Wojna w Ukrainie. Tajne polecenie z Białorusi. Dotyczy m.in. granicy z Polską [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Tajne polecenie z Białorusi. Dotyczy m.in. granicy z Polską [RELACJA NA ŻYWO]

Białoruś otwiera granice dla przemytu towarów objętych sankcjami
Białoruś otwiera granice dla przemytu towarów objętych sankcjami
Źródło zdjęć: © epa, pap | BELTA POOL, SERGEI SHELEG
Sara Bounaoui
13.07.2022 22:11, aktualizacja: 14.07.2022 23:33

Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 141. dzień rosyjskiej inwazji. Jak donosi ukraiński wywiad, władze Białorusi otwierają granice dla przemytu towarów, objętych zachodnimi sankcjami. Wydały tajne polecenie, żeby "nie zapobiegać działalności przemytniczej na granicach z Ukrainą, Polską i Litwą" - informuje Główny Urząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Ponadto, jak zauważa wywiad, reżim będzie mógł częściowo zabezpieczyć rynek Białorusi (a później Federacji Rosyjskiej) sankcjonowanymi grupami towarów, dostarczanych wcześniej z krajów UE. Wciąż rośnie bilans ofiar po ataku rakietowym na Winnicę w środkowej części Ukrainy. Co najmniej 23 osoby zginęły, a ponad 60 zostało rannych - powiadomiły ukraińskie władze. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie czwartkowej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

Ambasada USA zaapelowała w czwartek do amerykańskich obywateli o pilne opuszczenie Ukrainy w związku ze skrajnie niestabilną sytuacją bezpieczeństwa. Wezwano do unikania zgromadzeń, które mogą stać się celem rosyjskiego ataku w całym kraju, w tym na zachodzie Ukrainy.

Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Jak podał wywiad wojskowy, około 100 zakonników odmawia ewakuacji.

Rosyjski rząd będzie mógł zlecać pracę w nocy i dni wolne. Wszystko  przez prowadzoną przez Rosję "operację specjalną". Tak tam propagandyści  nazywają wojnę w Ukrainie. 

Strona ukraińska pracuje nad zorganizowaniem korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów z terytorium Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - podał w czwartek wywiad wojskowy. Ok. 100 zakonników odmawia ewakuacji.

Na terenie stale ostrzeliwanej przez siły rosyjskie Ławry przebywa ok. 600 cywilów - poinformował wywiad wojskowy. 70 proc. z nich to pielgrzymi i miejscowi mieszkańcy, którzy chcieli znaleźć schronienie przed ostrzałami - czytamy. Większość pielgrzymów przybyła tam jeszcze przed rozpoczęciem działań zbrojnych. W związku z walkami cywile nie zdołali przemieścić się w bezpieczne miejsce.


Mateusz Morawiecki opublikował na Twitterze wpis, odnosząc się do rosyjskiego ataku rakietowego na centrum Winnicy. "Niewinni  ludzie zamordowani w biały dzień. Barbarzyństwo Rosji trwa nadal. Nie  możemy się do niego przyzwyczaić, bo wtedy prezydent Rosji Władimir  Putin osiągnie swój cel" - napisał.

Obecnie 661 przedsiębiorstw zostało przeniesionych do bezpiecznych  regionów na zachodzie Ukrainy, a kolejne 475 poszukują lokalizacji lub środka transportu -  poinformowała wiceminister gospodarki Tatiana Bierieżnaja.

 - Na dzień 12 lipca na platformie zarejestrowano 1723 wnioski  przedsiębiorstw o ​​relokację. Wszystkie zostały przetworzone. 661  przedsiębiorstw zostało już przeniesionych, 458 z nich już pracuje.  Obecnie 475 przedsiębiorstw jest w trakcie. Dla nich poszukuje się  odpowiedniej lokalizacji lub sposobu transportu” – powiedziała   Bierieżnaja.

Ponadto, według niej, w trakcie rozpatrywania wniosku 578  przedsiębiorstw odmówiło przeprowadzki, ponieważ terytoria, na których  się znajdują, zostały wyzwolone.

Ukraińskie służby opublikowały aktualne informacje po ataku rakietowym w Winnicy. Wciąż trwa poszukiwanie 36 osób, z którymi nie ma kontaktu.

Wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy Serhij Nikołajczuk w wywiadzie dla BBC podkreślił, że międzynarodowa pomoc finansowa ma ogromne znaczenie dla Ukrainy, która musi jednocześnie wydawać pieniądze na obronę, na socjalne wsparcie obywateli, m.in. przesiedleńców, i na odbudowę infrastruktury.

