Wybory 2020. Znamy formę, termin niepewny. Politycy nie przebierają w słowach
07.05.2020 | aktual.: 07.05.2020 15:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Posłowie odrzucili senackie weto. Oznacza to, że wybory prezydenckie odbędą się w formie korespondencyjnej. Wciąż pozostaje pytanie - kiedy? W środę po debacie w TVP nieoczekiwanie ukazało się oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Komentarze nie milkną.
Nie ma dziś mowy o opuszczeniu przez Porozumienie klubu parlamentarnego PiS
i zakładaniu osobnego klubu - zapewnia w rozmowie z WP zastępca rzecznika Porozumienie Jan Strzeżek. Politycy PiS także dementują informacje na ten temat.
Fogiel mówi o "prawdziwej twarzy Kosiniaka-Kamysza" i wytyka mu, że był za podnoszeniem wieku emerytalnego. - Mamy do czynienia z kółkiem teatralnym - tak wicerzecznik PiS podsumował to, jak wypadli kontrkandydaci Dudy w debacie.
Przypomnijmy, że Gowin zgodził się na głosowanie korespondencyjne, ale chce nowelizacji ustawy. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", przedstawiciele Porozumienia chcą wprowadzić do niej zapisy m.in. o ograniczeniu uprawnień Poczty Polskiej oraz doprowadzić do marginalizacji roli ministra aktywów państwowych w procesie wyborczym.
Trwa konferencja komitetu Andrzeja Dudy. Cytowane są odpowiedzi innych kandydatów na prezydenta, które padły na debacie. "Nie było jasnych odpowiedzi" - zauważa wicerzecznik PiS.
Około godziny premier Mateusz Morawiecki spędził w siedzibie PiS. Właśnie wyszedł z budynku.
"Nie można być tak w demokratycznym państwie, że dwóch ludzi spotyka się i decyduje, że przesuwa wybory. To jest zapisane w ustawie zasadniczej i innych ustawach. Kropka" - zaznacza konstytucjonalista.
Wybory 2020. Co dalej ze Zbigniewem Gryglasem? Marcin Ociepa: "ocena jego zachowania jest jednolita"
- Czeka nas poważna rozmowa, zarówno wewnątrz Porozumienia, jak i Zjednoczonej Prawicy. Dużo się wydarzyło, wiele słów padło. W polityce istotne są relacje międzyludzkie, ale najważniejsze jest odpowiedzialne zachowanie - cytuje Adama Bielana Interia.
Politycy na wylocie?
Nieposłuszeństwo wobec Gowina pokazali: Jacek Żalek, Kamil Bortniczuk czy Włodzimierz Tomaszewski - zauważa Interia. Portal twierdzi, że szef Porozumienia nie jest też pewien lojalności Jadwigi Emilewicz.
Wybory 2020. Trochę do skomplikowane...
Według ustaleń Wirtualnej Polski, dni Zbigniewa Gryglasa w Porozumieniu są policzone.
Wybory 2020. Zegar tyka...
Wybory 2020 przełożone. Jest stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
"Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, iż obecnie nie istnieje inny zgodny z prawem sposób przesunięcia terminu wyborów Prezydenta RP niż wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Porozumienie dwóch szefów partii nie stanowi źródła prawa, zaś mnożenie kolejnych niezgodnych z Konstytucją rozwiązań nie może być uzasadniane interesem ojczyzny, zwłaszcza gdy można go skutecznie chronić zgodnie z obowiązującą Konstytucją".
Wyborów 10 maja nie będzie. O czym rozmawiają politycy?
Wybory 2020 przełożone. Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders zapowiedział, że Komisja Europejska będzie śledzić przygotowania do ich przeprowadzenia w przyszłości.
Zjednoczona Prawica będzie renegocjować umowę koalicyjną - donosi Interia. Ile w tym prawdy? - Modyfikacja jest konieczna, bo Jarosław Gowin jest dzisiaj poza rządem, choć Jarosław Kaczyński odwodził go od rezygnacji - przyznał Adam Bielan.
Porozumienie Kaczyńskiego i Gowina. Komentarze nie milkną. Piotr Gliński nie odpuszcza opozycji:
Mateusz Morawiecki ma za chwilę pojawić się na Nowogrodzkiej.
Posiedzenie Sejmu| Najważniejsze informacje ws. ciszy wyborczej, która może obowiązywać już od 9 maja. Polecamy nasz artykuł.
Posiedzenie Sejmu| Hołownia: Do 6 sierpnia musimy to wszystko rozwiązać. Do 6 sierpnia musimy wyprowadzić Polskę na proste tory. Wtedy będziemy mogli zająć się tym, co jest najważniejsze: bezpieczeńśtwem Polaków i gospodarką.
Nie widzisz naszej relacji? Możesz znaleźć ją także pod tym linkiem.