RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Analiza nowych zdjęć satelitarnych. Rosjanie zmieniają taktykę? [RELACJA NA ŻYWO]

To już 23. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Portal Ukraińska Prawda podał, że w Charkowie Ukraińcy zlikwidowali elitarną grupę rosyjskiego specnazu. W sumie zginąć miało kilkunastu Rosjan. Rosjanie zmieniają taktykę, która zmierza w kierunku "długoterminowej i statycznej wojny" - wynika z nowych zdjęć satelitarnych opublikowanych przez amerykańską firmę Maxar Technologies. Widać na nich nowe okopy na północny zachód od Kijowa między Hostomelem a Ozerą. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.

Wojna w Ukrainie. Doniesienia z Charkowa. "Ukraińcy zlikwidowali elitarną grupę rosyjskiego specnazu" [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie. Doniesienia z Charkowa. "Ukraińcy zlikwidowali elitarną grupę rosyjskiego specnazu" [RELACJA NA ŻYWO]
Źródło zdjęć: © East News | ARIS MESSINIS
Mateusz CzmielWojciech Rodak

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie piątkowej relacji Wirtualnej Polski. Jeśli chcesz pozostać na bieżąco, zapraszamy do aktualnej sobotniej relacji TUTAJ


Zełenski: wojnę trzeba przerwać. W najbliższych dniach będę zwracał się do narodów z wezwaniem o powrót do bezpieczeństwa, do zdrowia, do pokoju. Mam zaplanowane wystąpienia do Izraela czy Włoch. Będę prosił, żeby świat nas wspierał. Wspierał naszych obrońców. 


Zełenski: zawsze będziemy polegać na negocjacjach. Chce, żeby wszyscy teraz poczuli, szczególnie w Moskwie, że nadszedł czas, żebyśmy wreszcie porozmawiali, żebyśmy się wreszcie spotkali. Zobaczycie jak to będzie wyglądało po stronie Rosji. 

Zełenski: ciężkie walki toczą się w Charkowie. Rosyjskie wojska rzuciły tam ludzi z różnych stron, ale to ludzie, którzy nie są do tego przygotowani. Nie potrafią wytrzymać nawet jednej godziny na froncie. 


Zełenski: wszyscy będą musieli odpowiedzieć za zbrodnie wojenne. Wszyscy Rosjanie, którzy wydali takie rozkazy, a także każdy rosyjski żołnierz, który wykonuje takie rozkazy, będzie musiał ponieść odpowiedzialność. W Mariupolu wciąż trwa akcja ratunkowa po zbombardowaniu Teatru Dramatycznego. W tej chwili spod gruzów wyciągnięto 130 osób. Działania prowadzone są dalej, aby uratować pozostałych.  

Zełenski: dziś otworzono siedem korytarzy humanitarnych. Uratowaliśmy ponad 180 tys. obywateli Ukrainy. Setki tysięcy ton pomocy humanitarnej dostarczono do wielu miejsc. Okupanci cały czas jednak blokują dostawy humanitarne. To świadoma taktyka. Oni mają wyraźny rozkaz - zrobić wszystko, co możliwe, aby katastrofa humanitarna stała się faktem w wielu ukraińskich miastach.  

Najnowsze przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 


 

- Opracowaliśmy dalsze decyzje dotyczące działania obronnego. Likwidujemy biurokrację, problemy. Wszystkie rzeczy, które mogą nas spowalniać. Rozumiemy, że czynnik ludzki nie może nikomu przeszkadzać. Wspieram wszystko, co jest potrzebne dla naszego narodu. Bardzo chciałbym, żeby wszyscy nasi obywatele pracowali dla państwa, a nie dla władzy czy rządu. Po wojnie będziemy pracować dla Ukrainy, dla ludzi — powiedział prezydent Ukrainy. 

Amerykański  samolot wojskowy, na pokładzie którego były cztery osoby, rozbił się w północnej Norwegii - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na norweskie służby ratownicze.


