RELACJA ZAKOŃCZONA

Tego Putin nie przewidział. Rosyjska armia ma poważne braki [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 189. dzień rosyjskiej inwazji. Rosja prawdopodobnie stanie w obliczu poważnego niedoboru broni do końca 2022 roku - donosi niezależny rosyjski portal The Insider. Armii Putina kończą się już pociski kierowane, a pociski artyleryjskie i pojazdy opancerzone wyczerpią się do grudnia, jeśli utrzyma się obecna intensywność wojny - piszą dziennikarze serwisu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Tego Putin nie przewidział. Rosyjska armia ma poważne braki
Tego Putin nie przewidział. Rosyjska armia ma poważne braki
Źródło zdjęć: © East News | Pool AP
Maciej Zubel

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

To wszystko w tej części relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.

Wirtualna Polska uruchomiła tuż po inwazji Rosji na Ukrainę serwis vpolshchi.pl. To portal w języku ukraińskim dla naszych gości. Pokażcie go znajomym z Ukrainy. 

Ukraina otrzyma kolejny pakiet pomocy militarnej od Szwecji, obejmujący amunicję artyleryjską - poinformował w środę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wartość wsparcia to prawie 50 mln USD.

Rosja wysyłała 100 nauczycieli do rusyfikacji obwodu ługańskiego.

W przeprowadzenie "referendów" w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy zaangażowane będą centralne komisje wyborcze Białorusi i Rosji - pisze w środę niezależny rosyjski portal Insider.

- Nadanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej ma kluczowe znaczenie dla przyszłości tego kraju. Państwa unijne powinny dążyć do utrzymania wysokiej dynamiki procesu akcesyjnego - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau podczas Forum 2000, które rozpoczęło się w środę w Pradze.

Ukraińska wicepremier ds. terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk  zaapelowała w środę do osób ewakuowanych z niebezpiecznych regionów, by nie wracały do domów co najmniej do wiosny, nawet jeśli zostanie rozwiązany problem ogrzewania. 

- Od początku rosyjskiej inwazji wskutek ostrzałów rakietowych w obwodzie lwowskim uszkodzonych zostało łącznie 86 obiektów - poinformował w środę szef władz tego regionu na zachodzie Ukrainy Maksym Kozycki.

- U podstaw rosyjskiej inwazji na Ukrainę legło przekonanie Moskwy, że wolność da się rozjechać czołgami – powiedział w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski występując online na praskiej konferencji Forum 2000. - Jesteśmy zmuszeni do konfrontacji ze złem - powiedział z kolei uczestniczący w spotkaniu premier Czech Petr Fiala.

W oświadczeniu, do którego dotarł brytyjski dziennik "Financial Times", pięć graniczących z Rosją państw Unii Europejskiej - Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia - zagroziło przyjęciem "środków krajowych" w celu zmniejszenia liczby wjeżdżających do UE Rosjan. Miały tak zrobić, gdyby UE nie uzgodniła wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zwraca uwagę, że w ostatnich dniach media rosyjskie eksponują kwestię kryzysu surowcowego w Polsce i innych krajach UE, który ma rzekomo wywołać  zagrażający głodem i zubożeniem Zachodu - kryzys żywnościowy.

- Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) będzie stać w kolejce, czekając, by rosyjskie siły wpuściły ją do okupowanego Enerhodaru - poinformował w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Delegacja zmierza do okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

- Linia frontu znalazła się dosyć blisko okupowanego przez wroga Chersonia na południu Ukrainy, dlatego nasze grupy dywersyjne mogą przedzierać się do tego miasta i realizować tam różne zadania. Takie przypadki prawdopodobne już mają miejsce - ocenił ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan, cytowany w środę przez agencję UNIAN.

Tak wyglądały tegoroczne żniwa w Ukrainie. Niestety tegoroczne plony, z uwagi na wojnę, będą znacznie niższe niż w ubiegłych latach. 

Rosyjskie wojska ostrzelały w środę Enerhodar, niszcząc m.in. budynek rady miasta. - Te ataki to celowe prowokacje przed wizytą misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiadomili lojalny wobec Kijowa mer Enerhodaru Dmytro Orłow i szef władz rejonu (powiatu) nikipolskiego Jewhen Jewtuszenko.


Na rosyjskim Dalekim Wschodzie trwają manewry wojskowe Wostok-2022. Ministerstwo obrony Rosji zapowiadało udział 50 tys. żołnierzy, w tym również z Chin, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.