Zełenski bije na alarm. Ostrzega przed planem Rosji
RELACJA ZAKOŃCZONA

Zełenski bije na alarm. Ostrzega przed planem Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o najnowszym zagrożeniu ze strony Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o najnowszym zagrożeniu ze strony Rosji
Źródło zdjęć: © East News | HANDOUT
Violetta Baran
01.01.2023 22:04, aktualizacja: 02.01.2023 22:47

Poniedziałek to 313. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że od początku 2023 roku ukraińscy obrońcy zestrzelili ponad 80 wrogich dronów. - Mamy informację, że Rosja planuje długotrwały atak szahedami (drony produkcji irańskiej - przyp. red.) - wskazał ukraiński prezydent.- Celem Rosji może być wyczerpanie naszych ludzi, naszej obrony powietrznej, naszej energii - ujawnił.

Najważniejsze informacje
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że Rosja może planować długotrwały atak szahedami. - Celem Rosji może być wyczerpanie naszych ludzi, naszej obrony powietrznej, naszej energii - wskazał ukraiński prezydent. 
  • Według nieoficjalnych informacji, wojska ukraińskie podniosły ukraińską flagę nad wyspą Potiomkinowską i wyzwoliły jej część.
  • Rosja ma w swoim arsenale wszystkie rodzaje broni jądrowej - taktyczną, jak i strategiczną. Wywiad wojskowy Ukrainy monitoruje przemieszczanie uzbrojenia przenoszącego ładunki jądrowe - powiedział przedstawiciel HUR Wadym Skibicki.
  • Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło śmierć co najmniej 63 żołnierzy po ataku na bazę poborowych armii Putina w okupowanej Makiejewce (w obwodzie donieckim). Według Kijowa straty po stronie rosyjskiej są znacznie większe i wynoszą co najmniej 400 zabitych i 300 rannych. Zmobilizowani żołnierze zginęli w ruinach szkoły, która została zniszczona HIMARS-ami.
  • Rosjanie nie mogli tej nocy spać spokojnie. W Woroneżu i w okolicach Klimowa w obwodzie briańskim w Rosji rozległy się eksplozje. Według władz miały one związek z dronami, które "wystartowały z Ukrainy". Wybuchy było słychać także w okolicach okupowanego przez Rosjan Melitopola.
Relacja zakończona

W Niemczech domagają się dymisji szefa MON z powodu filmu o wojnie w Ukrainie - podał Kanał24. 

Rosja ma w swoim arsenale wszystkie rodzaje broni jądrowej - taktyczną, jak i strategiczną. Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) monitoruje przemieszczanie uzbrojenia przenoszącego ładunki jądrowe - powiedział w poniedziałek przedstawiciel HUR Wadym Skibicki.

W obwodzie kijowskim nie ma już nagłych ani też planowanych przerw w dostawach prądu - podaje Ukrinform. 

Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował, że zamierza się spotkać w styczniu z Tatianą Moskalkową, pełniącą ten urząd w Rosji, by omówić możliwość uwolnienia cywilów ukraińskich znajdujących się w niewoli rosyjskiej.


Zapowiadając spotkanie z rosyjską rzeczniczką Łubinec podkreślił, że oddzielnym tematem rozmów będzie kwestia uwolnienia osób cywilnych. "My ze swej strony opracowaliśmy mnóstwo wariantów, ale nie wiemy, czy Federacja Rosyjska się na to zgodzi" - zastrzegł rzecznik, cytowany przez portal Suspilne.


Podkreślił, że władze ukraińskie "nie zaprzestają prób uwolnienia również cywilów", jednak "problem jest w Federacji Rosyjskiej", która chce odrębnych rozmów w sprawie osób cywilnych, które trafiły do niewoli.

Zełenski podziękował również za skuteczną obronę nieba dowództwu lotnictwa Centrum, Południe i Wschód.


- Rosyjski reżim potrzebuje mobilizujących emocji. Coś, co chcą pokazać swojemu krajowi, żeby dalej kłamać, jakby wszystko szło "zgodnie z planem" – mówił. 


- Naszym zadaniem jest dawać Ukrainie codzienne sukcesy, choć niewielkie, ale zwycięstwa nad terrorystami i terrorem. Każdy zestrzelony dron, każdy zestrzelony pocisk, każdy dzień z elektrycznością dla naszych ludzi i minimalne harmonogramy przerw w dostawie prądu - to właśnie takie zwycięstwa - podkreślał ukraiński prezydent. - I każdy krok naprzód naszej armii na froncie, każda zachowana pozycja - to są sukcesy, które mają teraz znaczenie strategiczne – podsumował.  

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że od początku 2023 roku ukraińscy obrońcy zestrzelili ponad 80 wrogich dronów. Według niego pojawiły się informacje, że Rosja planuje długotrwały atak szahedów.


- Mamy informację, że Rosja planuje długotrwały atak szahedami. (..) Celem Rosji może być wyczerpanie naszych ludzi, naszej obrony powietrznej, naszej energii” – przekazał prezydent.   

Wybuch w Sewastopolu.

