Nikt się nie wstrzymał. Gorąco w Sejmie przy kluczowym głosowaniu [RELACJA NA ŻYWO]
NA ŻYWO

Nikt się nie wstrzymał. Gorąco w Sejmie przy kluczowym głosowaniu [RELACJA NA ŻYWO]

Donald Tusk po uzyskaniu wotum zaufania od Sejmu
Donald Tusk po uzyskaniu wotum zaufania od Sejmu
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Rafał MrowickiKarina Strzelińska
12.12.2023 07:12, aktualizacja: 12.12.2023 22:37

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Poparło go 248 posłów. Wcześniej w Sejmie było gorąco po antysemickim wybryku Grzegorza Brauna z Konfederacji, który użył gaśnicy proszkowej do zgaszenia świec chanukowych. Został wykluczony z obrad Sejmu, a marszałek Szymon Hołownia ukarał go finansowo i zapowiedział zawiadomienie prokuratury. Lewica chce usunięcia z prezydium Sejmu Krzysztofa Bosaka, który prowadząc obrady nie zapanował nad klubowym kolegą. Śledź na żywo relację Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Lewica chce wykluczenia Krzysztofa Bosaka z prezydium Sejmu. Wicemarszałek prowadząc obrady nie zapanował nad Grzegorzem Braunem, który na mównicy wypowiadał skandaliczne antysemickie hasła. Bosak wstrzymał się od głosu, gdy prezydium Sejmu podejmowało decyzję ws. kary dla Brauna.
  • Skandal z udziałem Grzegorza Brauna. Polityk Konfederacji zgasił gaśnicą świece chanukowe. Na korytarzu było pełno dymu. Nazywał żydowski obrzęd kultem satanistycznym. Marszałek Szymon Hołownia wykluczył go z udziału w posiedzeniu. Zapowiedział zawiadomienie do prokuratury. Śledczych chce również powiadomić Katarzyna Kotula z Lewicy. Prezydium Sejmu ma podjąć dalsze decyzje ws. Brauna.
  • "Manifest zwykłego, szarego Człowieka", który odczytał Donald Tusk, to słowa Piotra Szczęsnego, który podpalił się na placu Defilad w 2017 roku w proteście przeciw władzy PiS. Kiedy Tusk cytował ten manifest, z sali było słychać głosy. - Nie, panie pośle, nie rozpłaczę się - odpowiedział premier. Szymon Hołownia przerwał Donaldowi Tuskowi i poprosił o uszanowanie "majestatu śmierci obywatela Rzeczpospolitej".
Relacja na żywo
Przypięty wpis
Ważne

Donald Tusk zaprosił na godz. 9 do Pałacu Prezydenckiego na zaprzysiężenie nowego rządu.

Ważne
- Panie marszałku Szymonie, drogi przyjacielu, Włodku, znamy się krótko, ale dobrze się poznaliśmy i wiem, że możemy na sobie polegać, Władku, znamy się jak nie powiem co, bo zabrzmi to zbyt po ludowemu, ale mam poczucie, że to, co zbudowaliśmy między nami oraz ministrami i ministerkami w moim gabinecie, to relacja wyjątkowa. Na tym można budować stabilny rząd na te cztery lata

- powiedział Donald Tusk zwracając się do Szymona Hołowni, Włodzimierza Czarzastego i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

- Skończył się ten dzień dobrze - powiedział Donald Tusk. Premier podziękował Polakom za decyzję 15 października.

Na miejscu są przedstawiciele prezydium Sejmu oraz nowego rządu.

- Oddajemy jako posłowie, jako Sejm, los Rzeczpospolitej w wasze ręce - powiedział Szymon Hołownia do Donalda Tuska.

Ważne

- Po raz pierwszy odkąd obowiązuje Konstytucja z 1997 r. to Sejm wybrał Radę Ministrów - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas uroczystości przekazania Donaldowi Tuskowi uchwały o wyborze na premiera.

Ważne

Członkami komisji śledczej ds. wyborów kopertowych będą:

  • Magdalena FIliks, Dariusz Joński i Jacek Karnowski (KO),
  • Waldemar Buda, Przemysław Czarnek i Mariusz Krystian (PiS),
  • Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica),
  • Agnieszka Kłopotek (PSL),
  • Bartosz Romowicz (Polska 2050)
  • oraz Witold Tumanowicz (Konfederacja).
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska© PAP | Paweł Supernak

Marszałek Sejmu ogłosił 30 minut przerwy. Po niej posłowie będą mogli wygłosić oświadczenia.

Szymon Hołownia zapowiedział, że projekt uchwały Lewicy ws. potępienia antysemityzmu będzie głosowany innego dnia.

Sejm wybrał skład osobowy Komisji Śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych.

.
.© WP
Pilne

Do Prokuratury Krajowej został skierowany wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posła Grzegorza Brauna (Konfederacja). Wniosek wystosował Szefa Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Chodzi o zgaszenie przez Brauna świec chanukowych za pomocą gaśnicy.

Z ostatniej chwili

Głosowało 449 posłów. Za wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska było 248 posłów, przeciwko było 201, nikt się nie wstrzymał od głosu. Sejm wybrał rząd Donalda Tuska.

Marszałek Sejmu odczytuje proponowany przez Donalda Tuska skład rządu. Ławy posłów PiS żywiołowo zareagowały słysząc nazwiska Sławomira Nitrasa i Radosława Sikorskiego.

Ważne

O 21:50 Szymon Hołownia wznowił obrady.

"Jako były ambasador Polski w Izraelu zdecydowanie potępiam skandaliczny czyn, który miał miejsce dzisiaj w polskim parlamencie. Zero tolerancji dla antysemityzmu"- napisał Marek Magierowski, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych.

Warto wiedzieć

Marszałek Sejmu wyjaśnił, że Regulamin Sejmu zobowiązuje do odpowiedzi na pytania na sali jeżeli premier jest wybierany w pierwszym kroku konstytucyjnym, czyli jeżeli jest wyznaczony przez prezydenta. Jeżeli w drugim kroku wyznaczył go Sejm, ma on możliwość odpowiedzi na pytania na piśmie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także