RELACJA ZAKOŃCZONA

Nieudany szturm na Pawliwkę. Pokazali nagranie [RELACJA NA ŻYWO]

Porażka Rosjan pod Pawliwką. Pokazali nagranie
Porażka Rosjan pod Pawliwką. Pokazali nagranie
Źródło zdjęć: © Twitter
Maciej SzeferDawid Siedzik

06.11.2022 | aktual.: 08.11.2022 22:32

Poniedziałek to 257. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińska armia opublikowała w sieci nagranie z nieudanego ataku wojsk Putina na miejscowość Pawliwka koło Wuhłedaru w obwodzie donieckim. W wyniku niewłaściwie przeprowadzonego natarcia życie miało stracić wielu żołnierzy Federacji Rosyjskiej. W Zaporożu Rosjanie ostrzelali wzajemnie swoje oddziały. Kanał 24 podaje, że stracie dwóch rosyjskich grup, które nie miały wzajemnej łączności trwało kilka godzin. W bratobójczym starciu zginęło co najmniej 20 Rosjan, a kolejne 33 osoby zostały ranne. Żołnierze Putina mieli być pod wpływem alkoholu i narkotyków. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Rosja szykuje prowokacje. Ukraiński wywiad ujawnia. Śledź naszą relację z wojny w Ukrainie. 

Węgry są gotowe kontynuować wsparcie finansowe dla Ukrainy na zasadzie  bilateralnej, ale nie będą wspierać wspólnego zaciągania pożyczek przez UE w tej sprawie - oświadczył w poniedziałek w Sofii minister spraw  zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Polityk odniósł się do projektu Komisji Europejskiej wspierania dotkniętej  wojną Ukrainy kwotą 1,5 mld euro miesięcznie. Podkreślił, że Węgry pomagały Kijowowi już przed wojną, wydając "dziesiątki i setki milionów  euro” na wsparcie służby zdrowia, edukacji oraz instytucji kulturalnych i  religijnych na Ukrainie.

Kolejne zdjęcia z pożaru kadłuba statku w porcie w Astrachaniu pojawiają się w sieci. 

W rosyjskim porcie w Astrachaniu płonie statek. Na miejscu pracują strażacy i służby ratownicze.


Nie wiadomo co było przyczyną pożaru i czy są ofiary.

Ukraińcy to policzyli. Tyle godzin trwały naloty w październiku w poszczególnych regionach kraju. 

Litwa wysyła do ukrainy generatory prądotwórcze. 


13 takich urządzeń już dotarło w najbardziej potrzebujące miejsca, do których działania niezbędna jest energia elektryczna.

Przerwy w dostawach energii elektrycznej w Kijowie. Po licznych atakach wojsk rosyjskich na infrastrukturę energetyczną w stolicy Ukainy występują przerwy w dostawach prądu.

Rosyjska inwazja na Ukrainę i będący jej efektem wzrost cen energii nie są powodem do powolnego działania w sprawie zmian klimatu, lecz do ich przyspieszenia - przekonywał w poniedziałek na szczycie COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie brytyjski premier Rishi Sunak.


W swoim pierwszym zagranicznym wystąpieniu w roli premiera Sunak przywołał słowa zmarłej we wrześniu królowej Elżbiety II, skierowane przed rokiem do uczestników szczytu COP26 w Glasgow, że "kiedy narody łączą się we wspólnej sprawie, zawsze jest miejsce na nadzieję".


"Wierzę, że w Glasgow znaleźliśmy miejsce na nadzieję. Mając ostatnią szansę na stworzenie planu, który ograniczyłby wzrost temperatury na świecie do 1,5 stopnia, złożyliśmy obietnice, aby utrzymać ten cel w zasięgu ręki. A dziś pytanie brzmi: czy potrafimy przywołać zbiorową wolę, by to zrealizować? Wierzę, że tak" - mówił Sunak.


Obraz
© PAP

Koszty prac szacowane są na 500 mln euro. W zbiórkę środków na budowę zaangażowany jest międzynarodowy port lotniczy Lipsk/Halle w Niemczech, gdzie tymczasowo siedzibę ma Antonow.


Transportowiec An-225 Mrija, wyprodukowany w drugiej połowie lat 80. przez zakłady lotnicze Antonowa w Kijowie, był największym i najcięższym samolotem świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.


Obraz
© Materiały prasowe

W utajnionym miejscu budowany jest nowy największy samolot świata Mrija - poinformował w poniedziałek dyrerktor generalny ukraińskiego koncernu Antonow Jewhen Hawryłow. Maszyna będzie zawierać części samolotu zniszczonego przez rosyjskie wojsko.


