Bolesny cios w obronę. Chcą odciąć Rosjan na Krymie [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Piątek to 863. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraina w ostatnich tygodniach intensywnie atakuje na Krym i przyznają to sami Rosjanie. Według ukraińskich danych od połowy kwietnia do połowy czerwca na Krymie uszkodzonych zostało około piętnastu systemów obrony powietrznej S-300 i S-400. Eksperci wskazują, że Ukraina wciela nową taktykę. Dzięki amerykańskim rakietom dalekiego zasięgu ATACMS niszczy rosyjską obronę przeciwpowietrzną, chcąc stworzyć bezpieczne korytarze powietrzne dla samolotów F-16. "Dodatkowo blokowanie wąskich szlaków logistycznych łączących Krym z Rosją sprawi, że żołnierze okupujący półwysep będą odcięci od logistyki" - pisze francuski "Le Monde". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- - Stanowiska Rosji i Ukrainy w sprawie zakończenia wojny są od siebie bardzo dalekie - stwierdził w piątek po południu premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej po spotkaniu z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem.
- Specjaliści z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zwracają uwagę, że Władimir Putin odrzuca wszelkie możliwości negocjacyjne i już otwarcie domaga się faktycznej kapitulacji Ukrainy. Twierdzi, że wszystkie ukraińskie instytucje rządzące są nielegalne.
- Rosja ostrzeliwuje rakietami bazy ukraińskie, najwyraźniej próbując uniemożliwić im otrzymanie odrzutowców F-16, które zostały nazwane "zwycięzcami wojny" ze względu na ich potencjał odparcia rosyjskiego ataku na linii frontu - przekazuje "Daily Telegraph".
- Władimir Putin ocenił, że "porozumienia stambulskie" parafowane przez Ukrainę już w 2022 roku mogą być podstawą do zawarcia pokoju. - Nie przepadły, parafował je szef ukraińskiej delegacji negocjacyjnej, co oznacza, że najwyraźniej były dla Ukrainy całkiem odpowiednie - stwierdził Putin, cytowany przez rosyjskie agencje.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba i nowo mianowany szef brytyjskiego MSZ David Lammy rozmawiali o stosunkach dwustronnych i zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie.
- Właśnie odbyłem rozmowę z nowo mianowanym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Lammym, podczas której pogratulowałem mu rozpoczęcia pracy na czele brytyjskiej dyplomacji. Jestem wdzięczny mojemu koledze za potwierdzenie niezłomnego wsparcia Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii we wszystkich aspektach - poinformował Kułeba. - Minister Spraw Zagranicznych przyjął moje zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie - powiedział szef MSZ Ukrainy.
Ukraina, która nie dysponuje większymi okrętami wojennymi, wykorzystała nieuzbrojone łodzie morskie wypełnione materiałami wybuchowymi do atakowania rosyjskich okrętów, a także ostrzelała obiekty floty i inne cele wojskowe na Krymie pociskami Storm Shadow i ATACM.
- Prawie wszystkie główne okręty bojowe zostały przeniesione przez wroga z głównej bazy Floty Czarnomorskiej, okręty są trzymane w Noworosyjsku, a niektóre z nich są trzymane na Morzu Azowskim - zaznaczył wiceadmirał.
Rosyjska Flota Czarnomorska została zmuszona do przebazowania z okupowanego Krymu prawie wszystkich okrętów w stanie gotowości bojowej, a jej główna baza marynarki wojennej w Sewastopolu staje się coraz mniej przydatna przez ataki sił ukraińskich - powiedział dowódca marynarki wojennej Ukrainy Ołeksij Nejiżpapa.
W opublikowanej w piątek rozmowie z agencją Reutera wiceadmirał Nejiżpapa stwierdził, że ukraińskie ataki rakietowe i drony morskie spowodowały poważne uszkodzenia bazy w Sewastopolu, centrum logistycznego dla napraw, konserwacji, szkoleń i przechowywania amunicji, a także innych ważnych funkcji dla Rosji.
- Były one tworzone przez wiele dziesięcioleci, być może stuleci. I najwyraźniej teraz tracą to centrum - zauważył Nejiżpapa. Ponad 28 miesięcy od inwazji Rosji na pełną skalę, Kijów zadał Moskwie serię ciosów na Morzu Czarnym, choć ukraińskie wojska lądowe znajdują się na rozległym froncie.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal polecił Ministerstwu Obrony Ukrainy pilne poinformowanie rządu o finansowaniu budowy fortyfikacji. - Zwracamy szczególną uwagę na fortyfikacje. Nakazuję Ministerstwu Obrony natychmiastowe poinformowanie rządu o finansowaniu tej budowy zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem - powiedział Szmyhal na piątkowym posiedzeniu rządu.
