Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje. Relacja - na żywo
RELACJA ZAKOŃCZONA

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje. Relacja - na żywo

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje. Relacja - na żywo
Źródło zdjęć: © PAP | EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE
Arkadiusz JastrzębskiPiotr Barejka
13.04.2020 07:01, aktualizacja: 25.03.2022 13:45

Koronawirus nadal rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie. Z powodu COVID-19 zmarło już ponad 113 tys. osób, a zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 1,8 mln ludzi. Najgorsza sytuacja jest teraz w Stanach Zjednoczonych. Rośnie również liczba zakażonych w Polsce. Zapraszamy na naszą relację dotyczącą pandemii.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Koronawirus na świecie. Według ostatnich danych liczba zakażonych zbliża się do 2 milionów. W niedzielny wieczór wynosiła ponad 1 900 000 przypadków. Odnotowano prawie 119 000 zgonów. 


Najwięcej zakażonych jest w USA. Prawie 600 tysięcy osób. Zmarły ponad 23 tysiące. 


Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w niedzielę potwierdzono 260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie liczba zakażonych wynosi 6934. Zmarło 245 osób. 

Ulice Nowego Jorku opustoszały. Tak wygląda słynna Wall Street. 

Obraz

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono zakażenie koronawiruem u 47 podchorążych ze Szkoły Głównej Straży Pożarnej w Warszawie. Komenda Główna PSP poinformowała, że uczelnia zostanie zdezynfekowana. Objęci kwarantanną podchorążowie zostaną przeniesieni do innych jednostek. Mają mieć zapewnione dwuosobowe pokoje z węzłem sanitarnym, posiłki i całodobową opiekę lekarską. 

Po tym, jak w niedzielę spadła liczba zgonów z powodu koronawirusa we Włoszech, w poniedziałek znowu wzrosła. Odnotowano 566 przypadki śmiertelne.



Optymistyczne wiadomości docierają zza ocenu. W stanie Nowy Jork liczba spowodowanych koronawirusem zgonów maleje. Na początku zeszłego tygodnia odnotowano 779 zgonów. W niedzielę było 671 ofiar. 

Koronawirus we Francji. Po 11 maja władze zaczną otwierać szkoły. Jednak restauracje, teatry, kina i inne miejsca użyteczności publicznej mogą pozostać zamknięte aż do połowy lipca. 


- Musimy kontynuować nasze wysiłki i wciąż stosować się do zasad. Im bardziej ich przestrzegamy, tym więcej żyć uda się uratować - powiedział Emmmanuel Macron. 


W ciągu najbliższych dwóch tygodni francuski rząd ma ogłosić plan wyjścia z kwarantanny. W całym kraju zmarło 14 967 osób zakażonych koronawirusem. 

Musimy kontynuować nasze wysiłki i wciąż stosować się do zasad. Im bardziej ich przestrzegamy, tym więcej żyć uda się uratować. Dlatego rygorystyczna kwarantanna musi trwać. Do poniedziałku 11 maja. W tym okresie to jedyny sposób, żeby działać skutecznie. 

Emmanuel Macron

Koronawirus we Francji. Emmanuel Macron oświadczył, że Francja nie była "wystarczająco przygotowana" na wybuch epidemii. - Brakowało odzieży ochronnej, żeli, masek, podobnie jak w innych krajach... Podjęliśmy trudne decyzje - powiedział w orędziu. 


Restrykcje, które wprowadzono w związku z epidemią, zostały przedłużone do 11 maja. Dopiero wtedy francuskie władze mają otworzyć szkoły. - Epidemia wciąż nie jest pod kontrolą - stwierdził Macron. 

Obraz
Pilne

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił przedłużenie restrykcji. Francja pozostanie zamknięta do 11 maja. 

Niektóre kraje informują, że wkróce zniosą cześć zakazów i obostrzeń. Zapowiedziały to między innymi Czechy, Hiszpania i Austria. 


Jednak WHO ostrzega przed zbyt szybkim łagodzeniem obostrzeń. - Środki ostrożności można znieść tylko wtedy, gdy wprowadzono odpowiednie środki ochrony zdrowia publicznego - podkreśla dyrektor WHO. 

Koronawirus we Francji. Liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 14 967. W niedzielę zmarło 561 zakażonych, a w poniedziałek 574. Wieczorem prezydent Emmanuel Macron ma wygłosić orędzie. 

Koronawirus w Hiszpanii. Minister zdrowia oświadczył, że szczyt epidemii Hiszpania ma już za sobą. Liczba nowych przypadków i zgonów powinna maleć. 


Jak informuje PAP,  w ciągu ostatniej doby zmarło 517 zakażonych osób. To o 112 ofiar mniej niż dobę wcześniej. Łączna liczba zgonów wynosi 17 489. Zakażonych jest 169 496 osób. 

Największy transportowy samolot świata wystartował z Chin. Ma dolecieć do Warszawy we wtorek. Przywiezie 76 ton kombinezonów, 11 ton osłon na twarz i 9 ton masek. 

Koronawirus we Włoszech. 566 osób zmarło w ciągu ostatniej doby - informuje PAP. Łącznie zmarło we Włoszech 20 465 osób. Od początku epidemii potwierdzono 159 500 przypadków koronawirusa. Wyleczonych zostało 35 000 osób. 

Koronawirus w USA. Gubernator stanu Nowy Jork podał najnowsze dane dotyczące liczby zgonów - informuje PAP. W ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork zmarło 671 osób. To mniej niż dzień wcześniej. W niedzielę bilans wynosił 758 zgonów. 

Wiemy, że COVID-19 rozprzestrzenia się szybko. I wiemy, że jest zabójczy. Jest 10 razy bardziej niebezpieczny niż pandemia grypy z 2009 roku. 

Tedros Adhanom, dyrektor generalny WHO

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podsumowało sytuację. 


2510 osób jest hospitalizowanych. 

151 548 objętych kwarantanną. 

29 571 objętych nadzorem epidemiologicznym. 

487 osób wyzdrowiało. 

Ministerstwo Zdrowia podało również liczbę testów, które wykonano w ciągu minionej doby. Przebadano ponad 5 i pół tysiąca próbek. 

Pilne

Potwierdzono 260 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. 


86 przypadków potwierdzono w województwie wielkopolskim, 33 w śląskim, 24 w mazowieckim, 22 w łódzkim, 20 w opolskim, 16 w podlaskim, 14 w małopolskim, 12 w dolnośląskim, 10 w zachodnipomorskim, 9 w kujawsko-pomorskim, 6 w lubelskim, 4 w podkarpackim i pomorskim. 

Pilne

13 zakażonych koronawirusem osób zmarło w Polsce w ciągu ostatniej doby. 


Dwie osoby zmarły w Łańcucie (mężczyźni w wieku 78 i 76 lat), pięć osób w Poznaniu (kobiety w wieku 98, 89 i 79 lat, mężczyźni w wieku 76 i 72 lata), trzy osoby w Raciborzu (kobieta w wieku 72 lat, mężczyźni w wieku 76 i 73 lata), jedna osoba w Zielonej Górze (kobieta w wieku 97 lat), jedna osoba w Warszawie (kobieta w wieku 84 lat) i jedna w Krakowie (kobieta w wieku 62 lat). 


Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, większość osób miała choroby współistniejące. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także