RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Erdogan blokuje aspiracje Finów i Szwedów do NATO. Znamy już powód [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 80. dzień rosyjskiej inwazji. Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu skrytykował w sobotę, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie, wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je "oburzającym i nie do przyjęcia". Dodał, że są to kwestie, które muszą zostać przedyskutowane zarówno z sojusznikami NATO, jak i ze Szwecją i Finlandią, i choć Ankara popiera politykę otwartych drzwi, to członkowie Sojuszu muszą okazywać sobie nawzajem solidarność. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Erdogan blokuje aspiracje Finów i Szwedów do NATO. Znamy już powód
Erdogan blokuje aspiracje Finów i Szwedów do NATO. Znamy już powód
PAP
Rafał MrowickiMateusz Czmiel

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

"Odbyłem przyjacielską, konstruktywną rozmowę z Ursulą von der Leyen. Jestem wdzięczny za przywództwo we wspieraniu Ukrainy. Rozmawialiśmy o współpracy w sferze obronnej i finansowej. A także o współpracy w staraniach Ukrainy o członkostwo w UE" – napisał Szmyhal na Twitterze.

Premier Ukrainy Denys Schmyhal rozmawiał w sobotę telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o współpracy w sferze obronnej i finansowej - poinformowała agencja Ukrinform.

Reprezentanci Ukrainy na finale konkursu piosenki Eurowizji zaapelowali ze sceny o wsparcie dla Mariupola i obrońców Azowstalu. Piosenka zespołu Kalush Orchestra od wybuchu wojny w Ukrainie ma nowe znaczenie dla Ukraińców.

Już od niedzieli godzina policyjna w Kijowie będzie trwała krócej, od godz. 23:00 do godz. 5:00. Od poniedziałku przejazd środkami komunikacji miejskiej będzie odpłatny i będą one jeździły dłużej. 


W mieście otwierają się kolejne muzea, w tym Muzeum Wody. Podwoje dla odwiedzających otworzyło też kijowskie zoo.

Kijowianie nadal liczą wojnę na dni, przyjmują uchodźców, wspierają wojskowych i starają się prowadzić życie na tyle normalne, na ile to możliwe. 


Skrócona zostanie godzina policyjna, a przejazd komunikacją miejską już nie będzie darmowy. W kawiarniach i restauracjach popularność zdobywa akcja "zawieszonej kawy" lub "zawieszonej pizzy" dla żołnierzy.

W Kijowie skrócona godzina policyjna. Komunikacja miejska znów będzie płatna.

- W osiemdziesiątym dniu inwazji na pełną skalę wydaje się to wyjątkowo szalone, ale Rosjanie nie zaprzestają wysiłków - powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że 14 maja na Ukrainie obchodzony jest dzień pamięci Ukraińców, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, "osób, które ryzykowały swoim życiem, życiem swoich najbliższych, ale i tak ratowały tych, którzy znajdowali się w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu nazistów".

- Każda z takich historii zdumiewa. Zdumiewa, bo wokół panowało totalne zło, a ludzie i tak odnajdywali dobro w swoich sercach. (...) Nawet w największych ciemnościach można spotkać tych, którzy niosą światło - zapewnił Zełenski.

Ukraiński przywódca przekazał, że Rosja, blokując czarnomorskie porty, stanowi zagrożenie dla całego świata, a im szybciej Ukrainie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo, tym szybciej światowy rynek spożywczy wróci do normalnego stanu. Wysiłki zmierzające ku odblokowaniu ukraińskiego eksportu mają na celu niedopuszczenie do światowego głodu - podkreślił Zełenski.

Jak zrelacjonował, w sobotę, podczas wizyty delegacji Senatu USA w Kijowie, rozmawiał z amerykańskimi senatorami, w tym z liderem republikańskiej mniejszości Mitchem McConnellem, m.in. o kwestiach obronności, finansów i o sankcjach przeciwko Rosji.

Jak przekazał prezydent, sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, a rosyjskie wojska "wciąż próbują osiągnąć jakiekolwiek zwycięstwo".

- Krok po kroku zmuszamy rosyjskich okupantów do opuszczenia ukraińskiej ziemi, zmusimy ich także do opuszczenia ukraińskiego morza - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.

