RELACJA ZAKOŃCZONA

"Lex TVN". Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Sejm w środę po południu większością głosów przyjął wniosek lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza o odroczenie posiedzenia Sejmu, m.in. ws. "lex TVN", do 2 września. Wniosek przepadł jednak podczas reasumpcji. Głosowanie kontynuowano. Wieczorem Sejm uchwalił ustawę "lex TVN".

"Lex TVN" w Sejmie. Ważą się losy ustawy
"Lex TVN" w Sejmie. Ważą się losy ustawy
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Wojciech Olkuśnik
Piotr Białczyk

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za dzisiejszą relację. Dobrej nocy!

Na temat przyjętej w środę ustawy po raz kolejny wypowiedział się Marek Suski. Poseł potwierdził, że PiS złoży w Senacie poprawkę. 


- Podjęliśmy decyzję, że będzie takie poluzowanie, to wyjście naprzeciw inwestorom - powiedział polityk Zjednoczonej Prawicy. 


Zapowiadana poprawka ma zawierać zapisy, według których ci nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie muszą spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza EOG.

Podczas protestu w Warszawie doszło do incydentu z udziałem posła Konfederacji Dobromira Sośnierza. Demonstranci próbowali utrudnić politykowi opuszczenie okolic Sejmu. Interweniowała policja. Całą sytuację nagrał reporter WP Patryk Michalski. Uwaga, na nagraniu pojawiają się wulgaryzmy.

Co z członkami Porozumienia, którzy głosowali za tzw. ustawą medialną? - Decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych godzin, zapewne we wczesnych godzinach porannych - zapowiedział w rozmowie z PAP zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek.

Do zgromadzonego przed Sejmem tłumu wyszli parlamentarzyści opozycji. - Dziękujemy za to, że jesteście i pokazujecie, że wolne media, prawo do nieskrepowanej informacji, prawo do tego, że mamy żyć w kraju, w którym sami wybieramy co oglądamy, jest wartością której będziemy bronić - powiedział senator Krzysztof Kwiatkowski.

Demonstrujący w Gdańsu odczytali także nazwiska posłów Kukiz 15 oraz byłych posłów Porozumienia Jarosława Gowina, którzy poparli Lex TVN nazywając ich zdrajcami. - Dziś Paweł Kukiz i jego małe ugrupowanie pokazali prawdziwą twarz. Również Konfederacja, która wstrzymała się od głosu  - mówią protestujący. 

Obraz
© WP

Przeciwnicy ustawy "lex TVN" obecni są  też w Gdańsku. - Najpierw zabrano nam prawo do decydowania o własnym ciele, do edukacji i do sądu. Teraz zabierają nam prawo do informacji - mówi organizatorka protestu przed gdańskim biurem Prawa i Sprawiedliwości.


Do protestujących, którzy skandują "wolne media! Wolny kraj" i "demokracja!" podbiegło kilku chuliganów. Wyzywali oni manifestantów i próbowali użyć rękoczynów. Sprawiali wrażenie nietrzeźwych. Po chwili wymiany zdań i krytyki wobec TVN-u odeszli dalej.


Obraz
© WP

Pod Sejmem jest m.in. senator Michał Kamiński. - Nie ma naszej zgody byśmy żyli pod putinowski butem. Nie ma zgody na to, by zaprzepaścić tą wielka szanse i wielki sukces, jakim było obalenie komunizmu i wejście do Unii Europejskiej, do NATO - mówił polityk do zgromadzonych.

"Po bezprawnej reasumpcji, dalsza cześć obrad była nielegalna" - stwierdził poseł KO Michał Szczerba, komentując środowe posiedzenie Sejmu.

O przegłosowaniu nowelizacji ustawy medialnej piszą też zagraniczne media. "Ten ruch jest postrzegany jako cios w wolność mediów" - pisze Associated Press. 

- Pani marszałek przez pomyłkę źle przeczytała formułę głosowania i to było podstawną prawną, żeby przeprowadzić reasumpcję - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller. 

Pod Sejmem w Warszawie zbiera się coraz więcej osób. Doszło już do przepychanek z policją. 

W środę wieczorem Marcin Ociepa poinformował, że odchodzi z Porozumienia Jarosława Gowina. Polityk podał powody swojej decyzji. - Chciałbym, żeby w kolejnej kadencji również rządziła Zjednoczona Prawica. Mając do wyboru albo ją osłabić, albo wzmocnić, stawiam na te drugie - powiedział poseł.

Po tym, jak Sejm przyjął ustawę "lex-TVN", zarząd Spółki TVN S.A. wydał oświadczenie.


"Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.


Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.


Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów" - pisze kierownictwo Spółki TVN S.A. 

Koalicja Obywatelska zbiera podpisy pod wnioskiem o odwołanie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.



Jak wynika z najnowszych doniesień, planowana na dziś jest również manifestacja w Gdańsku

Trwa protest pod Kancelarią Sejmu. Gromadzi się coraz większy tłum.



Szymoin Hołownia bierze udział w manifestacji przed Sejmem.



Departament Stanu USA zbarał głos ws. "lex TVN". - Wzywamy Polskę by udowonidła przywiązanie do zasad demokratycznych i wolności mediów - brzmi część oświadczenia.

Po uchwaleniu przez Sejm "lex TVN", przed budynkiem zbierają się ludzie





Zapraszamy na relację z 36. posiedzenia Sejmu IX kadencji!