RELACJA ZAKOŃCZONA

Trwa szczyt "Together for Europe – High Level Summit”. To inicjatywa Morawieckiego

Trwa szczyt "Together for Europe – High Level Summit”. To inicjatywa Morawieckiego
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Magdalena Nałęcz-MarczykPiotr Białczyk

01.05.2019 | aktual.: 29.03.2022 12:20

Po godz. 10 rozpoczął się organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w Warszawie szczyt "Together for Europe – High Level Summit”. Mateusz Morawiecki gości przedstawicieli krajów, które w ostatnich 15 latach weszły do Unii Europejskiej.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację z warszawskiego szczytu "Together for Europe - High Level Summit". 

"Nasz wspólny głos jest lepiej słyszałny" - tweetuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W dzisiejszym szczycie wziął udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. 

Premier Mateusz Morawiecki podzielił się z internautrami zdjęciami z warszawskiego szczytu. "Mamy możliwość, aby żyć we Wspólnocie naszych marzeń!" - przyznał na Twitterze szef rządu. 

"Musimy zrobić wszystko, aby Unia Europejska trwała. Polska musi zrobić wszystko, aby w tej wspólnocie pozstać"

Prezydent Andrzej Duda

- To co się dzieje w Polsce w związku z funduszami europejskimi, to jak drugi Plan Marshalla - przyznał podczas "Pikniku Europejskiego" w Puławach prezydent Andrzej Duda. 

W ciągu 15 lat od wstąpienia do wspólnoty europejskiej polski produkt krajowy brutto wzróśł o ponad 20 punktów procentowych - pisze na Twitterze Kancelaria Premiera. 


Zakończyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz rumuńskiej szefowej rządu Viorici Dăncili

- Zależy mi, żeby z przywódcami europejskimi wypracować wspólny mianownik, który wzmocni całą Unię - poprzez rozwój infrastruktury internetowej, drogowej, kolejowej - mówi premier Morawiecki. 

Premier Morawiecki o "unijnym protekcjonizmie": przykładem takiego działania jest właśnie ta dyrektywa o pracownikach delegowanych. Tam gdzie Polska i Czechy są konkurencyjne w danych branżach - budowlanych, spedycyjnych, informatycznych - tam tworzy się bariery - przyznaje szef rządu. 

-  Jest unijny nakaz utrzymywania odpowiedniej struktury, księgowości w kraju goszczącym. A przecież nie ma żadnej racjonalnej potrzeby, żeby do tego typu pracy tworzyć dodatkową filię - to podwaja koszty. Walczymy o prawa przedsiębiorców z naszego regionu - dodaje polityk. 


- 13 państw ma podobne podejście do budżetu unijnego - mówi premier Morawiecki. - Będziemy wspólnie walczyli z "podwójnymi standardami" we wspólnocie - zaznacza szef rządu. 

- Uważamy, że należy traktować równo wszystkich członków wspólnoty, to był element naszych dzisiejszych rozmów - odpowiada rumuńska premier na pytanie dot. unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. 

Premier Rumunii skończyła swoją wypowiedź. Teraz dziennikarze mają czas na zadawanie pytań.

- Rumunia będzie dalej kontynuować dalsze zjednoczenie wspólnoty - zapowiedziała rumuńska premier. Polityk wymieniła sukcesy w ramach rumuńskiej prezydencji w Radzie UE. 

- Dla Rumunii wstąpienie do UE znaczyło wzrost inwestycji, rozwoju oraz polepszenia standardów życiowych - przyznaje Viorica Dăncilă.

Głos zabiera premier Rumunii Viorica Dăncilă.

- Mówiliśmy jednym językiem o wyzwaniach dla UE. Świadczy to, że na Radach Europejskich będziemy mówili spójnym głosem, będziemy bardziej skuteczni - mówi premier Morawiecki.

- Podczas szczytu "Together for Europe" rozmawialiśmy o rzadko omawianym temacie w Unii, takim "słoniu w pokoju" - mówi premier Morawiecki. - Chodzi o o lukęw podatku VAT - to prawie 150 mld euro. Drugim problemem są raje podatkowe, które przynoszą Unii tyle samo strat - przyznał szef rządu.

- Państwa regionu Europy Środkowej i Wschodniej to lokomotywa gospodarcza wspólnoty europejskiej - mówi premier Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl