RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. "Rosja opracowała szczegółowy plan". Zaatakuje kolejny kraj?

Trwa 71. dzień rosyjskiej inwazji. Rosja opracowała szczegółowy plan agresji na Mołdawię, a dniem jej rozpoczęcia może być 9 maja – poinformowała w czwartek telewizja Kanał 24, powołując się na źródło w ukraińskich służbach specjalnych. Kontrwywiad twierdzi, że Rosja planuje desant w Naddniestrzu z samolotów Ił-76 i śmigłowców. Maszyny te miałyby tam polecieć z okupowanego Krymu. Naddniestrze jest odcięte od Rosji, a lot przez obwód odeski wiązałby się z ryzykiem zestrzelenia maszyn przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Pojawiają się obawy o atak Rosji na Mołdawię
Pojawiają się obawy o atak Rosji na Mołdawię
Źródło zdjęć: © East News, SOPA Images, Shutterstock | Maximilian Clarke
Sylwia BagińskaRafał Mrowicki

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

"5 maja obrona powietrzna Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych uderzyła w  co najmniej 15 celów powietrznych: 14 dronów Orlan i jeden samolot,  myśliwiec Su-30SM" - przekazano w oświadczeniu ukraińskiej armi. Samolot  okupantów został zestrzelony przez działka przeciwlotnicze. 

Potężne eksplozje w Kramatorsku. 

- Jak prezydent Duda osobiście zapewnił Sekretarza, Polska nie zaprzestanie ani dostarczania własnej pomocy, ani nie przestanie być solidnym partnerem wszystkich instytucji ONZ zaangażowanym w pomoc Ukrainie - zaznaczył Glapiński. Polityk dodał,  ponieważ z każdym dniem potrzeby i liczba potrzebujących się zwiększają, cała społeczność międzynarodowa powinna dołożyć się do pomocy. Zwrócił przy tym uwagę na sukces czwartkowej konferencji donatorów w Warszawie, która przyniosła deklaracje zwiększenia pomocy dla Ukrainy w kwocie 6,5 mld dolarów.

- Każde staranie, by przywrócić pokój na Ukrainie jest znaczące. Nawet jeśli musimy mieć do czynienia z agresorem, który pokazuje bardzo mało dobrej woli i wiarygodności, co zademonstrował bardzo symboliczny rosyjski ostrzał Kijowa podczas pobytu Sekretarza w tym mieście" - mówił wicepremier Piotr Gliński na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. 

- Wszyscy wciąż nie zdajemy sobie sprawy z pełnych implikacji tej wojny, ale już wiemy, że jej konsekwencje wychodzą daleko poza Ukrainę i Europę - powiedział Piotr Gliński, wskazując na złamanie przez Rosję międzynarodowych norm oraz wywołanego przez wojnę kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego, energetycznego i finansowego. 


- Efekty rosyjskiej inwazji będą odczuwalne w gospodarkach i społeczeństwach całego świata. Społeczność międzynarodowa musi zaangażować się w opracowanie krótko- i długoterminowych polityk, które ograniczą skutki tej wojny i przyczynią sie do długoterminowej odporności na globalne wstrząsy - dodał.

Pilne

- Skutki rosyjskiej inwazji będą odczuwalne w gospodarkach na całym świecie - powiedział Piotr Gliński na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Agencja Ukrinform poinformowała o katastrofalnej sytuacji medycznej na okupowanych przez Rosjan terytoriach. 

Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły kontrofensywę w kierunku Charkowa i Izyuma - podała agencja Ukrinform. 


Mieszkańcy Mariupola, którzy chcą ewakuować się z miasta powinni w piątek 6 maja o godzinie 12:00 zebrać się w pobliżu centrum handlowego Port City, napisała w Telegramie minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk - przekazała agencja Ukrinform.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, na Morzu Czarnym i Azowskim widać coraz większe zaangażowanie okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w ataki rakietowe wymierzone w obiekty cywilne infrastruktury Ukrainy. – Wykorzystują miażdżącą przewagę nad ukraińską flotą, nie patrząc na koszty. Putin widzi, że operacja w Donbasie nie idzie, tak jak planował, więc angażuje ostrzał z akwenów morskich. Głównym celem jest zastraszenie ukraińskiej ludności – powiedzieli WP eksperci. 

Od początku wojny odznaczenia otrzymało ponad 11,6 tys. ukraińskich obrońców - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

"Nie pamiętam już, który to dzień wojny. Ludzie umierają tutaj od kul i głodu, a ranni tracą życie z powodu braku lekarstw i fatalnych warunków sanitarnych. Nie mamy już czasu i nie wiem, czy będziemy go mieli jutro. (...) Jesteśmy stale bombardowani z lądu, morza i powietrza. Proszę o zorganizowanie ewakuacji z Azowstalu, w tym również o wyprowadzenie stąd żołnierzy" - powiedział Tatar z Krymu w nagraniu adresowanym do tureckich przywódców.

Medyk tatarskiego pochodzenia, pracujący w atakowanych przez rosyjskie wojska zakładach metalurgicznych Azowstal w ukraińskim Mariupolu, zwrócił się w czwartek do władz Turcji, prosząc o przeprowadzenie misji humanitarnej i uratowanie ostatnich obrońców miasta. Apel opublikowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

W sieci pojawiło się wideo pokazujące wraki największego samolotu transportowego na świecie.

"Rosjanie twierdzą, że 'operacja' przebiega zgodnie z planem. Nie jestem na tyle zorientowany w tych zagadnieniach, żeby stwierdzić, czy rzeczywiście tak jest, czy może raczej tak, jak ja sądzę. Podkreślę jednak jeszcze raz - osobiście uważam, że 'operacja' się przedłuża" - ocenił Aleksander Łukaszenka.

Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że "operacja" na Ukrainie będzie się tak przedłużała - powiedział białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka w opublikowanej w czwartek rozmowie z agencją Associated Press. Przypomnijmy, że "specjalna operacja wojskowa" to propagandowe określenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.