Miasto Nieżyn w obwodzie czernihowskim. Wideo przedstawia "cmentarz" rosyjskich pojazdów opancerzonych zniszczonych przez ukraińskie siły.  Wśród skradzionych przedmiotów znaleziono pralki i rowerek dziecięcy. 

NATO znajdzie rozsądne rozwiązanie, aby włączyć Finlandię i Szwecję jako nowych członków Sojuszu, pomimo obaw zgłaszanych przez Turcję - powiedział łotewski minister spraw zagranicznych Edgar Rinkeviczs, cytowany przez agencję Reutera.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował na Twitterze, że w okresie poprzedzającym spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie rozmawiał z szefami MSZ Finlandii i Szwecji, Pekką Haavisto i Ann Linde. "Finlandia i Szwecja są naszymi najbliższymi partnerami" - napisał Stoltenberg, który z uwagi na stwierdzone u niego zakażenie koronawirusem nie przybył do Berlina.

Podobnie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra - informuje telewizja ARD. Ważne jest, aby wszyscy członkowie NATO wykazali się w tej kwestii jednością - powiedział.

Szef słowackiej dyplomacji Ivan Korczok wyraził przekonanie, że wszystkie kraje NATO poprą plany członkostwa Szwecji i Finlandii. Słowacja jest "absolutnie gotowa" przyjrzeć się wnioskom tych państw o wejście do Sojuszu i je poprzeć - zadeklarował.

Europejscy dyplomaci przybywający w sobotę na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie deklarowali poparcie dla przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Norwegia w 100 procentach popiera Finlandię i Szwecję, jeśli te dwa kraje będą się ubiegać o członkostwo w Sojuszu - powiedziała cytowana przez telewizję ARD minister spraw zagranicznych Norwegii Anniken Huitfeld po przybyciu na miejsce rozmów. Taki krok, jej zdaniem, wzmocniłby współpracę nordycką.

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w sobotę w wyniku ostrzałów sił rosyjskich w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

"14 maja Rosjanie zabili trzech cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w wiosce Bohorodyczne i jednego w miejscowości Keramik" – podał Kyryłenko.

Bucza wraca do życia. 

W ocenie dowództwa rosyjskie wojska umacniają się na zajętych pozycjach w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu kraju, a na okupowanych terenach nasila się kryzys humanitarny, gdyż kolaborujące z okupantem władze, złożone z osób niekompetentnych, nie są w stanie rozwiązywać problemów administracyjnych i gospodarczych.

Siły rosyjskie wycofały do portów większość swoich okrętów z Morza Czarnego, pozostawiając tylko dwie jednostki do zadań patrolowych – poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Południe ukraińskiej armii na Facebooku.

"Marynarka wojenna sił wroga pozostawiła na patrolowaniu dwa okręty, a reszta odzyskuje siły i zapasy w bazach Krymu” – poinformowało dowództwo Południe, podkreślając jednak, że nadal utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych lub wrogiego desantu.

Sześć pocisków moździeżowych wystrzelono na obwód sumski - przekazał szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywiecki.

Obraz

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą w kraju działalności prorosyjskich partii politycznych – poinformowała w sobotę deputowana partii Sługa Narodu Olha Sowhyria na Telegramie.

Ustawa wejdzie w życie w dzień po jej opublikowaniu.

Zgodnie z ustawą zabroniona będzie działalność partii, których programy zawierają m.in. usprawiedliwienie lub zaprzeczenie zbrojnej agresji na Ukrainę, w tym poprzez przedstawianie jej jako konfliktu wewnętrznego czy wojny domowej, a także partii gloryfikujących osoby uczestniczące w zbrojnej agresji na Ukrainę, siły zbrojne Rosji oraz przedstawicieli okupacyjnej administracji. 

Dodał, że są to kwestie, które muszą zostać przedyskutowane zarówno z sojusznikami NATO, jak i ze Szwecją i Finlandią, i choć Ankara popiera politykę otwartych drzwi, to członkowie Sojuszu muszą okazywać sobie nawzajem solidarność.

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.