Zełenski ostrzega: Rosja zamówiła 2400 "męczenników" z Iranu
RELACJA ZAKOŃCZONA

Zełenski ostrzega: Rosja zamówiła 2400 "męczenników" z Iranu

Rosja zamawia broń z Iranu (Getty/Metin Aktas)
Rosja zamawia broń z Iranu (Getty/Metin Aktas)
Źródło zdjęć: © Inne
Rafał MrowickiMaciej Zubel
10.10.2022 22:46, aktualizacja: 11.10.2022 23:03

Trwa 230. dzień rosyjskiej inwazji. Podczas szczytu G7 prezydent Ukrainy mówił, że wedle danych wywiadowczych Rosja zamówiła w Iranie 2400 dronów kamikadze Shahed, nazywanych również męczennikami. Wołodymyr Zełenski poprosił kraje G7 o wsparcie ukraińskich systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według raportu ukraińskich sił powietrznych we wtorek na Ukrainie zestrzelono 13 pochodzących z Iranu dronów. Ukraiński przywódca zaapelował o dostarczenie systemów obrony nowej generacji SAMP-T oraz o pilne zwołanie spotkania "w formacie Ramstein" w celu omówienia tych próśb przez ministrów obrony Ukrainy i jej sojuszników.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Wojsko rosyjskie przeprowadziło "drugą falę ataku terrorystycznego" przeciwko Ukrainie - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że trwa naprawianie sieci energetycznych i łączności zniszczonych w rosyjskich ostrzałach.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że ataki hybrydowe i cyberataki na państwa Sojuszu mogą spowodować uruchomienie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zapowiedział też, że NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream.


W Kijowie naprawiono już jezdnię na skrzyżowaniu w centrum miasta, gdzie w poniedziałek trafiła rosyjska rakieta. Dobę po ataku po leju po bombie nie ma już śladu. Trwają też prace naprawcze na uszkodzonej szklanej kładce w ukraińskiej stolicy.

Koncern zwrócił się do Grossiego i "całej światowej społeczności" z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu jak najszybszego uwolnienia Martyniuka, wiceszefa elektrowni ds. kadrowych.


5 października Putin wydał dekret zakładający przyłączenie obiektu w Enerhodarze do rosyjskiej sieci energetycznej.


Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji siłownia została zajęta przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W obiekcie i jego okolicach stacjonują żołnierze najeźdźcy. 

"The Hill" zwraca uwagę, że do spotkania Grossiego z Putinem doszło wkrótce po ogłoszeniu przez ukraiński koncern Enerhoatom, że rosyjskie wojska uprowadziły i wywiozły w nieznanym kierunku wicedyrektora Zaporoskiej siłowni Wałerija Martyniuka.


Prawdopodobnie jest on poddawany torturom - zaalarmował na Telegramie Enerhoatom.

Putin powiedział podczas spotkania z Grossim, że strona rosyjska chętnie przedyskutuje sprawy związane z "sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej". "W każdym razie jesteśmy otwarci na dialog" - dodał.

Szef MAEA, który po spotkaniu z Putinem zamierza wrócić na Ukrainę, ocenił, że ochrona strefy wokół zaporoskiej siłowni jest "imperatywem absolutnym i pilnym".

Kwestią najważniejszą, która czyni "dzisiejszą rozmowę bardzo ważną i nieodzowną" jest bezpieczeństwo nuklearne, zwłaszcza w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oznajmił Grossi, którego cytuje amerykański dziennik "The Hill".

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Prezydent Zełenski postawił przed wywiadem ukraińskim zadanie polegające na ustaleniu osób odpowiedzialnych za ostrzały rakietowe Ukrainy i zaangażowanych w ataki z użyciem irańskich dronów.  

- Gdyby nie dzisiejsze uderzenia, to już byśmy przywrócili dostawy energii, wody i łączność, uszkodzone wczoraj przez terrorystów. A dziś Rosja osiągnie dodatkowo tylko to, że trochę wydłuży naszą odbudowę - powiedział Zełenski. 


Zwrócił przy tym uwagę, że już w większości wsi i miast, "które terroryści chcieli zostawić bez prądu i łączności", udało się je przywrócić.

Prezydent zaznaczył, że w całym kraju "dosyć szybko i efektywnie" prowadzone są prace naprawcze po wcześniejszych rosyjskich atakach.

Jak poinformował prezydent, we wtorek rano rosyjskie wojsko wystrzeliło w stronę Ukrainy 28 rakiet. 


- Siły ukraińskie strąciły 20 pocisków. Zestrzelono też większość z ponad 15 bezzałogowców - przeważnie irańskich dronów uderzeniowych - dodał Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

- Wojsko rosyjskie przeprowadziło "drugą falę ataku terrorystycznego" przeciwko Ukrainie - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że trwa naprawianie sieci energetycznych i łączności zniszczonych w rosyjskich ostrzałach.

Trwają też prace naprawcze na szklanej kładce. Dotychczas zdemontowano uszkodzone części szkła.


Jak podkreślił mer Kijowa Witalij Kliczko, most jest teraz nie tylko jednym z turystycznych symboli Kijowa, ale też symbolem niezłomności i wytrzymałości Ukrainy.

We wtorek wieczorem na skrzyżowaniu bulwaru Szewczenki i ul. Wołodymyrskiej w pełni przywrócono ruch. W miejscu, gdzie był lej po bombie, położono nową nawierzchnię, naprawiono też uszkodzony rurociąg.  

W Kijowie naprawiono już jezdnię na skrzyżowaniu w centrum miasta, gdzie w poniedziałek trafiła rosyjska rakieta. Dobę po ataku po leju po bombie nie ma już śladu. Trwają też prace naprawcze na uszkodzonej szklanej kładce w ukraińskiej stolicy.

"W ciągu dwóch dni, według obliczeń dywizji rakiet przeciwlotniczych, zestrzelono 9 z 11 bezzałogowych statków powietrznych 'Shahed-136'. To efekt wysokiej jakości szkolenia naszych myśliwców przeciwlotniczych, które przeprowadzili nasi polscy towarzysze" - podał oficer Sił Zbrojnych Ukrainy Anatolij Sztefan.

NASAMS to zaawansowany norwesko-amerykański system obrony powietrznej średniego zasięgu, głównie używany do obrony miast przed pociskami manewrującymi. W tym charakterze używany jest do obrony nieba m.in. nad Waszyngtonem.

Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, cnn.com, bbc.com, reuters.com, PAP, twitter.com, 24tv.ua

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także