RELACJA ZAKOŃCZONA

Rośnie desperacja Rosjan. Sięgają po wojskowy szrot [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Poniedziałek to 530. dzień rosyjskiej inwazji. Od początku inwazji na Ukrainę ponad 40 proc. starych radzieckich czołgów i transporterów opancerzonych przetrzymywanych pod gołym niebem zostało usuniętych z magazynów w Wagżanowie, największej znanej bazie przestarzałego sprzętu wojskowego w Buriacji. Tak wynika z nowych zdjęć satelitarnych Google Earth - pisze rosyjski serwis "Moscow Times". - Maszyny przetrzymywane w namiotach powinny być przynajmniej "na chodzie". Pod gołym niebem trzyma się niemal bezużyteczny sprzęt - ocenił w rozmowie z "MT" ekspert wojskowy Paweł Łuzin. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Baza w Wagżanowie
Baza w Wagżanowie
Źródło zdjęć: © VKontakte | Military Informant
Wojciech RodakKarina Strzelińska

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

Zdjęcia z Pokrowska.

Rośnie bilans ofiar rosyjskiego uderzenia rakietowego w Pokrowsku. Według najnowszych danych MSW Ukrainy zginęło w nim pięć osób, a 18 zostało rannych. 

Rosyjska armia zrzuciła cztery kierowane bomby lotnicze na wieś Krugljakiwka w obwodzie charkowskim, zabijając dwie osoby i raniąc pięć - podała agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze.   

Szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak przekazał później, że w Pokrowsku zginęły co najmniej dwie osoby, a cztery zostały ranne.    

"Musimy powstrzymać rosyjski terror. Każdy, kto walczy o wolność Ukrainy, ratuje życie. Każdy na świecie, kto pomaga Ukrainie, pokona terrorystów razem z nami. Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za wszystko, co zrobiła w tej strasznej wojnie" - skomentował atak w Pokrowsku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Dwie rosyjskie rakiety uderzyły w blok mieszkalny w Pokrowsku (obwód doniecki). Co najmniej jedna osoba została zginęła, a siedem zostało rannych. 

Wyrok pięciu lat pozbawienia wolności za publiczne pochwalanie i usprawiedliwianie inwazji Rosji na Ukrainę usłyszał metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) Jonatan - zwierzchnik diecezji tulczyńskiej (obwód winnicki) w środkowo-zachodniej części Ukrainy- poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).


Śledztwo wykazało, że hierarcha rozpowszechniał wśród wiernych ulotki propagandowe wzywające do przejęcia władzy i zmiany granic państwowych Ukrainy, a na jednej ze stron internetowych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zamieścił publikacje popierające rosyjskich okupantów i ich zbrodnie wojenne.

Rosyjski śmigłowiec Ka-52 został właśnie zestrzelony w pobliżu miejscowości Robotyne przez 47. Brygadę Zmechanizowaną za pomocą przenośnego zestawu przeciwlotniczego - podał gen. Aleksander Tarnawski, dowódca zgrupowania wojsk na południowym odcinku frontu w Ukrainie.  

Producent czołgów Abrams oddał ostatnie z 31 zakupionych dla Ukrainy pojazdów. Trafią one do Ukrainy wczesną jesienią - poinformował w poniedziałek asystent sekretarza sił lądowych ds. uzbrojenia Doug Bush. Urzędnik przekazał też, że USA przyspieszają z produkcją amunicji artyleryjskiej.


- One są już ukończone. Teraz muszą trafić do Europy i na Ukrainę, razem ze wszystkimi dołączonymi do tego rzeczami: amunicją, częściami zamiennymi, paliwem, sprzętem, instalacjami do napraw - powiedział Bush podczas briefingu prasowego.

Samolot Ił-62M rosyjskich sił powietrznych poleciał do Korei Północnej tuż po wizycie ministra obrony Siergieja Szojgu w tym kraju. Ani Moskwa, ani Pjongjang oficjalnie nie poinformowały o locie i jego celu. Południowokoreańska publikacja NK News, cytowana przez Bloomberga, uważa, że wizyta może być związana z umowami między Rosją a Koreą Północną w sprawie dostaw broni. 


Rosyjski samolot wyleciał z Moskwy do Pjongjangu 31 lipca i powrócił 2 sierpnia. Według danych satelitarnych przebywał na lotnisku w stolicy Korei Północnej przez około 36 godzin. Lot ten był pierwszym takim rosyjskim lotem wojskowym VIP do KRLD od połowy 2019 roku, kiedy to rosyjski wiceminister obrony Aleksander Fomin odwiedził Pjongjang. Na początku 2020 r. KRLD zamknęła swoje granice z powodu pandemii. 


