RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Kompromitacja dowódców Rosji. Przyłapali ich na gorącym uczynku [RELACJA NA ŻYWO]

Klęska ambitnego planu Rosji. Dowódcy przyłapani
Klęska ambitnego planu Rosji. Dowódcy przyłapani
Źródło zdjęć: © Getty Images | Maxar
Katarzyna BogdańskaSylwia Bagińska

22.05.2022 01:01, aktual.: 23.05.2022 10:59

To już 88. dzień inwazji na Ukrainę. Andrzej Duda udał się z wizytą do Kijowa. - Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości… nic o tobie bez ciebie - powiedział prezydent podczas przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy. Tymczasem szef Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej (RDA) Maxim Marczenko poinformował, że w okupowanym Naddniestrzu wojsko otrzymało rozkaz przywrócenia do użytku lotniska wojskowego w Tyraspolu. W związku z tym, że wszystko zostało zrabowane, okazało się to niemożliwe. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

To już 89. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Śledź nową relację NA ŻYWO na stronie Wirtualnej Polski.

- Nawet bez porozumienia pokojowego, co w tej chwili jest mało prawdopodobne,  musimy rozpocząć prace nad odbudową, przynajmniej na obszarach  kontrolowanych przez Ukrainę – powiedział w niedzielę w Davos Borge  Brende, poinformowała Ukraińska Prawda.


W pierwszej kolejności idzie o odbudowę infrastruktury, sieci  elektrycznych, szkół, dróg i mostów. O przygotowanie takiego planu zamierzam apelować podczas dorocznego spotkania Światowego Forum  Ekonomicznego w Davos, powiedział Borge Brende. - Sektor prywatny musi odgrywać ważną rolę w odbudowie Ukrainy – dodał.

Mieszkańcy ukraińskiej miejscowości byli używani jako "żywe tarcze". Ujawniono okrutne praktyki rosyjskiego wojska.

Rosyjskie media pokazały, jak "5000 dzieci dołączyło do pionierów Rosyjskiej Partii Komunistycznej na Placu Czerwonym w Moskwie”. 

Putin próbował uzasadniać agresję na Ukrainę koniecznością jej "denazyfikacji". Tymczasem liczne grupy prawicowych ekstremistów i neonazistów  wspierają inwazję i rosyjską armię w Ukrainie – wynika z wewnętrznego  dokumentu niemieckiego wywiadu BND, o którym informuje tygodnik "Der Spiegel". Siedmiostronicowy dokument został rozesłany w zeszłym tygodniu  do kilku niemieckich ministerstw. 

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy publikuje całość wystąpienia.

Serwis YouTube usunął ponad 70 tys. nagrań wideo i 9 tys. kanałów związanych z  wojną w Ukrainie za łamanie wytycznych dotyczących treści, w tym  takie, które rosyjską inwazję nazywały "misją wyzwalania" - podał w  niedzielę brytyjski dziennik "The Guardian".


Platforma jest bardzo popularna w Rosji, gdzie ma 90 mln użytkowników. W  przeciwieństwie do innych amerykańskich serwisów internetowych nie  została zakazana, mimo że zamieszczone na niej są nagrania opozycyjnego wobec Kremla polityka Aleksieja Nawalnego.

Sołtys wsi w obwodzie charkowskim została uprowadzona przez żołnierzy z Rosji. Okupant od czterech dni przetrzymuje już Hałynę Turbabę.

Siły ukraińskie w Donbasie zniszczyły w ciągu minionej doby sześć rosyjskich  czołgów i 10 jednostek sprzętu opancerzonego – poinformował w niedzielę  na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

Już w poniedziałek Bułgaria zwróci się do Komisji Europejskiej w sprawie  ewentualnego otwarcia kont rublowych w Gazprombanku przez Włochy i  Niemcy - powiedział w wywiadzie telewizyjnym w niedzielę wieczorem  bułgarski minister energetyki Aleksander Nikołow.


O zamiarze otwarcia kont rublowych przez Niemcy i Włochy, aby nadal  kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy, poinformowała w  sobotę agencja Reuters. Dodała, że zdaniem brukselskich dyplomatów, wytyczne KE w tej kwestii są "celowo niejednoznaczne", by umożliwić dalsze kupowanie rosyjskiego surowca.

Rosjanie w Donbasie ostrzeliwali 45 osiedli: zginęło 7 osób - podał Kanał 24. 

W sieci pojawiło się kolejne nagranie z wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie. 

Ukraińskie wojsko odparło 11 ataków w Donbasie - przekazał Kanał 24. 

Chaotyczne pochówki i letnie deszcze mogą doprowadzić do epidemii chorób zakaźnych w Mariupolu - wskazała agencja Euromaidan. 

Ukraiński piłkarz Ołeksandr Zinczenko nie krył łez podczas ceremonii na Etihad Stadium. - Nigdy nie zapomnę tej chwili, nigdy w życiu - mówił w wywiadzie telewizyjnym.

Petro Poroszenko zwrócił także uwagę na te fragmenty orędzia Andreja Dudy, gdzie poparł on członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. - To także ma ogromne znaczenie dla nas. Polski prezydent, wspólnie z prezydentem Słowacji i kilkoma innymi przywódcami europejskimi będą stanowić delegację, która będzie odwiedzać różne stolice w Unii Europejskiej po to, by została podjęta niezmiernie ważna decyzja i niech czerwiec 2022 roku stanie się miesiącem dla przyszłej ukraińskiej integracji z UE, by Ukraina uzyskała status oficjalnego kandydata do przyszłego członkostwa - zaznaczył na antenie TVN 24 były ukraiński prezydent.

- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie jest niezmiernie ważna, a jego orędzie w ukraińskim parlamencie - wystąpieniem charyzmatycznego przywódcy i prawdziwego przyjaciela - ocenił były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na antenie TVN24. Potwierdził też informacje o alarmie bombowym w Kijowie w czasie sesji parlamentu.

Wiceminister obrony Rosji Junus-Bek Jewkurow wziął udział w pogrzebie swojego 21-letniego krewnego, który zginął na wojnie w Ukrainie - podał w niedzielę niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia kanału Baza na Telegramie.

Źródła: Ukrinform, pravda.com.ua, BBC News, CNN, Twitter, Facebook

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także