Kolejne lotnisko pełne Rosjan zaatakowane. Potężna eksplozja [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Kolejne lotnisko pełne Rosjan zaatakowane. Potężna eksplozja [RELACJA NA ŻYWO]

Wybuch w Melitopolu [zdj.ilustracyjne]
Wybuch w Melitopolu [zdj.ilustracyjne]
Źródło zdjęć: © PAP | STRINGER
Maciej Zubel
07.12.2022 22:08, aktualizacja: 08.12.2022 22:25

Czwartek to 288. dzień inwazji na Ukrainę. Kilka godzin po serii eksplozji, do których doszło w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku, na południu Ukrainy, odnotowano potężny wybuch na lotnisku w nieodległym Melitopolu, również kontrolowanym przez siły agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow. Weryfikowane są informacje na temat strat wroga. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • W Melitopolu, kontrolowanym przez siły agresora, odnotowano potężny wybuch na lotnisku. Do eksplozji doszło kilka godzin po wybuchach w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku. Weryfikowane są informacje na temat strat wroga.
  • Potężny atak na bazę lotniczą w okupowanym Berdiańsku. Doszło do trzech potężnych eksplozji, po których nastąpiło 15 mniejszych wybuchów.
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie czwartkowej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

Więźniowie z zakładów karnych w Rosji, werbowani na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, są straszeni nagraniami egzekucji innych więźniów, rozstrzelanych lub powieszonych za dezercję z pola walki - poinformowało Radio Swoboda za rosyjskojęzyczną sekcją BBC.


Skazańców, którzy zgodzili się na służbę w szeregach wagnerowców, wyprowadza się do specjalnego pomieszczenia i pokazuje im się tam na tablecie nagrania egzekucji. "Dezerterzy mówią (na tych nagraniach), że są zdrajcami, ponieważ porzucili swoich towarzyszy broni na pierwszej linii frontu. Potem strzelają im w tył głowy" - relacjonował jeden z więźniów-żołnierzy z grupy Wagnera, cytowany przez niezależne media.

W ciągu jednego dnia Rosjanie dokonali 55 uderzeń w obwód sumski - podaje Ukraińska Prawda. Rosjanie otworzyli ogień do dwóch przygranicznych wiosek - Chocim i Szałygin Sumy. Na terenie obwodu sumskiego eksplodowało 25 min. Nie odnotowano ofiar. 

Liczba osób rannych w wyniku uderzenia rakietowego w obwodzie charkowskim wzrosła do czterech - poinformował na Telegramie Oleg Sinegubow, szef charkowskiego OVA. 


"Część rosyjskich pocisków została zestrzelona przez siły obrony powietrznej. Jedna z rakiet trafiła w prywatny dom, niestety trzy osoby zostały ranne: mężczyzna i dwie kobiety. Na miejscu pracują zespoły ratownictwa medycznego" - czytamy w komunikacie. Poźniejsze doniesienia mówią o jeszcze jednym rannym mężczyźnie. 

FSB opublikowało nagranie wymiany Amerykanki Brittney Griner na Rosjanina Wiktora Buta. 

Rosyjscy okupanci uderzyli w prywatny dom w obwodzie charkowskim. W gospodarstwie domowym wybuchł pożar. Strażacy walczą z ogniem. Na miejscu pracują wszystkie służby. Niektóre źródła mówią o dwóch ofiarach - podaje Ukrinform. 

Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka; nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.


Jak podkreślono, chersońscy lekarze starali się wszelkimi sposobami uratować dzieci przed wywózką do Rosji. W tym celu fałszowano historie chorób, wpisując do dokumentów np. krwawienie z płuc lub inne ciężkie dolegliwości, wykluczające możliwość wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Wiedząc, jaki los czeka pensjonariuszy domów dziecka, lekarze unikali też oddawania małoletnich pod opiekę do tych placówek.

Nie wyobrażam sobie, by Europa mogła się bronić bez Stanów Zjednoczonych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau podczas konferencji Aspen Security Forum w Waszyngtonie. Jak dodał, mimo to państwa Europy muszą wzmocnić swoje siły zbrojne.

Kilka godzin po serii eksplozji, do których doszło w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku, na południu Ukrainy, odnotowano potężny wybuch na lotnisku w nieodległym Melitopolu, również kontrolowanym przez siły agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow. "Weryfikujemy informacje na temat strat wroga" - napisał Fedorow na Telegramie.

Europa musi przyspieszyć budowę własnych zdolności obronnych i uzupełnić zapasy; konieczne są wspólne programy zbrojeniowe – mówili stojący na czele Europejskiej Agencji Obrony (EDA) Josep Borrell, dyrektor generalny EDA Jirzi Szedivy i uczestnicy dorocznej konferencji tej agencji.

W Kijowie zmieniono nazwy kolejnych 32 ulic, które nawiązywały do czasów komunistycznych - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. 

My chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród sam decyduje o sobie - powiedział po spotkaniu ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi prezydent Andrzej Duda.


W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi. Podczas konferencji prasowej podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

Słowacja zapewni Ukrainie system rozminowywania oraz 300 generatorów, aby pomóc krajowi przezwyciężyć kryzys energetyczny. 

- Od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę odczuwamy silne wsparcie ze strony Słowacji. Dziękuję za pomoc. Zawsze będziemy o tym pamiętać - powiedział prezydent Zełenski podczas spotkania z przedstawicielami słowackich władz. 

Szef okupacyjnej administracji Berdiańska Ołeksandr Saułenko zaprzeczył doniesieniom ukraińskich mediów o odgłosach eksplozji na terenie lotniska w mieście - poinformowała Ukraińska Prawda za TASS. 

Rada UE zatwierdziła decyzję o nieuznawaniu rosyjskich paszportów wydawanych na okupowanych terytoriach Ukrainy oraz w Osetii Południowej i Abchazji. 

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Dozoru Technicznego (TTJA) poinformował krajowych dostarczycieli usług telewizyjnych o anulowaniu licencji na nadawanie programów rosyjskiej TV Dożd - podała telewizja ERR.

W wyzwolonej wsi Gontarówka w obwodzie charkowskim dzieci zbudowały chatę w jedynym miejscu, gdzie można połączyć się z internetem. Przyjeżdżają tam uczyć się i rozmawiać z przyjaciółmi - podaje Ukrinform. 

Żaden z dotychczas przyjętych przez Unię Europejską pakietów sankcji wobec Rosji nie jest idealny, bo wszystkie są rozwodnione w stosunku do pierwotnych propozycji, ale najważniejsze, że są one wciąż przyjmowane - powiedział w Londynie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

- Mam żonę i wkrótce będę miał dziecko, nie umrę, bardzo ich kocham - mówi na nagraniu ukraiński żołnierz ranny pod Bachmutem. 

Źródło: WP Wiadomości, CNN, Twitter, PAP, Reuters

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także