Angela Merkel w Polsce. Kanclerz Niemiec spotka się z Beatą Szydło i Grupą Wyszehradzką.
W piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa z jednodniową wizytą w Warszawie. Głównym punktem wizyty są rozmowy z premier Beatą Szydło oraz szefami rządów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej. Ich tematem mają być przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie oraz przygotowania do wrześniowego spotkania Rady Europejskiej w Bratysławie.
Angela Merkel
Angela Merkel
Angela Merkel
Niemieccy komentatorzy o wizycie Angeli Merkel w Polsce.
Premier Beata Szydło powitała kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angeli Merkel przed siedzibą KPRM.
Hello world
Niemieckie media o wizycie Merkel - Berlin traci reputację w Europie Wschodniej
Applewatch
Pokemon3
Premier Beata Szydło powitała Angelę Merkel w KPRM. Trwa rozmowa "w cztery oczy".
W wywiadzie dla niemieckiej agencji dpa minister Witold Waszczykowski zdystansował się od planów rozdziału uchodźców w Europie. Jak powiedział, w rzeczywistości chodzi o przymusowe przesiedlenia, na które nie może być zgody. Minister zauważył, że nie wszystkie kraje w Europie mogą prowadzić politykę migracyjną proponowaną przez Niemcy, bo nie każdy ma takie środki i możliwości.
Podczas spotkania Angeli Merkel z Beatą Szydło ma być poruszona również kwestia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
Przed wylotem do Polski Angela Merkel wpisała się do księgi kondolencyjnej, wystawionej w związku ze śmiercią byłego prezydenta Niemiec Waltera Scheela.
Joerg Forbrig z German Marshall Fund w Berlinie uważa, że największym problem w relacjach polsko-niemieckich jest podejście do integracji europejskiej - Niemcy chcą jej pogłębienia, czemu niechętna jest Polska. - To fundamentalna różnica i najpewniej nie uda się jej szybko zniwelować - wyjaśnia.
Czy uważasz, że Niemcy powinny być najważniejszym partnerem Polski w UE?
Dr Jolanta Szymańska oceniała w Polskim Radiu 24, że w kwestii sposobu przeprowadzenia procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, stanowisko Berlina i Warszawy jest podobne. - Zarówno Niemcy, jak i Polska, są rzecznikami łagodniejszego podejścia do Londynu, „niekarania” go za Brexit - mówiła na naszej antenie ekspertka.