RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Kreml zmienia cel? Rosjanie ogłaszają "koniec pierwszego etapu" inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Kreml zmienia cel? Rosjanie ogłaszają "koniec pierwszego etapu" inwazji
Wojna w Ukrainie. Kreml zmienia cel? Rosjanie ogłaszają "koniec pierwszego etapu" inwazji
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | EyePress News/Shutterstock
Arkadiusz JastrzębskiMarek Mikołajczyk

25.03.2022 | aktual.: 26.03.2022 00:32

Trwa 30. dzień rosyjskiej inwazji. Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przegrupowują wojska i pracują nad odbudowaniem zdolności bojowych, uzupełnieniem amunicji i paliwa w celu zapewnienia gotowości do działań ofensywnych. Z kolei po południu Siergiej Rudskoj, wiceszef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, ogłosił zakończenie "pierwszego etapu operacji specjalnej". Rosjanie mają skupić się teraz wzmocnieniu sił w Donbasie. Jak ocenia CNN, może oznaczać to redukcję celów wojennych. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy tę część naszej relacji. Zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie tutaj.

"Śmierć rosyjskim najeźdźcom. Kawa dla obrońców za darmo" - głosi napis w  jednej z kijowskich kawiarni. Jak podaje BBC, część lokali otwiera się dla klientów, by przywrócić poczucie normalności dla mieszkańców miasta.

Białorusini świętują Dzień Wolności i puszczają z tej okazji fajerwerki. "W ten sposób pokazują również, że wielu z nich wciąż się nie poddaje" - pisze Hanna Liubakova, niezależna dziennikarska z Białorusi.  

- Ukraina nie zadowoli się kompromisem na rosyjskich warunkach w celu zakończenia wojny. Nie ofiara, ale agresor musi zapłacić za pokój - stwierdził szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak cytowany przez agencję Ukrinform.


- Nie będziemy usatysfakcjonowani żadną konfiguracją, która zagraża suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy - oświadczył Jermak.

Donald Trump, były prezydent Stanów Zjednoczonych przychylnie  wypowiadał się o Władimirze Putinie. Z kolei jego córka Ivanka Trump pokazała właśnie, jak pomaga ofiarom inwazji Rosji na Ukrainę. 

Białorusccy ochotnicy z batalionu Kalinowski złożyli przysięgę w Dzień Wolności. Od tego dnia batalion wchodzi w skład Sił Zbrojnych Ukrainy - informuje NEXTA.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, w łączności z papieżem Franciszkiem, podczas wieczornej mszy w łódzkiej archikatedrze zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. - W ten sposób Chrystus wędruje przez całe nasze pogaństwo - powiedział abp Ryś. 

- Trzeba usiąść do stołu. Rozmawiać w poważny sposób - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dużą część wystąpienia poświęcił tragicznej sytuacji mieszkańców oblężonego Mariupola. Zełenski podziękował również dziennikarzom.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała aneksy do informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i matur zawierające informacje na temat dostosowań dla uczniów z Ukrainy, którzy będą je zdawać.

- Państwa NATO i Unii Europejskiej rozmawiały nie tylko o Rosji, ale też o Chinach. W kontekście przekonania Chin, by nie włączały się bezpośrednio w ten konflikt, ale również o potencjalnym podobnym zagrożeniu ze strony Chin w kwestii Tajwanu. Przywódcy zdają sobie  sprawę z powagi sytuacji. W administracji Joe Bidena jest pewien strach  przed zbyt dużym zaangażowaniem Ameryki w ten konflikt. Pomoc militarna jak najbardziej, ale administracja amerykańska ma pewną traumę po ostatnim wycofywaniu wojsk z Afganistanu, Joe Biden sam świetnie pamięta Wietnam - powiedziała w programie Wirtualnej Polski prof. Katarzyna Pisarska z Fundacji Pułaskiego.

"Za mną kolejna podróż do Brukseli, negocjacje i walka o zburzenie muru obojętności, który nadal otacza Ukrainę. Zebrali się tam przywódcy całego wolnego świata. Zgadzamy się, że Putina trzeba powstrzymać. Niestety są takie państwa, które nadal boją się podjąć bardziej  zdecydowane kroki" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze. 

Ukraiński  Sztab Generalny poinformował o przegrupowywaniu się wojsk Rosji na  zajętym terytorium. Tymczasem Siergiej Rudskoj, wiceszef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, ogłosił zakończenie "pierwszego etapu operacji specjalnej" i skupienie się na Donbasie. Swoją ocenę sytuacji przedstawił też Pentagon. 

"Wydaje się, że Federacja Rosyjska w pełni zaatakuje państwa bałtyckie i Polskę w ramach globalnej wojskowej operacji specjalnej mającej na celu… demilitaryzację i denazizację. Zostało to oficjalnie stwierdzone przez posła Sawostjanova. To dopiero początek. Rosjanie otwarcie obiecują, że będzie dużo europejskiej krwi" - napisał na Twitterze Michaiło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Razem z administrator Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego  (USAID) Samanthą Power przedstawiliśmy prezydentowi Joe Bidenowi  szczegóły wyzwań humanitarnych na granicy polsko-ukraińskiej, podczas lotu z Rzeszowa do Warszawy" - napisał na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.


Ukraińskie siły wyparły Rosjan ze wschodnich przedmieść Charkowa, m.in. w okolicach Olchowki - wynika z informacji przekazanych przez deputowaną Irinę Geraszczenko. 

Z kolei w rozmowie z "Le Figaro" Macron stwierdził, że prowadzi rozmowy z Ukrainą i planuje negocjacje z Rosją w sprawie wspólnej misji humanitarnej Francji, Grecji i Turcji w Mariupolu. W oblężonym mieście pozostaje ok. 100 tys. mieszkańców. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek wieczorem po zakończeniu dwudniowego szczytu UE, że Komisja Europejska będzie miała mandat do prowadzenia negocjacji cenowych i dokonywania wspólnych zakupów surowców energetycznych dla krajów unijnych.


- KE rozpocznie teraz prace nad wspólnymi zakupami energii, by umożliwić UE lepszą kontrolę nad dostawami energii i radzenie sobie z jej cenami - przekazał Macron na konferencji prasowej.


- Zauważyliśmy, że niektóre kraje zwracają się do innych państw, by negocjować własne kontrakty i, jak powiedziałem kolegom, uważam, że nie jest to najlepszy sposób, ponieważ podbija to ceny - wyjaśnił dziennikarzom prezydent.

- Niemcy rozumieją, że naiwnie nabierali się na propagandę putinowską. Konsekwencje tego są takie, że zło zagraża cywilizacji i to musi przewartościować wszystko - mówił w piątek w Monachium wicepremier, minister kultury Piotr Gliński po spotkaniu z ministrem nauki i sztuki Bawarii Markusem Blumem. 

Ivanka, córka Donalda Trumpa, poinformowała w mediach społecznościowych o przekazaniu pomocy humanitarnej dla Lwowa, Kijowa i Sum.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainierosyjska inwazjakijów