RELACJA ZAKOŃCZONA

Afganistan. Wzrosła liczba ofiar na lotnisku. Prezydent USA wygłosił orędzie

Polska ogłosiła, że wyśle do Kabulu samolot, który zabierze z Afganistanu naszych obywateli i tamtejszych współpracowników. Bardzo podobne decyzje podjęło już wcześniej wiele państw. Lotnisko w Kabulu pogrążone jest w chaosie. Zdecydowano o czasowym wstrzymaniu wszystkich lotów. Ważne przemówienie w sprawie sytuacji w Afganistanie wygłosił w poniedziałek prezydent USA Joe Biden.

Prezydent USA Joe Biden wygłosił orędzie na temat sytuacji w Afganistanie
Prezydent USA Joe Biden wygłosił orędzie na temat sytuacji w Afganistanie
Źródło zdjęć: © AP, Associated Press, East News | AP, Associated Press, East News
Piotr Białczyk

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy relację na żywo. Do śledzenia bieżących wydarzeń z WP zapraszamy już jutro.

Samolot transportowy Bundeswehry wylądował w trudnych warunkach na lotnisku w stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformowała w poniedziałek późnym wieczorem niemiecka agencja dpa, powołując się na źródła wojskowe. Maszyna ma ewakuować Niemców i ich lokalnych pomocników z Afganistanu.

W poniedziałek wieczorem setki osób utknęły na lotnisku w Kabulu. Kontrolujące port lotniczy siły USA próbują wypchnąć afgańskich cywilów, blokujących pas startowy, z drugiej strony talibowie uniemożliwiają im opuszczenie lotniska.

Całe orędzie prezydenta USA Joe Bidena:



W trakcie wystąpienia  zaznaczył też, że fundamentaliści byli ostrzegani przez USA. - Ostrzegaliśmy talibów, że jeśli zakłócą nasze działania, odpowiemy z niszczycielską siłą - wskazał.

- Nie żałuję decyzji, aby zakończyć misję w Afganistanie - powiedział Biden. Orędzie prezydenta USA zakończyło się. Dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań.

- Nie mogę powtórzyć błędów poprzedników w Afganistanie, nie stać nas na to, mamy interesy gdzie indziej - zaznaczył na początku wystąpienia.

- Chiny i Rosja nie chciałyby nic więcej, niż wydawania przez Stany Zjednoczone miliardów dolarów na wojnę w Afganistanie – wspominał we wcześniejszej części przemówienia.

- Będziemy wspierać naszych sojuszników, którzy nadal służą w Afganistanie - podkreślił. 

Prezydent USA wymienia teraz bieżące działania USA na terenie Afganistanu.

-  Liderzy Afganistanu dali za wygraną i uciekli. Afgańska armia poddała się, czasem bez walki – wskazywał wcześniej Biden.

-  Ashraf Ghani twierdził, że siły afgańskie są gotowe walczyć. Najwyraźniej się mylił - kontynuował. (…) - Ile pokoleń amerykańskich córek i synów miałbym jeszcze wysłać do walki w wojnie domowej tam, gdzie nie chcieli walczyć sami Afgańczycy? Ile żyć amerykańskich byłoby to warte? Ile nagrobków na cmentarzach (…)? Ja mówię jasno: nie będę powtarzać błędów, które popełnialiśmy w przeszłości. Błędów trzymania się (…) walki bez końca, kiedy konflikt ten nie leży w interesie Stanów Zjednoczonych Ameryki - powiedział Joe Biden.

- Jeżeli Afganistan nie ma fizycznej możliwości sprzeciwić się talibom teraz, kolejne lata naszej obecności tam niczego nie mogłyby zmienić - dodawał.

- Nasi żołnierze nie powinni walczyć i ginąć w wojnie, w której nie chcą walczyć sami Afgańczycy - stwierdził.

- Kiedy objąłem urząd, odziedziczyłem umowę, którą prezydent Trump wynegocjował z talibami. W ramach jego umowy siły USA miały wyjść z Afganistanu w maju 2021 roku. 3 miesiące po tym, jak objąłem urząd – oznajmił prezydent USA. (…) - Absolutnie obstaję przy swojej decyzji – mówił Biden, nawiązując do wyprowadzenia wojsk z Afganistanu. Wskazywał, że na taki krok nie ma odpowiedniego momentu.

- Nigdy nie chodziło o stworzenie zunifikowanej, scentralizowanej demokracji w Afganistanie. Celem było zapobieganie atakom terrorystycznym - powiedział.

- Pragnę przypomnieć wszystkim, jak doszliśmy do tej sytuacji, jakie są interesy Ameryki - zaczął.

Pilne

Rozpoczęło się przemówienie Joe Bidena, prezydenta USA ws. sytuacji w Afganistanie.

Po  przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów tysiącom osób grożą  represje; społeczność międzynarodowa musi zdecydowanie działać, by  uniknąć dalszej tragedii i pomóc w ewakuacji z kraju wszystkich  zagrożonych - oświadczyła w poniedziałek szefowa Amnesty International  Agnes Callamard. - Tysiące  Afgańczyków jest poważnie zagrożonych represjami ze strony talibów,  opuszczeniem i pozostawieniem na bardzo niepewną przyszłość, wśród nich  są pracownicy naukowi, dziennikarze, aktywiści i obrończynie praw  kobiet - podkreśliła Callamard.

Sytuacja na lotnisku w Kabulu jest tak dramatyczna, że samoloty zabierają na pokład kilka razy więcej pasażerów niż powinny. Tak było chociażby podczas lotu amerykańskiego transportowca C-17A Globamster. Po zdemontowaniu krzesełek i pasów, na pokładzie zmieściło się 800 osób. Maszyna była pierwotnie przystosowana do przewozu 150 pasażerów.

Mogło się to odbyć dzięki temu, że nad Kabulem stacjonowały w tym czasie latające cysterny KC-135R, które uzupełniały paliwo już w powietrzu, zmniejszając przy tym masę startową transportowców.

Najnowsze doniesienia z Afganistanu. Nie widzisz relacji? Kliknij w LINK.