Według Nikołajczuka gospodarcza aktywność w Ukrainie zaczyna już ożywać po okresie znacznego spadku na początku wojny. "Nie znaczy to, że PKB już rośnie, ale zmniejszył się jego spadek" – zastrzegł.

Ukraina otrzymała już prawie 13 mld dol. pomocy od partnerów międzynarodowych od początku rosyjskiej agresji 24 lutego – poinformował w czwartek wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy Serhij Nikołajczuk w wywiadzie dla BBC.

Jak zaznaczył, partnerzy pod koniec czerwca zaczęli przekazywać Ukrainie więcej pomocy finansowej, dzięki czemu w czerwcu i pierwszych dniach lipca trafiło do niej 4,4 mld dol.

Bundeswehra wysłała na Ukrainę ponad 400 tys. racji żywnościowych dla żołnierzy - poinformowała w czwartek minister obrony Christine Lambrecht. Od 3 marca do 7 czerwca Bundeswehra dostarczyła do atakowanego przez Rosję kraju głównie tzw. pakiety jednoosobowe - informuje telewizja ARD.

Jak podaje Federalne Ministerstwo Obrony, paczki żywnościowe zawierają żywność wystarczającą na jeden dzień. Znajdują się w nich między innymi napoje w proszku, posiłki do podgrzania, batony energetyczne czy kremy deserowe. Dzienne racje żywnościowe są produkowane w Oldenburgu. 


Dyrektor generalny rosyjskiego biura projektowego „Novator”, którego rakiety wystrzelili dzisiaj Rosjaniena Winnicę, nadal nie jest objęty zachodnimi sankcjami - poinformowała Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji Ukrainy.

Siły rosyjskie przechowują amunicję w Teatrze Dramatycznym w Chersoniu - pisze Euromaidan Press, cytując ukraiński wywiad. Z informacji wywiadowczych wynika, że rosyjskie władze okupacyjne czekają na przyjazd strategów politycznych, którzy pomogliby im przeprowadzić nielegalne referendum w mieście.

Następstwa rosyjskich ataków rakietowych w czwartek na Winnicę w środkowej Ukrainie - agencja AFP publikuje nagranie.

Wojna wywołana przez Putina przyspieszyła procesy, które analitycy  zapowiadali od lat. Lawinowo zwiększa się liczba regionów na świecie,  które są zagrożone kryzysem żywnościowym. - Kryzys żywnościowy potęguje  nie tylko wojna, ale też susza - podkreślił w w programie "Newsroom"  Wirtualnej Polski Kamil Wyszkowsku, dyrektor wykonawczy UN Global  Compact Network Poland. - Polska ma bardzo dużo do powiedzenia w  wytyczaniu nowych szlaków eksportu ukraińskiego zboża - mówił ekspert,  pytany o skutki wojny w Ukrainie dla polskiej gospodarki. 

Obecnie na Ukrainie zaginęły (uszkodzone lub całkowicie zniszczone)  spichlerze o łącznej pojemności 4 mln ton. Kolejna część spichlerzy  znajduje się na terenach okupowanych i nie ma do nich pełnego dostępu - informuje  Ukrinform.

Obecnie łączna kwota strat i strat w rolnictwie spowodowanych wojną według KSE Agrocenter wynosi 27,6 mld dolarów. 

Szacunkowa łączna wartość skradzionych przez Rosję zbóż i nasion oleistych na Ukrainie przekracza 600 mln dolarów - donosi Ukrinform.

- Widzimy coraz więcej dowodów na to, że Federacja Rosyjska kradnie nasze  zboże z okupowanych regionów Ukrainy: z obwodu chersońskiego, z obwodu  zaporoskiego. Szacunkowa wartość tego skradzionego zboża i nasion  oleistych przekracza 600 milionów dolarów - przekazał  ekspert Centrum Badań Żywności i Zagospodarowania Przestrzennego przy Instytucie KSE. 

W zajętym przez wojska rosyjskie Mariupolu narasta opór miejscowej ludności. Partyzanci podpalili zakład „Satelita”, aby nie został splądrowany przez Rosjan - donosi Ukrinform, powołując się na infromacje od doradcy mera Mariupola Petro Andriuszczenki.

Ambasada USA zaapelowała w czwartek do amerykańskich obywateli o pilne opuszczenie Ukrainy w związku ze skrajnie niestabilną sytuacją bezpieczeństwa. Wezwano do unikania zgromadzeń, które mogą stać się celem rosyjskiego ataku w całym kraju, w tym na zachodzie Ukrainy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także