RELACJA ZAKOŃCZONA

Brytyjska para książęca w Polsce

Książę William i księżna Kate przylecieli do Polski razem ze swoimi dziećmi, George'em i Charlotte. Pozostaną do środowego poranka.

Brytyjska para książęca w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski
Magdalena Nałęcz-Marczyk

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Książęca para opuściła już przyjęcie w Łazienkach, które było ostatnim oficjalnym punktem ich wizyty. 

"W roku 1996 mówiłam o niezwykłej głębi stosunków polsko-brytyjskich, które sięgają tysiąc lat wstecz. Dlatego też z wielką przyjemnością mogę powiedzieć, że przyjaźń miedzy naszymi dwoma narodami, między naszymi  dwoma krajami od tamtego czasu coraz bardziej się wzmacnia. Nie mam wątpliwości, że w najbliższych czasach będzie się ona rozwijała" - podkreślono w przemówieniu królowej.

Książe William w swoim przemówieniu stwierdził, że biorąc pod uwagę ciepło stosunków Polski i Wielkiej Brytanii mamy, co świętować. - Jesteśmy partnerami w NATO i po  raz pierwszy od II wojny światowej brytyjskie oddziały stacjonują w  Polsce - mówił. 

Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jonathan Knott - zapowiadał przemówienie księcia Williama.

Obraz


(Fot: PAP/Radek Pietruszka)

Obraz

Na przyjęciu są m.in. Marcin Gortat, Alicja Bachleda-Curuś, Ewa Błaszczyk.

- W XX w. Polska pokazała wyjątkową odwagę, ponieważ przeciwstawiła się  brutalnej okupacji nazistowskiej, nie wspominając o powstaniu w getcie i  powstaniu warszawskim - powiedział William. - Catherine i ja byliśmy  bardzo poruszeni, kiedy odwiedziliśmy dzisiaj Muzeum Powstania  Warszawskiego z panem prezydentem i pierwszą damą. Wiemy, że będzie podobnie jutro, gdy odwiedzimy jutro obóz koncentracyjny Stutthof -  podkreślił książę Cambridge. 

Przemówienie księcia Williama (po angielsku).

Podczas przyjęcia na świeżym powietrzu książęca para swobodnie rozmawia z innymi gośćmi - obecnie oddzielnie. 

Kolejny polski akcent?

W Londynie oficjalne obchody urodzin królowej odbywają się w czerwcu, co jednak nie pokrywa się z datą urodzin Elżbiety II, która przyszła na świat 21 kwietnia 1926 r.  

Stroje książęcej pary. 

Trwa poczęstunek białym winem. Wziesiono toast za królową Elżbietę, prezydenta Andrzeja Dudę oraz za relacje polsko-brytyjskie.

Książę podziękował prezydentowi za "ciepłe powitanie" i odczytał przesłanie królowej Elżbiety, w którym monarchini wspólnie z królem Filipem przekazała że ma bardzo ciepłe wspomnienia ze swojej ostatniej wizyty w Polsce - Jestem bardzo zadowolona, że książę i księżna doświadczą tego samego - odczytał książę. 

Książę William podkreślił, jak bardzo poruszająca była dla niego i dla księżnej wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. - Jest co świętować - powiedzał i podkreślił, że język polski jest drugim najpopularniejszym językiem w Wielkiej Brytanii.

- Podziwiamy Polskę jako wspaniały przykład odwagi, wytrwałości oraz odporności - stwierdził książę. Podkreślił męstwo Polski, którym kraj odznaczył się m.in. walcząc z nazistami.

- Świętujemy wspólne więzi łączące nasze dwa wspólne kraje - podkreślił książę William. Wnuk królowej Elżbiety nawiązał m.in. do Teatru Szekspirowskiego, w którym brytyjscy goście będą jutro. 

- Panie i panowie, dobry wieczór - powitał wszystkich książę William po polsku.