RELACJA ZAKOŃCZONA

Atak w Czernihowie. Celem nie był teatr?[RELACJA NA ŻYWO]

Atak w Czernihowie. Celem nie był teatr?
Atak w Czernihowie. Celem nie był teatr?
Źródło zdjęć: © PAP, Twitter | Vladyslav Musiienko
Violetta BaranMaciej Zubel

19.08.2023 21:24, aktual.: 20.08.2023 21:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna w Ukrainie trwa. Niedziela to 543. dzień rosyjskiej inwazji. Siedmiu zabitych, 148 rannych. To bilans uderzenia rosyjskiej rakiety w teatr w Czernihowie. Zdaniem szef departamentu przeciwdziałania zbrodniom wojennym w Prokuraturze Generalnej Ukrainy Jurija Biełousowa, to nie teatr i odbywające się w nim spotkanie poświęcone technologiom wojskowym, było celem ataku, lecz ludzie spacerujący wokół niego. - Rosja użyła rakiety Iskander-M. Jest kilka ustawień tej rakiety. Ta była ustawiona w taki sposób, że wybuchła w powietrzu - stwierdził Biełousow. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

"Odessa jest często nazywana "stolicą humoru” Ukrainy. Mieszkańcy tego miasta wiedzą też co nieco o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. 28. Brygada Zmechanizowana z Odessy ma wiadomość do rosyjskich przestępców drogowych: nie pasujecie tutaj!" - czytamy w poście resortu obrony Ukrainy. O co chodzi? Można się przekonć na załączonym do wpisu nagraniu.

Ukraina jak do tej pory dostała tylko 60 czołgów Leopard, zamiast obiecanych kilkuset - podał w niedzielę brytyjski tygodnik "The Economist", powołując się na źródło w Sztabie Generalnym Sil Zbrojnych Ukrainy.

Jak twierdzi portal tygodnika, wobec rozczarowującego tempa ukraińskiej kontrofensywy, to że zachodnia broń nie jest dostarczana w takich ilościach, jak to było zapowiadane, jest szczególnie frustrujące dla władz w Kijowie. Przedstawiciel biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Serhij Łeszczenko przyznał, że jest to "martwiące i demotywujące".

W ciągu ostatniej doby straty nieprzyjaciela na kierunku Tawrija w obwodzie zaporoskim w zabitych, rannych i jeńcach wyniosły 232 ludzi (zabitych - 79, rannych - 153).  Poinformował o tym dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk „Tawrija” Ołeksandr Tarnawski.  Zniszczonych zostało 27 jednostek nieprzyjacielskiego sprzętu wojskowego, 6 składów amunicji i 1 nieprzyjacielski punkt dowodzenia i obserwacji. 


Duńska premier Mette Frederiksen powiedziała, że pierwsza partia myśliwców dla Ukrainy, składająca się z 6 samolotów F-16, ma zostać wysłana na Ukrainę przed Nowym Rokiem. Kolejna w roku 2024, a ostatnia w 2025. 

Zdjęcie pożaru w Mariupolu z kanału na Telegramie Mariupol Now.


Obraz
© Telegram Mariupol Now

Kanały na Telegramie informują o dymie, który pojwił się nad portem w okupownym przez Rosjan Mariupolu.


Ukraińskie Siły Obronne i wojska rosyjskie zaangażowały się w 22 starcia bojowe w ciągu mijającego dnia - poinformował w niedzielę sztab generalny ukraińskiej armii.

"W ciągu dnia lotnictwo Sił Obronnych przeprowadziło 9 nalotów na obszary koncentracji personelu wroga. Jednostki rakietowe i artyleryjskie zniszczyły w ciągu ostatniej doby 1 punkt dowodzenia i 3 stanowiska artyleryjskie na pozycjach strzeleckich wroga. Siły obronne nadal powstrzymują ofensywę wojsk rosyjskich w pobliżu Marjinki w obwodzie donieckim, jednocześnie kontynuując operacje ofensywne w kierunku Melitopola i Berdiańska" - podano w wieczornym komunikacie.

Zełenski na wspólnej konferencji prasowej  z duńską premier Mette Frederiksen został zapytany na jakie ustępstwa terytorialne gotowy jest jego kraj w zamian za pokój iprzyjęcie do Paktu Północnoatlantyckiego. -  Jesteśmy gotowi wymienić Biełgorod na nasze członkostwo w NATO - odparł prezydent Ukrainy. Przypomnijmy, że Biełgorod, to miasto w Rosji, stolica obwodu graniczącego z Ukrainą.

Rząd Korei Płd. planuje wesprzeć państwowe i prywatne firmy mające odbudowywać ze zniszczeń wojennych oraz modernizować infrastrukturę transportową oraz sektor energetyczny Ukrainy. Koszt odbudowy i rozbudowy tych sfer ukraińskiej gospodarki szacowany jest na 140 miliardów dolarów - podał w niedzielę portal dziennika "Korea Times", powołując się na informacje z południowokoreańskich ministerstw. 

- Po raz kolejny udowodniono, że pomysł budowy gazociągu Turkish Stream, a następnie jego realizacja było strategiczną decyzją - oświadczył Szijjarto. Zdaniem węgierskiego ministra, „uczciwa współpraca z Rosją w zakresie dostaw gazu ziemnego pomoże zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju”.

We wrześniu 2021 roku Węgry podpisały z Rosją 15-letnią umowę na dostawy 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Duża część dostaw z Rosji sprowadzanych jest przez Serbię.

Serbia zapewni szlak transportowy, jeśli Ukraina wypowie porozumienie w sprawie tranzytu gazu ziemnego z Rosji – poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

- Prezydent Serbii dał jasno do zrozumienia, że jeśli Węgry chcą zwiększyć dostawy gazu przez Serbię, ta może zapewnić niezbędne zdolności transportowe – powiedział Szijjarto w związku z niedzielną wizytą prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia w Budapeszcie.

W ten sposób szef dyplomacji odniósł się do doniesień, że Ukraina nie zamierza przedłużać wygasającej w końcu 2024 roku umowy na tranzyt rosyjskiego gazu.

Pilne

Premier Danii Matte Frederiksen: przekażemy Ukrainie 19 samolotów F-16.

Kolejne nagranie z Zełeńskim w kokpicie F-16. Tym razem z Danii. Towarzyszy my premier tego kraju  Mette Fredeiksen.


33-letni mężczyzna z Nowoberysławia nie jest jedyną ofiarą Rosjan w obwodzie chersońskim. 60-letnia kobieta poniosła śmierć, gdy rosyjskie wojska ostrzelały z czołgu jej dom we wsi Kozackie, na wschodnim brzegu Dniepru. W zdarzeniu tym ranna została inna, 45-letnia kobieta, którą hospitalizowano. 

Rosjanie zrzucili z drona dwa ładunki wybuchowe na mężczyznę w Nowoberysławiu – informuje Ołeksandr Prokudin, szef chersońskiej obwodowej administracji wojskowej.  W wyniku odniesionych obrażeń 33-letni mieszkaniec gminy poniósł śmierć na miejscu. 


„Po godzinie 14 Rosjanie kilkakrotnie ostrzeliwali artylerią centralną część Kupiańska, zniszczyli i uszkodzili 5 samochodów okolicznych mieszkańców, uszkodzili biuro poczty i wzniecili pożary” - poinformował szef charkowskiej administracji obwodowej Oleh Sinegubow. 11 osób jest rannych, w tym 7 ciężko.


Podczas wizyty w Holandii Zełenski wspiąl się do kokpitu F-16. Towarzyszył mu  generał porucznik Andre Steur, dowódca Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych.  

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wylądował w niedzielę po południu na lotnisku wojskowym w Skrydstrup w południowej Jutlandii, gdzie szkoleni mają być ukraińscy piloci na samolotach wielozadaniowych F-16.

W Danii Zełenski jest podejmowany przez premier Mette Frederiksen, szefa duńskiej dyplomacji Larsa Lokke Rasmussena oraz ministra obrony Jakoba Ellemann–Jensena. Na lotnisku obecna jest też duńska księżna Maria, która wspólnie z małżonką Zełenskiego Ołeną weźmie udział w nabożeństwie.

W dotychczasowym okresie 2023 roku do sądów wojskowych wpłynęły już 64 sprawy o przestępstwa o charakterze seksualnym. Krym i obwód rostowski ponownie znalazły się w grupie tych regionów, w których żołnierze zostali oskarżeni o popełnienie największej liczby przestępstw seksualnych.

W pierwszym półroczu 2022 roku odsetek niepełnoletnich ofiar ataków wyniósł 81 proc. W analogicznym okresie 2023 roku - 67 proc. 

Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Prawda, Unian, TASS, RIA Novosti, BBC, CNN, Reuters

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także