RELACJA ZAKOŃCZONA

Coś dzieje się na Krymie. Wszystko widać na zdjęciach satelitarnych [RELACJA NA ŻYWO]

Niepokojące doniesienia z Krymu. "Szykują się do obrony"
Niepokojące doniesienia z Krymu. "Szykują się do obrony"
Źródło zdjęć: © East News, Radio Svoboda
Mateusz Czmiel

31.03.2023 21:39, aktual.: 01.04.2023 22:04

Wojna w Ukrainie. Sobota to 402. dzień rosyjskiej inwazji. "Armia Putina przygotowuje się do obrony okupowanego Krymu" - pisze Radio Svoboda. Od początku tego roku Rosjanie budują nowe struktury obronne. Dziennikarze na dowód publikują najnowsze zdjęcia satelitarne. Krym zwany jest "twierdzą". To tam po nielegalnej aneksji dyktator Putin powiększył zgrupowanie wojskowych sił - głównie Floty Czarnomorskiej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie sobotniej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

Gen. Aleksandr Łapin i dowódca wojsk powietrznodesantowych gen. Michaił Tepliński zostali wysłani w strefę "specjalnej operacji wojskowej" na rozkaz ministra obrony Siergieja Szojgu - donoszą media. 30 marca Tepliński został wezwany z urlopu i wysłany na front, nie spędzając nawet dnia w kwaterze Sił Powietrznych. Łapin miał polecieć z Teplińskim do Rostowa nad Donem tym samym samolotem. Wcześniej działania Łapina krytykował terrorysta Ramzan Kadyrow, a potem pojawiały się sprzeczne doniesienia o jego rezygnacji czy "wakacjach". - Ten człowiek jest potrzebny na froncie. Z tego jest znacznie więcej pożytku i sensu. Ten generał to przyszłość - powiedział Władimir Bołdyriew, generał rezerwy.  

Obraz
© Telegram

Kreml najpewniej opublikował nowe wytyczne polityki zagranicznej w przeddzień objęcia przez Rosję przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, by stworzyć tło informacyjne do dalszych prób formowania antyzachodniej koalicji na forum ONZ - uważa ISW. Ośrodek zaznacza, że Rosja może wykorzystać swoje przewodnictwo w RB ONZ jako metodę projekcji siły. 

Według ISW Putin chciał wykorzystać spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem 20-22 marca, by próbować zjednoczyć resztę świata przeciwko Zachodowi, a nowy dokument najprawdopodobniej ma wspomóc formowanie antyzachodniego bloku.

W ocenie analityków propozycja Putina dotycząca utworzenia antyzachodniego bloku nie została odebrana pozytywnie podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie, "Xi odmówił poparcia wymyślonego przez Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem" - czytamy.

Przywódca Chin Xi Jinping nie poparł wymyślonego przez Władimira Putina geopolitycznego konfliktu z Zachodem - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W piątek Putin zatwierdził nową koncepcję rosyjskiej polityki zagranicznej, która ma najprawdopodobniej sprzyjać propagowaniu utworzenia potencjalnej antyzachodniej koalicji - pisze ISW. W dokumencie zaaprobowanym przez rosyjskiego przywódcę Zachód przedstawiony jest jako antyrosyjska i destabilizująca siła w dużo większym stopniu niż w poprzedniej koncepcji polityki zagranicznej z 2016 roku.

Christopher Stokes, główny koordynator ds. sytuacji kryzysowych Lekarzy bez Granic, powiedział, że istnieje „bardzo silny związek emocjonalny” między pacjentami a personelem pociągu - poinformowała organizacja na Facebooku.

W tym samym poście komendant pociągu Ihor Komarow podkreślił, że „czasami między ostrzałami jest niewielka przerwa. Musimy szybko przewieźć pacjentów w bezpieczne miejsce. Pamiętamy przede wszystkim o dzieciach z amputacjami i ciężkimi obrażeniami”.

Stokes dodał, że pociąg był też wykorzystywany do ewakuacji cywilów z terenów działań wojennych.

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji specjalnym pociągiem medycznym prowadzonym przez resort i organizację Lekarze bez Granic przewieziono ponad 3 tys. rannych.

Początkowo specjalny pociąg medyczny, uruchomiony w marcu 2022 roku, miał cztery wagony - w jednym był oddział intensywnej terapii, a w pozostałych inne szpitalne oddziały. Obecnie pociąg ma osiem wagonów i pracują w nich pochodzący z różnych krajów anestezjolodzy, kardiolodzy, pielęgniarki intensywnej terapii oraz tłumacze. 

