Wojna w Ukrainie. Erdogan blokuje aspiracje Finów i Szwedów do NATO. Znamy już powód [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Erdogan blokuje aspiracje Finów i Szwedów do NATO. Znamy już powód [RELACJA NA ŻYWO]

Erdogan blokuje aspiracje Finów i Szwedów do NATO. Znamy już powód
Erdogan blokuje aspiracje Finów i Szwedów do NATO. Znamy już powód
PAP
Rafał MrowickiMateusz Czmiel
14.05.2022 00:17, aktualizacja: 14.05.2022 22:10

Trwa 80. dzień rosyjskiej inwazji. Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu skrytykował w sobotę, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie, wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je "oburzającym i nie do przyjęcia". Dodał, że są to kwestie, które muszą zostać przedyskutowane zarówno z sojusznikami NATO, jak i ze Szwecją i Finlandią, i choć Ankara popiera politykę otwartych drzwi, to członkowie Sojuszu muszą okazywać sobie nawzajem solidarność. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

"Odbyłem przyjacielską, konstruktywną rozmowę z Ursulą von der Leyen. Jestem wdzięczny za przywództwo we wspieraniu Ukrainy. Rozmawialiśmy o współpracy w sferze obronnej i finansowej. A także o współpracy w staraniach Ukrainy o członkostwo w UE" – napisał Szmyhal na Twitterze.

Premier Ukrainy Denys Schmyhal rozmawiał w sobotę telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o współpracy w sferze obronnej i finansowej - poinformowała agencja Ukrinform.

Reprezentanci Ukrainy na finale konkursu piosenki Eurowizji zaapelowali ze sceny o wsparcie dla Mariupola i obrońców Azowstalu. Piosenka zespołu Kalush Orchestra od wybuchu wojny w Ukrainie ma nowe znaczenie dla Ukraińców.

Już od niedzieli godzina policyjna w Kijowie będzie trwała krócej, od godz. 23:00 do godz. 5:00. Od poniedziałku przejazd środkami komunikacji miejskiej będzie odpłatny i będą one jeździły dłużej. 


W mieście otwierają się kolejne muzea, w tym Muzeum Wody. Podwoje dla odwiedzających otworzyło też kijowskie zoo.

Kijowianie nadal liczą wojnę na dni, przyjmują uchodźców, wspierają wojskowych i starają się prowadzić życie na tyle normalne, na ile to możliwe. 


Skrócona zostanie godzina policyjna, a przejazd komunikacją miejską już nie będzie darmowy. W kawiarniach i restauracjach popularność zdobywa akcja "zawieszonej kawy" lub "zawieszonej pizzy" dla żołnierzy.

W Kijowie skrócona godzina policyjna. Komunikacja miejska znów będzie płatna.

- W osiemdziesiątym dniu inwazji na pełną skalę wydaje się to wyjątkowo szalone, ale Rosjanie nie zaprzestają wysiłków - powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że 14 maja na Ukrainie obchodzony jest dzień pamięci Ukraińców, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, "osób, które ryzykowały swoim życiem, życiem swoich najbliższych, ale i tak ratowały tych, którzy znajdowali się w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu nazistów".

- Każda z takich historii zdumiewa. Zdumiewa, bo wokół panowało totalne zło, a ludzie i tak odnajdywali dobro w swoich sercach. (...) Nawet w największych ciemnościach można spotkać tych, którzy niosą światło - zapewnił Zełenski.

Ukraiński przywódca przekazał, że Rosja, blokując czarnomorskie porty, stanowi zagrożenie dla całego świata, a im szybciej Ukrainie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo, tym szybciej światowy rynek spożywczy wróci do normalnego stanu. Wysiłki zmierzające ku odblokowaniu ukraińskiego eksportu mają na celu niedopuszczenie do światowego głodu - podkreślił Zełenski.

Jak zrelacjonował, w sobotę, podczas wizyty delegacji Senatu USA w Kijowie, rozmawiał z amerykańskimi senatorami, w tym z liderem republikańskiej mniejszości Mitchem McConnellem, m.in. o kwestiach obronności, finansów i o sankcjach przeciwko Rosji.

Jak przekazał prezydent, sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, a rosyjskie wojska "wciąż próbują osiągnąć jakiekolwiek zwycięstwo".