Według niego od początku roku państwo przeznaczyło na budowę linii obronnych 38 miliardów hrywien. - Musimy te środki wykorzystać jak najszybciej i najskuteczniej, bo od tego zależy życie żołnierzy i nasz potencjał obronny - powiedział szef rządu.
Rosjanie znowu uderzyli w Donieck. W wyniku ostrzału rannych zostało 20 osób - pisze w mediach społecznościowych szef obwodowej administracji wojskowej Doniecka Wadym Fiłaszkin. "Rosjanie zrzucili na wieś trzy kierowane bomby lotnicze. Uszkodzonych zostało 13 domów prywatnych, cztery sklepy, dwa wieżowce, dwa obiekty infrastrukturalne i budynek administracyjny" - dodał, udostępniając zdjęcia zniszczeń.
Ukraina zaatakowała w okolicach Krasnodaru. Rakiety uszkodziły lotnisko wojskowe i stację elektroenergetyczną- informuje kanał Astra na Telegramie. Jak wynika ze wstępnych, co najmniej jeden żołnierz został ranny po trafieniu w lotnisko.
Siły Zbrojne zniszczyły kolejny rosyjski czołg T-90S. Do zdarzenia doszło na linii frontu Pokrowskiego - infromuje wojskowy ekspert, analizując zdjęcie z akcji.
"Te czołgi pojechały głównie w ramach kontraktów do Indii. Jednak część czołgów nie przeszła akceptacji ze względu na zły montaż i inne problemy. W grudniu 2022 roku zaczęto je bardzo aktywnie wysyłać w strefę działań wojennych w Ukrainie" - tłumaczy ekspert w mediach społecznościowych.
Orban rozmawiał z Putinem o obecnych inicjatywach pokojowych, możliwości zawieszenia broni i negocjacjach oraz przyszłych stosunkach w Europie po zakończeniu wojny. - Po dwóch latach (wojny) brakuje państw, które utrzymywałyby kontakty z obiema wojującymi stronami. Węgry są akurat jednym z nielicznych takich krajów - dodał polityk.
- Za najważniejsze zadanie podczas naszej prezydencji w UE uważamy walkę o pokój - stwierdził Orban. Podkreślił, że "bez dyplomacji i kanałów komunikacji nie osiągniemy pokoju".
- Premier Węgier przedstawił dobrze nam znany zachodni punkt widzenia, w tym punkt widzenia Ukrainy - powiedział Putin, dodając, że traktuje wizytę Orbana jako próbę "wznowienia dialogu" i "dania mu dodatkowego impulsu".
- Po wizycie w Kijowie i Moskwie zrozumiałem, że stanowiska Rosji i Ukrainy są od siebie bardzo dalekie - powiedział w piątek po południu premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej po spotkaniu z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem. - Potrzeba jeszcze wielu kroków, aby zbliżyć się do zakończenia wojny - dodał.
W mediach społecznościowych służby opublikowały wideo z budowy bunkrów i okopów w obwodzie charkowskim. "Jednostki inżynieryjne straży granicznej pracują całą dobę!" - czytamy w opisie.
"Zastanawiam się, czy premier Viktor Orban prosi Putina o uwolnienie więźniów politycznych takich jak Władimir Kara-Murza, o zwrot ukraińskich dzieci, o zaprzestanie sabotażu wobec krajów UE lub ataku Rosji/ Białorusi na granicę UE" - napisał Sikorski na platformie X, komentując wizytę premiera Węgier w Rosji.
Jak podkreślił, "traktaty unijne zobowiązują go do lojalnego wspierania ustalonej polityki UE, szczególnie w czasie węgierskiej prezydencji".
Na Ukrainę przybył trzeci system obrony powietrznej Patriot z Niemiec. Wzmocni ochronę ludności i infrastruktury kraju przed rosyjskimi samolotami, dronami i rakietami - poinformował ambasador Niemiec na Ukrainie Martin Jaeger.
Rosyjska Duma przegłosowała ustawę znacznie ograniczającą możliwość podróżowania za granicę deputowanych. Wcześniej takiej możliwości zostali pozbawieni członkowie administracji państwowej.
