Wojna w Ukrainie. To byłby prawdziwy przełom. Erdogan namówi do tego Putina? [RELACJA NA ŻYWO]
21.08.2022 | aktual.: 23.08.2022 00:15
Wojna w Ukrainie. Poniedziałek to 180. dzień inwazji Rosji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan chce zorganizować w Turcji negocjacje między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podaje agencja Anadolu. - Naszym celem jest ustanowienie wokół nas "pokolenia pokoju i współpracy", poczynając od naszych bliskich sąsiadów - przyznał Erdogan. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
Wtorek to 181. dzień rosyjskiej inwazji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
Ukraina po 23-letniej przerwie przywróciła połączenie kolejowe z sąsiednią Mołdawią, nową linią może przewozić 10 milionów ton towarów rocznie, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo w poniedziałek.
22 kilometrowa linia biegnie od Berezyne na zachodniej Ukrainie do Basarabeasca w Mołdawii. Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow napisał na Facebooku, że linia zapewni alternatywną trasę z czarnomorskiego portu Odessa i może być wykorzystana do transportu zboża. Mołdawia graniczy z Rumunią, członkiem Unii Europejskiej.
Podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie holenderskich ministrów obrony oraz handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej, Kajsy Ollongren i Liesje Schreinemacher, szefowe resortów zadeklarowały pomoc dla Ukrainy rzędu 80 mln euro - informuje portal NOS.
Wizyta Ollongren i Schreinemacher miała charakter roboczy - wynika z informacji portalu. Szefowe resortów z członkami ukraińskiego rządu odwiedziły zniszczone przedmieścia Kijowa.
Rosja manipuluje? Jest reakcja ze strony Estonii.
Blisko 1000 dzieci zostało zabitych lub rannych w wojnie w Ukrainie - poinformowała w poniedziałek dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell. Jej zdaniem prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych może być nawet wyższa.
"Po raz kolejny, jak we wszystkich wojnach, lekkomyślne decyzje dorosłych narażają dzieci na ekstremalne ryzyko. Nie ma takich operacji zbrojnych, w wyniku których nie ucierpiałyby dzieci" – oświadczyła szefowa UNICEF.
FSB oświadczyła w poniedziałek, niespełna dwa dni po śmierci Darii Duginy, że "zbrodnię przygotowały i przeprowadziły ukraińskie służby specjalne". Jako osobę podejrzaną o wykonanie zamachu FSB wskazała Natalię Wowk, obywatelkę Ukrainy. Według FSB kobieta do Rosji wjechała razem z 12-letnią córką, a po zamachu opuściła ten kraj, wjeżdżając z obwodu pskowskiego w Rosji na terytorium Estonii.
Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) są oskarżani o niepowodzenia w wojnie z Ukrainą i gremialnie osadzani w owianych złą sławą moskiewskich więzieniach Lefortowo i Matrosskaja Tiszyna. Powodem tego ma być niedbalstwo, którego się dopuszczają - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski kanał w Telegramie, Możem Objasnit.
Według dobrze poinformowanego źródła kanału w kręgach prawniczych zbliżonych do władz Rosji, aresztowanych funkcjonariuszy FSB jest tak wielu, że tzw. zwykłych osadzonych przenosi się do innych zakładów karnych i aresztów śledczych.
Po zamknięciu w lutym portów na Ukrainie większość docierających do Rumuni ładunków zboża kierowanych jest w ramach transportu kołowego.
W piątek do położonego na wschodzie miasta Gałacz przybył pierwszy pociąg towarowy z ukraińskim zbożem.
Sprecyzował, że zdecydowana większość docierających do Rumunii ukraińskich zbóż jest następnie ekspediowana do różnych państw świata za pośrednictwem czarnomorskiego portu w Konstancy.
Jak poinformował Slaston, z powodu zamknięcia portów morskich na Ukrainie i kryzysu paliwowego koszty transportu kołowego ze zbożem z tego kraju zwiększyły się aż trzykrotnie w stosunku do okresu sprzed wojny.
Rumunia pomogła wyeksportować z ogarniętej od końca lutego wojną Ukrainy ponad 1 mln ton zbóż i nasion - podał szef Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców Rolnych Roman Slaston cytowany przez tygodnik "Newsweek Romania".
Realizacja projektu wystawy przez długi czas była niepewna. Według jej organizatorów dopiero w ubiegłym tygodniu wydano ostatnie zezwolenia. Podobny projekt, w którym przed ambasadą Rosji w Berlinie miał być prezentowany rosyjski czołg zniszczony na Ukrainie, został odrzucony przez urząd dzielnicy Mitte - przypomina portal dziennika "Spiegel".
Wystawa "Testament of Bucha", na najważniejszej handlowej ulicy zachodniej części Berlina, prezentuje całkowicie zniszczony samochód, w którym cztery kobiety próbowały w marcu uciec z atakowanego przez rosyjskia wojska miasta Bucza na Ukrainie. Wszystkie zginęły w ostrzelanym, płonącym samochodzie.
"Testament Buczy", to nazwa ekspozycji, otwartej w poniedziałek na centralnej ulicy Berlina - Kurfuerstendamm. Eksponatem jest spalony samochód, w którym w wyniku ataku wojsk rosyjskich zginęły cztery kobiety.
- Nie można pozwolić, by ta wojna została zapomniana - oświadczył ambasador Ukrainy w Niemczech.
Ponad 90 proc. Ukraińców jest dumnych ze swojego obywatelstwa; spośród nich 54,5 proc. jest "bardzo dumnych", 36 proc. "raczej dumnych niż nie" - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez portal Dzerkało Tyżnia.
O powołaniu międzynarodowej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa, strona ukraińska poinformowała pod koniec maja br. Na czele grupy stoją Jermak i Rasmussen.
Szef kacnelarii prezydenta Zełenskiego brał udział w poniedziałek w spotkaniu tzw. Inicjatywy Kijowskiej. Uczestniczyli w nim sekretarze stanu i doradcy prezydentów Ukrainy, Polski, Estonii, Czech, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Rumunii i Mołdawii.
Podkreślił, że Ukraina uważa gwarancje bezpieczeństwa za bardzo ważną kwestię, którą stale omawia ze swymi partnerami. Opisał propozycje, które pojawią się do końca miesiąca, jako "bardzo mocny dokument".
- Potwierdzam, że do końca miesiąca, około 29-30 sierpnia, możemy liczyć na pojawienie się pierwszego dokumentu, rekomendacji w ramach naszej grupy ekspertów z panem Rasmussenem. Teraz pracujemy nad tym dokumentem - powiedział Jermak w poniedziałek.
Jak dodał, poinformował o tym na spotkaniu w Kijowie przedstawicieli krajów partnerskich Ukrainy.
Do końca sierpnia pojawią się pierwsze rekomendacje w sprawie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, opracowane przez grupę z udziałem byłego szefa NATO Andersa Fogha Rasmussena - zapowiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram