Ostatni tydzień kampanii wyborczej do europarlamentu. Beata Szydło zawiesiła kampanię wyborczą
RELACJA ZAKOŃCZONA

Ostatni tydzień kampanii wyborczej do europarlamentu. Beata Szydło zawiesiła kampanię wyborczą

Ostatni tydzień kampanii wyborczej do europarlamentu. Beata Szydło zawiesiła kampanię wyborczą
Źródło zdjęć: © PAP | Wojtek Jargiło
Violetta Baran
22.05.2019 08:23, aktualizacja: 22.05.2019 14:59

To już ostatnia prosta kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Liderzy biorących w niej udział ugrupowań politycznych oraz sami kandydaci jeżdżą po Polsce, spotykają się z wyborcami, organizują konferencje prasowe. Zapraszamy na naszą relację na żywo.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona







W środę o 18 prezes PiS będzie na konwencji regionalnej swojego ugrupowania w Radomiu. W czwartek, jak informuje  Radio Lublin, pojedzie  na Lubelszczyznę.



Władza PiS jest jedyną gwarancją, że nie będziemy placić. Każdy, kto głosuje na Koalicję Europejską, każdy kto w ten sposób czyni prowiadzi do tego, że będziemy po raz kolejny poddani różnym represjom ekonomicznym i będziemy straszliwie poniżeni. Na to nie ma zgody, jedyna gwarancją jest zwycięstwo PiS w tych wyborach - mówił prezes.

-  Mówiąc o roszczeniach. Mamy wypowiedź pana Cimoszewicza, z której wynika że mamy płacić. Ta wypowiedź jest jeszcze pełnia niechęci do Polski i Polaków, nikt się od tego nie odciął, więc rozumiem, że jest to stanowisko całej Koalicji Europejskiej - mówił Kaczyński.  - Pozwolę sobie użyć takiego porównania. mamy dom, w którym mieszkają dwie rodziny, jedna większa, druga mniejsza. Napadli na nich bandyci. Ta mniejsza rodzina została wymordowana, ta druga skatowana i też częściowo wymordowana. Teraz odszkodowania domagają się od tej większej rodziny, a nie od bandytów - tłumaczył prezes PiS.

Rozpoczęła się konferencja prezesa PiS poświęcona ustawie 447, czyli roszczeniom ofiar Holokaustu. -  Na roszczenia się nie godzimy i nie mamy zamiaru niczego płacić. To Niemcy napadli na Polskę, wymordowali prawie wszystkich Żydów, Ci, którzy zostali uratowani, zostali uratowani dzięki Polakom - mówił Jarosław Kaczyński.

- Składamy wniosek do marszałka Sejmu o pilne zwołanie posiedzenia [Sejmu], nadanie numeru druku ustawie „Czyste ręce”, żeby można było ją szybko procedować - dodał Neumann.

- W niedziele są wybory i przed Polakami jeden z najważniejszych wyborów i decyzji. Do tego czasu Polacy powinni poznać wszystko dotyczące premiera i jego majątku, jego żony, szczególnie po tych bulwersujących opinię publiczną informacjach o niejasnym trybie zakupu wielkiej działki o wielkiej wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Od dwóch tygodni toczymy dyskusję, w jaki sposób powinna Iwona Morawiecka przedstawić swoje oświadczenie majątkowe. Platforma zaproponowała projekt ustawy „Czyste ręce”. Złożyliśmy ją wczoraj do marszałka Sejmu, licząc że będzie on szybko procedowany, żeby przed wyborami Polacy mogli poznać całą, pełną informację o stanie majątkowym polskiego premiera, jego żony, na którą przepisywał w dużej mierze majątek. To się Polakom należy - przekonywał na konferencji w Sejmie poseł PO Sławomir Neumann.

-  Raport NIK pokazuje, że szkoły są niedofinansowane, w mniejszych gminach brakuje nauczycieli i lekarzy. PiS ponosi za to polityczną odpowiedzialność. Należy inwestować tam, gdzie ludzie tego potrzebują, a nie tylko tam, gdzie rządzi PiS - przekonywała w Siemiatyczach Barbara Nowacka.



Tymczasem bus z liderami Koalicji Europejskiej dotarł do Siemiatycz.  - Niezwykle ważna jest infrastruktura. Program "schetynówki" pokazał, że można skutecznie zadbać o drogi lokalne. Zobowiązujemy się do wynegocjowania 100 mld zł więcej w UE na następne 7 lat na rozwój Polski - mówił Grzegorz Schetyna.

O godz. 13 prezes PiS Jarosław Kaczyński ma wygłosić oświadczenie.

Jakub Stefaniak z PSL o nowelizacji kodeksu karnego:  Pod płaszczykiem walki z pedofilią zmienia się kodeks karny i wprowadza różne rzeczy, które Ziobro wcześniej chciał wprowadzić, ale nawet w PIS-ie mu się na to nie zgadzali. To jest bardzo sprytne, ale też bardzo nikczemne działanie.

Kampania na ostatniej prostej. Co wybrać? Spotkanie z wyborcami czy wizytę w telewizyjnym studiu? 

Zobacz także