RELACJA ZAKOŃCZONA

Koronawirus w Polsce i na świecie. Nowe ognisko w Pekinie. Tajemnica pacjenta zero [relacja - 18 czerwca]

Epidemia koronawirusa pochłonęła już ponad 450 tys. ofiar śmiertelnych na całym świecie. Zakaziło się 8,3 mln osób. Chińczycy, którzy jako pierwsi zmierzyli się z epidemią, obawiają się jej kolejnej fali. Wszystko przez nowe ognisko zakażeń w Pekinie, związane z targiem owoców morza Xinfadi. Epidemiolodzy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd wziął się tam wirus i jak zakaził się pacjent zero. Na razie im się to nie udało. Zapraszamy na naszą relację na żywo.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Nowe ognisko w Pekinie. Tajemnica pacjenta zero [relacja - 18 czerwca]
Źródło zdjęć: © STRINGER, PAP, EPA
Radosław Opas

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację. Zapraszamy jutro!

Koronawirus w Portugalii

W ciągu ostatniej doby w Portugalii nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na Covid-19. Służby medyczne szacują, że od środy w kraju przybyło 417 przypadków infekcji koronawirusem, a ich łączna liczba sięga już 38 089. Najwięcej nowych przypadków stwierdza się w Lizbonie oraz w sąsiadującym z nią regionie Doliny Tag. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano tylko jeden zgon u osoby zakażonej SARS-CoV-2. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tego wirusa wynosi w Portugalii 1524.

Koronawirus w Hiszpanii

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w tym kraju 568 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To więcej niż dzień wcześniej, gdy potwierdzono 336 nowych przypadków. Od 7 czerwca resort zdrowia nie uwzględnia w swoich komunikatach danych o nowych zgonach - tłumaczy to weryfikacją danych otrzymywanych z poszczególnych regionów. Łącznie od początku epidemii zmarło w Hiszpanii 27 136 osób.

Koronawirus we Francji

28 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku pandemii we Francji stwierdzono 29 603 przypadki śmiertelne.

W ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano 467 nowych przypadków zakażenia, tym samym całkowita liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła do 158 641.

Koronawirus w Chinach

Chińscy eksperci nadal nie są w stanie ustalić, jak zakaził się pacjent zero z nowego ogniska SARS-CoV-2 w Pekinie. Wiadomo, że jest to 52-letni Tan,  mieszkaniec tego miasta. Jak ustalono podczas epidemiologicznego śledztwa, mężczyzna nie wyjeżdżał z Pekinu co najmniej przez dwa tygodnie przed zakażeniem. Co więcej, nie miał w tym czasie kontaktu z żadnym z pracowników targu Xinfadi, którzy przyjechali z innych regionów Chin. Jak więc się zakaził, skoro okres inkubacji koronawirusa wynosi 14 dni? Zakażenie u Tana potwierdzono 11 czerwca, 56 dni po tym, jak w mieście stwierdzono ostatni przypadek SARS-CoV-2. Obecnie obecność koronawirusa w organizmie potwierdzono już u 159 osób.

Koronawirus w Polsce

Prokuratura Okręgowa w Płocku odmówiła wszczęcia śledztwa  w sprawie koncertu Kasi Kowalskiej w Ciechanowie.

Koronawirus w Polsce

"Koronawirus atakuje w Podlaskiem" - alarmuje portal kurierporanny.pl. Tylko w czwartek potwierdzono w tym województwie 13 nowych zakażeń. Portal informuje o nowym ognisku w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Łaźniach. Testy wykazały tam już zakażenie SARS-CoV-2 u trojga pracowników i dwóch osób, które miały z nimi kontakt.  Testy wypadły też pozytywnie u trzech pracowników bazy magazynowej Orlenu Sokółka-Buchwałowo. Także w Augustowie potwierdzono kilka przypadków SARS-CoV-2. Najpierw wykryto zakażenie u jednej z pracownic Rossmanna. Testy wypadły pozytywnie również u jej męża i dwójki dzieci. Później okazało się, że zakażonych jest także dwóch innych pracowników drogerii.

Siedem przypadków zakażenia koronawirusem wykryto też w grajewskich Zakładach Pfleiderer. Do tej pory testy wypadły pozytywnie u  20 osób, które miały z nimi kontakt.

Koronawirus w Szwecji

Ponad 6 proc. populacji Szwecji wytworzyło pod koniec maja przeciwciała Covid-19 - poinformował w czwartek Urząd Zdrowia Publicznego.  - To jest słabszy wynik niż się spodziewaliśmy, ale niewiele słabszy. Proszę zwrócić uwagę na tendencje, a nie na poszczególne liczby - oświadczył na konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Anders Tegnell. Według przedstawionych na wiosnę prognoz Urzędu Zdrowia Publicznego w połowie maja lub w czerwcu sztokholmczycy mieli być bliscy osiągnięcia odporności stadnej - wówczas 40-60 proc. populacji powinna wytworzyć przeciwciała Covid-19. W rzeczywistości, jak wynika z najnowszych badań, przeciwciała ma zaledwie 10 proc. mieszkańców Sztokholmu. 

 W czwartek bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Szwecji wzrósł w ciągu doby o 12 do 5053. Liczba osób zakażonych to 56 043, co oznacza wzrost o 1481 w ciągu 24 godzin. 

