Koronawirus w Polsce i na świecie. Tajemnicza choroba atakuje dzieci. Ma związek z SARS-CoV-2? (Relacja na żywo - 13 maja)
13.05.2020 | aktual.: 13.05.2020 21:57
Koronawirus w Polsce i na świecie. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo, gdzie podajemy najnowsze informacje ws. pandemii COVID-19. Bilans ofiar koronawirusa na świecie cały czas rośnie. Lekarze alarmują tymczasem o tajemniczej chorobie, która atakuje dzieci. Zdaniem badaczy prawie na pewno ma ona związek z SARS-CoV-2.
Kończymy naszą relację dotyczącą epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie. Zapraszamy jutro!
Koronawirus w Hiszpanii.
Oficjalnie w Hiszpanii potwierdzono zakażenie koronawirusem u prawie 229 tys. osób. Jednak z badań przesiewowych przeprowadzonych pod koniec kwietnia w 36 tys. gospodarstw domowych z około 90 tys. mieszkańców, okazało się, że u ok. 5 proc. populacji wykryto przeciwciała charakterystyczne dla osób, które chorowały na COVID-19. To oznacza, że zakażonych SARS-CoV-2 mogło być w Hiszpani nawet 2,3 mln osób, czyli 10-krotnie więcej niż sądzono.
Koronawirus na świecie.
Ekspert WHO Mike Ryan ostrzega, że "koronawirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć”. Nawet jeśli wkrótce zostanie opracowana szczepionka, to nie da się go absolutnie wyeliminować. Ryan przypomniał, że istnieją szczepionki na inne choroby, takie jak odra, których mimo to do dzisiaj absolutnie nie wyeliminowano.
Koronawirus na świecie.
Nawet 100 dzieci mogło zachorować w Wielkiej Brytanii na tajemniczy "zespół zapalny", podobny do choroby Kawasakiego. O podobnych przypadkach informują też lekarze z USA, Włoch, Chin i Hiszpanii. Zdaniem badaczy, choroba ta prawie na pewno ma związek z koronawirusem SARS-CoV-2. Co prawda testy, przeprowadzane u dzieci na jego obecnoś wypadają ujemnie, ale w krwi chorych odnaleziono przeciwciała charakterystyczne dla osób, które miały z nim kontakt. Naukowcy uważają, że może to być konsekwencja "szaleństwa układu odpornościowego". Po tym, jak zwalczył on zakażenie koronawirusem, wywołuje on tajemniczą chorobę kilka tygodni później.
- Nie jest kompetencją Prezydenta RP, by ogłaszać wybory - stwierdził w TVP Andrzej Duda,przypominając, że nie tylko pełni ten urząd, ale jest też kandydatem w wyborach. - Jeszcze głośniej by krzyczano, że jako prezydent wtrącam się w wybory, dlatego spokojnie stoję z boku - dodał.
Koronawirus w Polsce.
11 maja w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu zmarła 52-letnia Katarzyna Zawada, pielęgniarka ze szpitala zakaźnego w Toruniu. To trzecia pielęgniarka w Polsce, która stała się ofiarą koronawirusa. Poseł KO Arkadiusz Myrcha zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie renty specjalnej jej rodzinie.
Koronawirus w Belgii.
W ciągu ostatniej doby stwierdzono w tym kraju 202 nowe przypadki koronawirusa. To oznacza, że ich liczba, mimo coraz większej liczby przeprowadzanych testów, spada. Od początku pandemi potwierdzono w Belgii 53 981 przypadków zakażenia. Zmarły 8 843 osoby (95 osób ostatniej doby).
Koronawirus w Rosji.
Recznik prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow, jest zarażony koronawirusem. Jak ujawnił w środę w wywiadzie dla dziennika "Kommiersant" przebywa obecnie w szpitalu. Wirus zaatakował oba jego płuca - nie było możliwości dalszego leczenia w domu.
Koronawirus w Polsce.
Od 25 maja będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Decyzja o tym, czy dziecko będzie nich uczestniczyć, ma należeć do rodziców. Co o tym sądzą nauczyciele?
Zobacz także
Koronawirus w Polsce.
KE zapowiada, że przeanalizuje informacje z Polski dotyczące 600 tys. maseczek, dostarczonych w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział wcześniej, że maseczki te nie spełniają odpowiednich norm.
Koronawirus w Chinach.
Chiński resort edukacji zabronił uczniom używania maseczek ochronnych z filtrem, np. typu N95, podczas lekcji wychowania fizycznego i zawodów sportowych. To efekt doniesień o zgonach trzech uczniów, którzy nagle stracili przytomność i zmarli podczas biegów na długim dystansie oraz ćwiczeń na sali gimnastycznej. Według ekspertów noszenie maseczki podczas zwiększonego wysiłku, w związku ze zmniejszonym przepływem powietrza, może być szkodliwe dla zdrowia.
Koronawirus na Śląsku.
Wśród górników na Śląsku potwierdzono już ponad 1,2 tysiąca przypadków zakażenia koronawirusem. Przedstawiciele służb sanitarnych i spółek węglowych podkreślają jednak, że w związku z dużą liczbą próbek pobranych do badań, dane stale się zmieniają. Najwięcej zakażonych - 829 osób - to górnicy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Najbardziej dotknięta przez SARS-CoV-2 jest rybnicka kopalnia Jankowice (część kopalni ROW). Potwierdzono tam 450 zakażeń.
Koronawirus we Włoszech.
W ciągu ostatniej doby potwierdzono w tym kraju 888 nowych przypadków koronawirusa (dzień wcześniej 1,4 tys.). Tym samym łączna liczba przypadków od początku epidemii sięgnęła 222 104. Zmarło łącznie 31 106 osób ( wciągu ostatnich 24 godzin - 195 osób). Jest też dobra informacja: ponad połowa zakażonych wyzdrowiała - łącznie 112 254 osoby.
Koronawirus w Polsce.
Koronawirus w Polsce.
Koronawirus w Polsce.
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu przekazał w środę rano informację o zgonie 94-letniej kobiety, przetransportowanej do tej lecznicy z Chełmna. To czwarta zmarła tam siostra ze Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego a Paulo w Chełmnie. Przypomnijmy, zakażonych jest ponad 40 sióstr szarytek z Chełmna. W ubiegłym tygodniu, także w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu, zmarły dwie siostry: 85-letnia i 79-letnia, we wtorek trzecia zakażona siostra - 98-letnia.
Koronawirus w Wielkiej Brytanii.
W ciągu ostatniej doby zmarły w tym kraju 494 osoby. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 33 186 osób. Potwierdzono 3242 nowe przypadki zakażenia. Łączna liczba zakażonych sięgnęła więc 229 705 osób.
Koronawirus w Rumunii.
W kraju tym odnotowano już ponad 16 tys. zakażeń koronawirusem i ponad tysiąc zgonów związanych z zachorowaniem na COVID-19. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 224 nowe przypadki zakażenia.
Koronawirus - badania naukowe.
Brytyjscy naukowcy chcą zrozumieć, dlaczego jedni zakażeni koronawirusem nie odczuwają żadnych objawów choroby, a inni umierają. Mają zamiar zsekwencjonować i porównać kod genetyczny osób, które ciężko przechodziły zakażenie koronawirusem z genomem osób, które chorowały łagodnie lub nawet bez objawów. Celem jest zbadanie genów około 20 000 osób przebywających obecnie lub wcześniej na oddziale intensywnej terapii w szpitalu oraz genów około 15 000 osób z łagodnymi objawami.
Nie widzisz relacji? Wejdź tutaj.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl