Dziennikarze spotkali się z marszałkiem Karczewskim
Niewielka grupa reprezentantów mediów w Polsce spotkała się o godz. 22 z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim.
Ustalono, że zakaz wstępu do Sejmu dla mediów (który wprowadził marszałek Marek Kuchciński)
obowiązuje do wtorku do godz. 10.
Dziennikarze w szerszym gronie spotkają się z marszałkiem Karczewskim ponownie w poniedziałek o godz. 12.
Istotnym ustaleniem jest to, że do momentu uzgodnienia zasad pracy dziennikarzy w Sejmie pomiędzy stroną rządową a mediami - prace w Parlamencie obowiązują na starych zasadach
Impulsem piątkowych zdarzeń w Sejmie i przed nim, były planowane zmiany w zasadach obecności dziennikarzy w parlamencie. Na początku głosowań nad projektem budżetu na 2017 roku posłowie PO zwrócili się do marszałka Marka Kuchcińskiego o informację na temat planowanych ograniczeń pracy dziennikarzy. Zabierali głos postulując rezygnację z planowanych zmian. Marszałek odpowiadał posłom, że ich wnioski nie dotyczą przedmiotu obrad Sejmu. Kuchciński wykluczył z obrad posła Michała Szczerbę (PO), co sprawiło, że posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, a później także fotel marszałka.
Obrady przeniesiono do Sali Kolumnowej. W związku z wydarzeniami w Sejmie, w piątek wieczorem przed budynkiem parlamentu zaczęli się zbierać zwolennicy KOD, partii Razem, Obywatele RP. Zgromadzenie to po północy rozwiązała policja, a "uczestnicy zostali bardzo intensywnie informowani, że ich działania są nielegalne i stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem".
Jak poinformował w sobotę rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek, policja nie zatrzymała nikogo, spisała dane osobowe osób, które utrudniały przejazd i skieruje w ich sprawie wnioski do sądu.
Zakaz wstępu do Sejmu dla mediów obowiązuje do wtorku do godz. 10. Marszałek Karczewski podejmie się próby wcześniejszego otwarcia drzwi Parlamentu dla dziennikarzy.
Wstępnie ustalono też, że nowe propozycje rządu zostają zawieszone do czasu dojścia do porozumienia pomiędzy stroną rządową i reprezentantami mediów.
Marszałek Karczewski wstępnie chciał się spotkać ponownie z dziennikarzami w niedzielę, ale po ustaleniu - do spotkania dojdzie w poniedziałek.
Nie należy też spodziewać się żadnych wiążących decyzji.
Dyskusja przedstawicieli mediów z ministrem mało konstruktywna.
Małgorzata Łaszcz z TVN24 proponuje przedłużenie obecnie panującuch zasad pracy dziennikarzy do czasu ustalenia racjonalnych reguł funkcjonowania mediów w Parlamencie.
Relację na żywo prowadzi Sławomir Nitras:
https://www.facebook.com/SlawomirNitras/videos/1133932166725046/
Renata Kim, przedstawicielka "Newsweeka" zwróciła uwagę na "skandaliczny tryb spotkania" i brak zaproszenia szerszej grupy przedstawicieli środowiska dziennikarskiego.
Początek spotkania z marszałkiem Karczewskim przypominał monolog - nie dialog.
Trwa spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z (niewielką) grupą dziennikarzy.
Komunikat Polskiej Agencji Prasowej: W sobotę, 17 grudnia, o godz. 22.15 w Senacie (sala nr 179, wejście od ul. Górnośląskiej) odbędzie się spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przedstawicielami redakcji. Wygląda na to, że spotkanie wbrew protestom dziennikarzy nie zostanie przełożone na przyszły tydzień.
W spotkaniu z ministrem chętnie wezmą udział przedstawiciele Gazety Polskiej.
Część redakcji (m. in. Newsweek, RMF i 300polityka) odmawiają udziału w sobotnim spotkaniu z ministrem Karczewskim.
Zimno w Sejmie. Zimno pod Parlamentem.
Lista zaproszonych na spotkanie z marszałkiem Karczewskim.