Bell-Boeing  V-22 Osprey, amerykański zmiennowirnikowiec, brał udział w manewrach  NATO. W obszarze jego planowanego lotu zarejestrowano złe warunki atmosferyczne.


"Wykryliśmy samolot po otrzymaniu sygnału alarmowego" - podało JRCC.


Los znajdujących się na pokładzie osób jest jak dotąd nieznany. W  poszukiwaniach biorą udział dwa helikoptery ratunkowe oraz samolot.  Koordynacją akcji ratunkowej zajmuje się policja regionu Nordland. 

Tak wygląda Mariupol 23. dnia wojny. Blokada miasta trwa 17 dzień. Według lokalnych władz w mieście pozostało ponad 350 tys. osób. Bomby lotnicze i pociski zniszczyły około 80 proc. budynków mieszkalnych. 

Rosjanie niszczą infrastrukturę miast oraz gęsto zaludnione obszary w celu zastraszenia ludności cywilnej Ukrainy. W ciągu ostatniej doby rosyjska armia zrzuciła 14 pocisków i przeprowadziła ponad 40 nalotów. Okupanci nadal częściowo blokują miasto Czernihów, ostrzeliwując cywilne dzielnice miasta. 



Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy

Rosyjskie siły okupacyjne prowadzą strategiczną ofensywę przeciwko Ukrainie. Główne zadania: rozbicie grup Sił Zbrojnych Ukrainy, okrążenia Kijowa, dotarcie do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego oraz przejęcie kontroli nad lewobrzeżną częścią Ukrainy nie zostały zrealizowane.


Okupanci częściowo odnieśli sukces w obszarze operacyjnym Doniecka - czasowo pozbawili Ukrainę dostępu do Morza Azowskiego. Na podejściu do Mikołajewa nieprzyjaciel został zatrzymany przez wspólne działania dywizji Sił Obrony Ukrainy.


Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy


Alarm lotniczy w Czernihowie.

W pierwszym tygodniu ponad milion uchodźców z Ukrainy przekroczyło granice do sąsiednich krajów - wynika z raportu UNHCR.W miarę rozwoju sytuacji szacuje się, że z Ukrainy mogły uciec już 4 mln osób. 

Obraz

3 mln - tyle osób uciekło z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. 

Kijów po dzisiejszym bombardowaniu. 

Szef brytyjskiego wywiadu obronnego, generał Sir Jim Hockenhull, stwierdził, że "Kremlowi jak dotąd nie udało się osiągnąć swoich pierwotnych celów" - podaje BBC. Przypisuje to dwóm przyczynom – własnym problemom oraz zaskoczeniu skalą i zaciekłością ukraińskiego oporu.


Hockenhull mówi, że rosyjskie operacje uległy polegają na "strategii wyniszczania", która obejmuje "lekkomyślne i masowe użycie siły ognia".


"Spowoduje to zwiększenie liczby ofiar cywilnych, zniszczenie ukraińskiej infrastruktury i nasilenie kryzysu humanitarnego" – zauważa.


Dodaje też, że Władimir Putin wzmocnił swoją kontrolę nad krajowymi mediami: "Kreml próbuje kontrolować narrację, ukrywać problemy operacyjne i ukrywać przed narodem wysoką liczbę ofiar w Rosji".

Amerykański samolot wojskowy, na pokładzie którego były cztery osoby, rozbił się w północnej Norwegii - poinformowały w piątek późnym wieczorem norweskie media, powołując się na służby ratownicze.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w piątek, że wraz ze swoimi partnerami na Ukrainie zrealizowała pierwszy konwój pomocy humanitarnej do miasta Sumy, które znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Do miasta trafiło 130 ton towarów - środków medycznych, żywności, wody. Konwój dostarczył także niezbędny sprzęt do naprawy wodociągów. 


Eksperci przekonywali, że na  wymierne efekty działań sankcji trzeba będzie poczekać wiele tygodni.  Jednak w niektórych aspektach skutki wprowadzenia ograniczeń już teraz  dotykają zwykłych mieszkańców Rosji. Najlepiej świadczy o tym  zestawienie wnętrz supermarketów w Kijowie oraz Moskwie.