- Krok po kroku zmuszamy rosyjskich okupantów do opuszczenia ukraińskiej ziemi, zmusimy ich także do opuszczenia ukraińskiego morza - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.

Miasto Nieżyn w obwodzie czernihowskim. Wideo przedstawia "cmentarz" rosyjskich pojazdów opancerzonych zniszczonych przez ukraińskie siły.  Wśród skradzionych przedmiotów znaleziono pralki i rowerek dziecięcy. 

NATO znajdzie rozsądne rozwiązanie, aby włączyć Finlandię i Szwecję jako nowych członków Sojuszu, pomimo obaw zgłaszanych przez Turcję - powiedział łotewski minister spraw zagranicznych Edgar Rinkeviczs, cytowany przez agencję Reutera.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował na Twitterze, że w okresie poprzedzającym spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie rozmawiał z szefami MSZ Finlandii i Szwecji, Pekką Haavisto i Ann Linde. "Finlandia i Szwecja są naszymi najbliższymi partnerami" - napisał Stoltenberg, który z uwagi na stwierdzone u niego zakażenie koronawirusem nie przybył do Berlina.

Podobnie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra - informuje telewizja ARD. Ważne jest, aby wszyscy członkowie NATO wykazali się w tej kwestii jednością - powiedział.

Szef słowackiej dyplomacji Ivan Korczok wyraził przekonanie, że wszystkie kraje NATO poprą plany członkostwa Szwecji i Finlandii. Słowacja jest "absolutnie gotowa" przyjrzeć się wnioskom tych państw o wejście do Sojuszu i je poprzeć - zadeklarował.

Europejscy dyplomaci przybywający w sobotę na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie deklarowali poparcie dla przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Norwegia w 100 procentach popiera Finlandię i Szwecję, jeśli te dwa kraje będą się ubiegać o członkostwo w Sojuszu - powiedziała cytowana przez telewizję ARD minister spraw zagranicznych Norwegii Anniken Huitfeld po przybyciu na miejsce rozmów. Taki krok, jej zdaniem, wzmocniłby współpracę nordycką.

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w sobotę w wyniku ostrzałów sił rosyjskich w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

"14 maja Rosjanie zabili trzech cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w wiosce Bohorodyczne i jednego w miejscowości Keramik" – podał Kyryłenko.

Bucza wraca do życia. 

W ocenie dowództwa rosyjskie wojska umacniają się na zajętych pozycjach w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu kraju, a na okupowanych terenach nasila się kryzys humanitarny, gdyż kolaborujące z okupantem władze, złożone z osób niekompetentnych, nie są w stanie rozwiązywać problemów administracyjnych i gospodarczych.

Siły rosyjskie wycofały do portów większość swoich okrętów z Morza Czarnego, pozostawiając tylko dwie jednostki do zadań patrolowych – poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Południe ukraińskiej armii na Facebooku.

"Marynarka wojenna sił wroga pozostawiła na patrolowaniu dwa okręty, a reszta odzyskuje siły i zapasy w bazach Krymu” – poinformowało dowództwo Południe, podkreślając jednak, że nadal utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych lub wrogiego desantu.

Sześć pocisków moździeżowych wystrzelono na obwód sumski - przekazał szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywiecki.

Obraz

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą w kraju działalności prorosyjskich partii politycznych – poinformowała w sobotę deputowana partii Sługa Narodu Olha Sowhyria na Telegramie.

Ustawa wejdzie w życie w dzień po jej opublikowaniu.

Zgodnie z ustawą zabroniona będzie działalność partii, których programy zawierają m.in. usprawiedliwienie lub zaprzeczenie zbrojnej agresji na Ukrainę, w tym poprzez przedstawianie jej jako konfliktu wewnętrznego czy wojny domowej, a także partii gloryfikujących osoby uczestniczące w zbrojnej agresji na Ukrainę, siły zbrojne Rosji oraz przedstawicieli okupacyjnej administracji. 

Dodał, że są to kwestie, które muszą zostać przedyskutowane zarówno z sojusznikami NATO, jak i ze Szwecją i Finlandią, i choć Ankara popiera politykę otwartych drzwi, to członkowie Sojuszu muszą okazywać sobie nawzajem solidarność.

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także