Władze tłumaczą to zawirowaniami w transporcie lotniczym, zagrożeniem, że jakiś Rosjanin związany z rządem bądź parlamentem ugrzęźnie na zagranicznym lotnisku, a tam już "czyhają na niego zachodnie służby, aby wydobyć sekrety państwa".
Podczas porannego ataku ukraińskich dronów na Rostów nad Donem, jeden z bezzałogowców uderzył w rosyjski helikopter - informuje na swoim kanale na Telegramie ukraiński korespondent wojskowy Andrij Caplijenko. "Wrogi helikopter został zmuszony do awaryjnego lądowania na środku pola, gdzie został odkryty przez rolników. Rosyjska cenzura zmusiła lokalną opinię publiczną do zablurowania śmigłowca, jak to tylko możliwe, choć oczywiste jest, że jest to stosunkowo nowy Mi-28, który kosztuje około 15 milionów dolarów" - czytamy w poście reportera.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że Węgry poinformowały Sojusz o tym, że premier Viktor Orban planuje wizytę w Moskwie. Stoltenberg oczekuje, że w przyszłym tygodniu Orban zrelacjonuje przebieg swojej wizyty na szczycie NATO w Waszyngtonie.
Stoltenberg, pytany o wizytę Orbana w Moskwie w piątek, zauważył, że węgierski premier składał już wizyty wcześniej w Moskwie, o których informował sojuszników NATO, a po ich zakończeniu rozmawiał z nimi o ich przebiegu.
- Viktor Orban oczywiście nie reprezentuje NATO w tych spotkaniach, reprezentuje swój własny kraj - podkreślił. - Ale co ważne, wszyscy sojusznicy, w tym Węgry zgadzają się co do tego, że Rosja jest odpowiedzialna za wojnę, a integralność terytorialna Ukrainy musi być respektowana - mówił Stoltenberg.
Rosjanie zwiększają wykorzystywanie dronów rozpoznawczych - poinformowały siły powietrzne Ukrainy. Tylko 4 lipca odnotowano nad Ukrainą przelot 296 bezzałogowców.
W lipcu Łotwa przekaże Ukrainie 2500 dronów za łączną kwotę około 4 mln euro; odbędzie się to w ramach "koalicji dronów", na której czele stoi Łotwa. Już w ciągu najbliższych dni do Ukrainy ma trafić 300 bezzałogowców.
Mam wielką nadzieję, że Ukraina zostanie państwem NATO - odpowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na pytanie agencji dpa o możliwość rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego w ciągu najbliższych 10 lat.
Na pytanie, ilu członków jego zdaniem NATO będzie liczyć w 2034 roku, Stoltenberg odpowiedział: "Mam wielką nadzieję, że Ukraina zostanie państwem członkowskim, dążyłem do tego podczas swojej kadencji w NATO. Są inne kraje kandydujące, ale nie chciałbym spekulować, kiedy zakończą się te procesy (akcesyjne)."
Na kilka dni przed szczytem NATO w Waszyngtonie Stoltenberg wezwał również do zwiększenia pomocy wojskowej dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
- Im większe nasze wsparcie, tym szybciej ta wojna może się zakończyć. (...) Im bardziej zaangażujemy się długoterminowo, tym szybciej wojna może się zakończyć - powiedział. - Ponieważ teraz (Władimir) Putin myśli, że może nas przeczekać. Musimy go przekonać, że nie może nas przeczekać, a to może stworzyć warunki do zakończenia wojny - dodał.
Poprzez swoją wypowiedź na temat rozszerzenia NATO, wygłoszoną na krótko przed waszyngtońskim szczytem, Stoltenberg staje po stronie tych państw Sojuszu, które liczą na szybkie postępy w sprawie przyjęcia Ukrainy - oceniła dpa. Jak zauważyła, "kwestia ta budzi kontrowersje wewnątrz Sojuszu".
Do osiągnięcia postępów w procesie akcesyjnym potrzeba konsensusu wszystkich 32 członków NATO, ale obecnie go nie ma ze względu na postawę krajów takich jak Niemcy i USA - podkreśliła dpa. Pytany o ten temat kanclerz Niemiec Olaf Scholz wielokrotnie dawał do zrozumienia, że jego zdaniem należy najpierw doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji na sąsiednie państwo - przypomniała agencja.
"Misja pokojowa jest kontynuowana. Drugi przystanek - Moskwa" - napisał na swoim profilu na platformie X premier Węgier Viktor Orban.
Spotkanie Putina i Orbana na Kremlu.