"Prace prowadzone są w utajnionym miejscu. Drugi An-225 będzie posiadał zarówno nowe elementy, jak i części samolotu, który został zniszczony" - powiedział Hawryłow, cytowany w poniedziałek przez RBK-Ukraina.


Według niego nowa Mrija jest już gotowa w 30 procentach.


Obraz
© YouTube

W poniedziałek po południu armia rosyjska uderzyła na Marganiec i Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Są zniszczenia, ale nie ma infomacji o ofiarach.

W sieci pojawia się coraz więcej zdjęć ze zniszczonego przez Rosjan Bachmutu. 

 

Wojska Putina od kilku miesięcy bezskutecznie próbują zdobyć miasto. 

Ukraińcy atakują skutecznie. Lotnicy uderzyli precyzyjnie.


"Trafiono sześć obszarów koncentracji siły uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także trzy stanowiska wrogich systemów obrony powietrznej. Jednostki obrony powietrznej zestrzeliły wrogi samolot Su-25" - informują ukraińskie służby.

Kolejne rosyjskie pociski spadły na cele cywilne. Tym razem z ziemią został zrównany ośmiopiętrowy blok w mieście Łyman w obowdzie donieckim.

Ukraina rozpoczęła budowę nowego samolotu "Mrija". Nowy "An-225" jest gotowy w 30 procentach - przekazał Jewhen Hawryłow, dyrektor generalny przedsiębiorstwa "Antonow". 


Był to największy i najcięższy samolot, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze oraz stanowił prawdziwą dumą ukraińskiego lotnictwa.  

Kolejny, dziewiąty pakiet sankcji UE na Rosję ma podobno dotyczyć technologii  jądrowych; szefowie dyplomacji kilku państw członkowskich już zasygnalizowali swoje poparcie dla niego, ale dla Węgier jest to "czerwona linia" - oświadczył w wywiadzie dla Radia Kossuth minister  spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.


Szijjarto po raz kolejny podkreślił, że Budapeszt nie zaakceptuje unijnych sankcji, które zagrażają węgierskiemu interesowi narodowemu, w tym jego bezpieczeństwu energetycznemu. "Już przy wzmiankach o dziewiątym pakiecie sankcji nastąpił kolejny wzrost cen gazu na rynkach światowych" – dodał polityk w niedzielnym wywiadzie.


Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że obecnie elektrownia jądrowa w Paksu zapewnia jedną trzecią energii elektrycznej na Węgrzech. Z kolei budowane przez Rosjan bloki zredukują wysokość rachunków za prąd, dlatego nowe sankcje są sprzeczne z interesami Węgier - dodał.

Obraz
© GETTY

Władze USA i NATO uważają, że Ukraina może rozpocząć negocjacje z Rosją po tym, jak obrońcy tego kraju uwolnią okupowany przez wojska rosyjskie Chersoń - podaje "La Repubblica". Wcześniej Rosja zaczęła ewakuację ludności cywilnej i okupacyjnych władz z tymczasowo zajętych ukraińskich regionów. 

Mieszkańcy są wzywani do wyjazdu na lewy brzeg Dniepru. Ostrzega się ich też, że w ciągu doby ogłoszona będzie godzina policyjna.


"Jest to wysoce prawdopodobne, że w najbliższych dniach przeprowadzone zostaną prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych, by oskarżyć o to ukraińskie siły obrony" - dodaje HUR. Nie wyklucza też przybycia na prawy brzeg Dniepru kolejnych rosyjskich sił.


Rosyjskie siły przygotowują prowokacyjne ostrzały osiedli mieszkaniowych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by oskarżyć o nie Siły Zbrojne Ukrainy - podaje w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy.


Mieszkańcy okupowanej części obwodu chersońskiego korzystający z usług rosyjskich operatorów otrzymują SMS-y, w których są informowani o rzekomym zamiarze przeprowadzenia zmasowanego artyleryjskiego ostrzału infrastruktury cywilnej przez ukraińskie siły - pisze wywiad.


W Kijowie nie ma światła od 6 do 8 godzin dziennie. Miejscowi już sie przyzwyczaili i dostosowali swoje harmonogramy do przerw w dostawie prądu. W salach gimnastycznych zajęcia odbywają się przy świecach. Koncerty przy świecach również nie należą do rzadkości.


Miejscowi mówią - zniesiemy wszystko, żeby nigdy nie mieszkać w Rosji - pisze na Twitterze Ołeksij Honczarenko. 


Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainierosjawładimir putin