KRLD próbuje odbudować swoją gospodarkę, głównie poprzez wznowienie handlu z Chinami i obchodzenie międzynarodowych sankcji. W czerwcu ONZ poinformowała, że Rosja niedawno wznowiła dostawy ropy naftowej do KRLD po raz pierwszy od 2020 roku. Nie jest jasne, co dokładnie KRLD wysyła w zamian, ale amerykańscy urzędnicy i niezależni analitycy spekulują, że może to być amunicja, którą Korea Północna przechowuje na wypadek eskalacji stosunków z Koreą Południową. 

Ukraińskie linie lotnicze Air Ocean Airlines chcą wznowić loty z Użhorodu w zachodniej Ukrainie. Poinformował o tym dyrektor linii, Wiaczesław Gerica, cytowany przez serwis Avianews. 


Według niego, Air Ocean Airlines może uruchomić loty z Użhorodu, jeśli zostanie to uznane za bezpieczne. Lotnisko znajduje się w pobliżu granicy ze Słowacją. Więc samolot wchodzi w przestrzeń powietrzną państwa członkowskiego NATO natychmiast po starcie. 

Marijnka w obwodzie donieckim. Rosyjski czołg wjechał na minę. Wygląda na to, że ktoś się z niego uratował. 

Na osiem lat pozbawienia wolności skazał zaocznie sąd w Moskwie potępiającego wojnę Rosji przeciw Ukrainie pisarza Dmitrija Głuchowskiego. Uznano, że rozpowszechniał „kłamliwe doniesienia o działaniach rosyjskich żołnierzy” – poinformował w poniedziałek niezależny portal rosyjski Mediazona. 


Sprawa karna przeciw Gołuchowskiemu trafiła do sądu w lutym tego roku. Według śledczych od marca do maja zeszłego roku pisarz, przebywając poza granicami Rosji, „zamieszczał w sieciach społecznościowych teksty i filmiki zawierające kłamliwe doniesienia o działaniach rosyjskich żołnierzy”.


Adwokatka skazanego, Wieronika Polakowa określiła proces jako polityczny, a przedstawiony akt oskarżenia uznała za nieodpowiadający normom prawa.


Głuchowski jest znanym autorem powieści postapokaliptycznych, tłumaczonych na wiele języków. Po polsku ukazały się m.in. jego powieści z serii „Metro” i „Outpost”. 

Białorusinom "odjechała" haubica D-30.

Rosyjski dron-kamikadze nie trafił w cel. Ukraińscy żołnierze mieli szczęście.

Ukraina zamierza zorganizować kilka szczytów, poświęconych ukraińskiej formule pokojowej, przy czym ostatni przewiduje udział Rosji – powiedział w poniedziałek szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak dziennikarzom w Kijowie.


- Nie omawialiśmy w Dżuddzie żadnych terminów możliwych rozmów z Rosją. Ale w momencie zakończenia wojny trzeba będzie włączyć Rosję - oznajmił, nawiązując do weekendowych rozmów w Arabii Saudyjskiej.


Jak powiedział, na pierwszym szczycie – inauguracyjnym – uczestnicy mają przyjąć jako podstawę 10-punktową "formułę pokojową" prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Szczyt podsumowujący powinien zaś zatwierdzić koniec wojny – zaznaczył. 

W niedzielę białoruscy pogranicznicy pomogli czworgu nielegalnych migrantów sforsować płot na granicy z Łotwą - podała łotewska straż graniczna. Migrantów zatrzymano i zostaną deportowani.     

Siły rosyjskie ostrzelały w poniedziałek z ciężkiej artylerii miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim w centralnej Ukrainie, w wyniku czego zginęła cywilna osoba, a jeszcze jedna została ranna – poinformował szef władz obwodowych Serhij Łysak na Telegramie. 

Północnokoreańscy hakerzy przez co najmniej pięć miesięcy ubiegłego roku włamywali się do sieci rosyjskiego producenta rakiet - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Ofiarą hakerów z grup o przydomkach ScarCruft i Lazarus padła NPO Masz (Naukowo-Produkcyjne Zjednoczenie Budowy Maszyn) z siedzibą w podmoskiewskim Rieutowie. 


W miesiącach następujących po cyfrowym włamaniu Pjongjang ogłosił kilka postępów w swoim zakazanym programie rakiet balistycznych, ale nie jest jasne, jak zastrzegł Reuters, czy było to związane z atakiem hakerskim. Jednak jak twierdzą eksperci, incydent ten pokazuje, jak odizolowany kraj atakuje nawet swoich sojuszników w celu pozyskania krytycznych technologii. 


Rosyjska firma należy do pionierów w dziedzinie rozwoju pocisków hipersonicznych, technologii satelitarnych i uzbrojenia balistycznego nowszej generacji.