Koronawirus we Włoszech

Kolejnych 66 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech - podała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zgonów w tym kraju wzrósł do 34 514.  Odnotowano 331 nowych zakażeń. Od początku epidemii zakaziło się SARS-CoV-2 we Włoszech  238 159  osób. 

Koronawirus w Polsce

Cztery pielęgniarki, które zakaziły się SARS-CoV-2 podczas pracy i zmarły na COVID-19 zostaną odznaczone przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych najwyższym wyróżnieniem samorządu - Statuetką "Cierpiącym przywrócić nadzieję”. 

Koronawirus w Polsce

U dwóch pracowników ZUS w Radomiu potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. - Decyzją sanepidu w Radomiu 17 osób jest na kwarantannie, a dziewięciu pracowników jest objętych nadzorem epidemiologicznym - informuje portal echodnia.eu Piotr Olewiński, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Trzy oddziały zawiesiły działalność - informuje echodnia.eu. Jak poinformowała portal Karolina Gajewska, rzecznik szpitala, obecnie trwa weryfikacja wyników testów trzech osób z personelu szpitala, u których w środę wykryto obecność koronawirusa.

Przypomnijmy, że szpital w Radomiu był na przełomie marca i kwietnia jednym z największym ognisk koronawirusa w Polsce.

Koronawirus w Kazachstanie

Były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zakaził się koronawirusem - podano w czwartek na jego oficjalnej stronie internetowej. Nazarbajew, który 6 lipca będzie obchodzić 80. urodziny, w 2019 r. przekazał władzę swojemu sojusznikowi Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi, ale zachował daleko idące wpływy, przywileje i uprawnienia dzięki zapisanemu w konstytucji statusowi "Przywódcy Narodu" oraz przewodniczącego rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej Nur Otan i szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

W najbliższy weekend władze zaostrzają ograniczenia w dużych miastach z powodu nasilenia się tam epidemii SARS-CoV-2. 

Koronawirus a NATO

NATO uzgodniło w czwartek plan operacyjny, by przygotować się na ewentualną drugą falę pandemii koronawirusa - poinformował sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.  - Władze medyczne na całym świecie ostrzegają, że możemy mieć drugą falę pandemii. NATO przygotowuje się do zapewnienia silnego wsparcia cywilnym wysiłkom, jeśli tak się stanie - powiedział na konferencji prasowej Stoltenberg po zdalnym posiedzeniu ministrów obrony państw członkowskich. Kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego podjęły w czwartek trzy decyzje: po pierwsze uzgodniły nowy plan operacyjny, by zapewnić wsparcie dla sojuszników i partnerów w walce z Covid-19. Po drugie ministrowie zgodzili się na ustanowienie zapasów sprzętu medycznego i materiałów eksploatacyjnych. Wreszcie NATO zgodziło się na powołanie nowego funduszu, aby umożliwić szybkie pozyskiwanie potrzebnych materiałów medycznych czy usług. 

Koronawirus w Polsce.

Jak informuje portal dzienniklodzki.pl, u jednego z nauczycieli zasiadających w komisjach egzaminacyjnych w Zespole Szkół nr 1 i I LO w Wieluniu potwierdzono koronawirusa. Kwarantanną objęty został personel placówek i uczniowie, którzy mogli mieć kontakt z zakażonym. To łącznie blisko 30 osób. Cześć maturzystów ma przed sobą jeszcze egzaminy. To, czy będą do nich mogli podejść w terminie, zależy od wyników testów.  

Koronawirus w Hiszpanii

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet im. Miguela Hernandeza w Elche, u prawie 89 proc. dzieci w Hiszpanii zaszły negatywne zmiany emocjonalne spowodowane przymusową izolacją wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa. Analiza, powstała na podstawie rozmów z rodzicami dzieci, została włączona do raportu hiszpańskiego oddziału UNICEF, który w czwartek opublikował dziennik “Heraldo”. Rozice zaobserwowali u swoich pociech trudności w koncentracji, brak zainteresowania, przewrażliwienie, nadpobudliwość oraz nerwowość.

Innymi często wskazywanymi objawami występującymi po okresie przymusowej izolacji są też poczucie osamotnienia, nadmierne zamartwianie się oraz niepokój.

Koronawirus w Chinach

Wszyscy, którzy opuszczają Pekin, muszą mieć negatywny wyniki testu na koronawirusa. Tak władze miasta zareagowały na nowe ognisko zakażeń na targu Xinfadi.  Co więcej, osobom które mają objawy COVID-19, niedawno przebywały na targu lub mieszkają w dzielnicach w pobliżu, miasta opuszczać nie wolno.

Koronawirus w Rosji

Na  Pierwszym Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Medycznym im. I.M. Sieczenowa rozpoczęto w czwartek testy nowej szczepionki na koronawirusa. Podano ją 18 wolontariuszom. Docelowo ma ją otrzymać 38 osób. 20 wolontariuszy zostanie zaszczepionych w przyszłym tygodniu.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Według stanu na 18 czerwca na liście jest 157 laboratoriów. Zgodnie z danymi resortu na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 270 tys. 951 próbek pobranych od 1 mln 147 tys. 218 osób.

Koronawirus w Polsce

Resort zdrowia wprowadził zmiany w organizacji testów Drive Thru dla osób w kwarantannie. Wystarczy jeden negatywny wynik.


Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.