W Sewastopolu doszło do eksplozji. Mychajło Razwożajew, tzw. „gubernator” tymczasowo okupowanego Sewastopola poinformował, że w mieście działa obrona powietrzna a nad morzem zestrzelono drona. 


"W Sewastopolu działa system obrony powietrznej. Według wstępnych danych nad morzem zestrzelono UAV” – przekazał na Telegramie. Dodał, że wszystkie usługi działają normalnie.

Liczba mieszkańców położonego na południu Ukrainy Chersonia zmalała wskutek wojny z 330 tys. do niecałych 70 tys. - poinformował w ukraińskiej telewizji rzecznik prasowy komendantury wojskowej Chersonia Dmytro Płetenczuk.


Wśród tych, którzy pozostali w mieście, dominują osoby niezdolne do przemieszczania się i najbiedniejsze - powiedział rzecznik. - Ale są też tacy, którzy zostają, bo uważają, że tak trzeba. Jednak jeszcze raz apelujemy, aby w miarę możliwości na razie opuścić miasto, ponieważ w tej chwili w Chersoniu nie ma bezpiecznych miejsc - dodał Płetenczuk.

Wymowny napis na murze - "Bachmut kocha Ukrainę".

Rosjanie przetrzymują w niewoli 474 mieszkańców obwodu chersońskiego - poinformowała prokuratura. Mieszkańcy zostali uprowadzeni wcześniej przez wojsko rosyjskie. Funkcjonariusze organów ścigania podejmują obecnie działania mające na celu ustalenie miejsca pobytu tych osób. Trwają również postępowania przygotowawcze w sprawie porwania obywateli Chersonia – podaje Ukraińska Prawda. 

W sieci pojawiło się wideo, na którym ukraińska flaga ponownie powiewa nad wyspą Potiomkin w ujściu Dniepru w pobliżu Chersonia. Informacja nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona. 

"Przygotowując się na dwa kolejne, zimowe miesiące i wkraczając w nowy rok 2023, wzywamy partnerów Ukrainy, aby byli silni i nadal wspierali nasz naród. Zwycięstwo Ukrainy będzie zwycięstwem całego świata i przyniesie nam wszystkim pokój i dobrobyt" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. 

"Senator" Karasin wezwał do odnalezienia osób odpowiedzialnych za atak na Rosjan w Makiejewce. 

Najwyższa władza wojskowa NATO, Komitet Wojskowy, zbierze się w dniach 18-19 stycznia 2023 r. w Brukseli. W posiedzeniu wezmą udział także przedstawiciele Finlandii i Szwecji. Jednym z omawianych tematów ma być wsparcie krajów NATO dla Ukrainy.


W spotkaniu wezmą też udział: generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR) i generał Philippe Lavigne, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych ds. Transformacji (SACT). Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg dołączy do Komitetu Wojskowego, aby przedstawić najnowsze cele polityczne i omówić wyzwania w zakresie bezpieczeństwa stojące przed Sojuszem.


Spotkanie skoncentruje się m.in. na wczesnych obserwacjach z toczącej się wojny na Ukrainie oraz przyspieszeniu wdrażania strategii Sojuszu. Dowódcy będą dyskutować o zdolności bojowej NATO i zdolności do obrony przed wszelkimi wyzwaniami, obecnymi i przyszłymi. Obejmie to rozmowy na temat m.in. transformacji cyfrowej i interoperacyjności.

We Lwowie otwarto wystawę pick-upów rozbitych podczas wojny, aby zebrać pieniądze na samochody dla Sił Zbrojnych Ukrainy.  


We Lwowie, na skwerze pod pomnikiem Tarasa Szewczenki, trwa wystawa zniszczonych wojną samochodów "Potrzebne koła", której celem jest zebranie funduszy na nowe samochody dla wojska. 


"Wcześniej pojazdy te pomagały ukraińskim obrońcom na linii frontu, a ostatnio wróciły ze strefy działań wojennych. Wszystkie stały się celem rosyjskich najeźdźców. Wystawa charytatywna 'Need Wheels' potrwa do 3 stycznia. Jego celem jest przypomnienie wszystkim odwiedzającym, że wojna trwa, ale najważniejsza jest pomoc w zebraniu środków na nowy samochód dla brygady imienia Iwana Bohuna" – czytamy w komunikacie. 

Kolejny szczyt Ukraina-UE odbędzie się 3 lutego 2023 r. w Kijowie, a nie jak planowano w Brukseli. Jak czytamy w oświadczeniu Kancelarii Prezydenta, decyzja została podjęta podczas rozmowy telefonicznej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.


"Strony omówiły spodziewane wyniki kolejnego szczytu Ukraina-UE, który odbędzie się 3 lutego w Kijowie i uzgodniły zintensyfikowanie prac przygotowawczych" - czytamy w oświadczeniu.

Ukraińska haubica samobieżna MSTA-S w akcji: wystrzeliwuje pociski kalibru 152 mm w rosyjskich najeźdźców. Ten egzemplarz również jest trofeum wojennym, odebranym Rosjanom. 

Źródła: pravda.com.ua, Unian, Ukrinform, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także