Podczas rozmowy wideo z ekspertem pogodowym Davidem Helmsem w USA w tle słychać brzęk naczyń. Ten emerytowany meteorolog lotniczy siedzi w domu w stanie Virginia i zadaje sobie pytanie: "Kiedy kończy się wiosenny okres błota i roztopów w Ukrainie?", zwany rasputicą. Jego myśli krążą wokół pogody, z którą muszą się zmagać także żołnierze w okopach na froncie.

Siły rosyjskie nie przestają szturmować Bachmutu, ale ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują się w mieście - zapewnił sztab.

Nie osiągając pożądanych skutków na polu walki, rosyjskie wojsko atakuje cywilów - podkreślono. W sobotę siły przeciwnika zaatakowały rakietami miasto Drużkiwka w obwodzie donieckim i inne miejscowości w kraju. W wyniku ataków są ranni.

Siły ukraińskie odparły minionej doby ponad 50 rosyjskich ataków - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej zacięte walki toczą się w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w Donbasie.

Rosyjska armia główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie kraju - czytamy w komunikacie.

Według prezydenta "nie ma takiej formy terroru, jaka jeszcze nie zostałaby zastosowana przez Rosję. I nie będzie takiej przyczyny, która powstrzyma reformę globalnych organizacji, w tym RB ONZ".

- Terroryści powinni przegrać, odpowiadać za terror, a nie przewodniczyć czemukolwiek - oświadczył Zełenski. 

Rosja jest obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ; w sobotę obejmuje w niej przewodnictwo.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w sobotę jako "absurdalną i destruktywną" wiadomość o tym, że Rosja obejmuje tego dnia przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jak przypomniał na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu, w piątek rosyjska armia zabiła kolejne ukraińskie dziecko, 5-miesięcznego chłopca o imieniu Danyło z Awdijiwki. Jego rodzice zostali ranni.

- To jeden z setek rosyjskich ostrzałów artyleryjskich, które państwo-terrorysta prowadzi każdego dnia. I przy tym Rosja przewodniczy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zauważył Zełenski. - Trudno jest wyobrazić sobie coś takiego, co bardziej udowadniałoby pełne bankructwo takich instytucji - dodał.

Struktury obronne praktycznie odcięły Półwysep Kerczeński. Nowe okopy są widoczne w pobliżu autostrady E-97 za wsią Batalne.

Okopy o długości co najmniej siedmiu kilometrów powstały także na plażach w pobliżu Eupatorii.

Obraz
© Radio Svoboda

Za wsią Iszun, w pobliżu drogi do Woroncewki, zamiast pasa lasu znajdują się teraz okopy.

Obraz
© Radio Svoboda

Co więcej, za Przesmykiem Perekopskim w głąb Półwyspu Krymskiego powstają nowe linie obrony. Sieć okopów znajduje się po obu stronach autostrady E-97 oraz w pobliżu wsi Filativka.

Obraz
© Radio Svoboda

"Rosyjskie wojsko przygotowuje się do obrony okupowanego Krymu" - pisze Radio Svoboda. Od początku tego roku Rosjanie budują nowe struktury obronne. Dziennikarze na dowód publikują najnowsze zdjęcia satelitarne. Krym zwany jest "twierdzą". To tam po nielegalnej aneksji Putin powiększył zgrupowanie wojskowych sił - głównie Floty Czarnomorskiej.

Dziennikarze opublikowali i porównali zdjęcia satelitarne wykonane 10, 13, 14 i 16 marca. Widać na nich podwójną linię okopów, która powstała bezpośrednio za granicą administracyjną, w rejonie rosyjskiego przejścia granicznego Armiańsk oraz w rejonie Przesmyku Perekopskiego.

Z kolei w pobliżu wsi Turgieniewa, po obu stronach autostrady E-105 oraz w pobliżu jeziora Sywasz (zwane także Morzem Zgniłym) znajduje się rozbudowany system fortyfikacji.

Obraz
© Radio Svoboda

Według danych z 2019 roku ziemie uprawne stanowiły prawie 47 proc. terytorium Ukrainy, najbardziej wykorzystywane rolniczo były tereny centralnych, wschodnich i południowych regionów kraju. 

W tym roku kontynuujemy pracę z rozminowywania użytków rolnych, określiliśmy ok. 470 tys. ha, które musimy rozminować na terytorium dziewięciu obwodów - powiedział Rewa, cytowany przez portal Suspilne. Pilnego rozminowania wymaga 174 tys. ha.

Jak informował pod koniec 2022 roku premier Denys Szmyhal, mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok. Dzięki "inicjatywie zbożowej" wyeksportowano 15 mln ton produktów rolnych, z czego ponad 10 mln ton przez porty Ukrainy nad Dunajem.

Problem z minami jest poważny. Dlatego dla najmłodszych przygotowano animowane filmy  instruktażowe, m.in. o tym co robić, gdy znajdzie się niebezpieczny ładunek. 

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także