Sejm o projekcie nowelizacji Kodeksu karnego ws. pedofilii. Ziobro do opozycji: chroniliście pedofilów
RELACJA ZAKOŃCZONA

Sejm o projekcie nowelizacji Kodeksu karnego ws. pedofilii. Ziobro do opozycji: chroniliście pedofilów

Sejm o projekcie nowelizacji Kodeksu karnego ws. pedofilii. Ziobro do opozycji: chroniliście pedofilów
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak
Violetta Baran
15.05.2019 15:18, aktualizacja: 15.05.2019 21:31

W Sejmie przeprowadzono I czytanie nowelizacji Kodeksu karnego, która ma m.in. zaostrzyć kary za seksualne wykorzystywanie dzieci. Po burzliwej dyskusji posłowie zdecydowali o przesłaniu projektu do komisji ustawodawczej. Ta w ciągu ok. 135 minut rozpatrzyła wszystkie zaproponowane zmiany, wprowadzając zaledwie kilka poprawek.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację z obrad Sejmu i Komisji Ustawodawczej poświęconych nowelizacji Kodeksu karnego i kilku innych ustaw, która dotyczy w części zaostrzenia kar za pedofilię. 

Członkowie Komisji Ustawodawczej w błyskawicznym tempie uwinęli się z 20 artykułami nowelizacji wprowadzającymi ponad 130 zmian w Kodeksie karnym i kilku innych ustawach. Zajęło im to łącznie ok. 135 minut.

Komisja wyznaczyła posła PiS Waldemara Budę na posła sprawozdawcę. 

O godzinie 21:18 przewodniczący komisji zarządził głosowanie nad całym projektem ustawy. Został on przyjęty.

Członkowie komisji przyjmują kolejne artykuły projektu nowelizacji z "poprawkami redakcyjnymi" Biura Legislacyjnego Sejmu.


Członkowie komisji przegłosowali poprawkę posła Budy. 

Poseł PiS Waldemar Buda składa poprawkę do artykułu 10. Nie chce jednak czytać całości, jedynie uzasadnienie. Motywuje, że wszyscy mają jej treść. 

Do artykułu  7., zmieniającego ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzona zostaje niewielka poprawka, uwzględniająca nowe substancje psychoaktywne (dopalacze). Poprawka zostaje przyjęta.

Art. 5 nowelizacji - 5 zmian w Kodeksie postępowania karnego przyjętych zostaje bez żadnych poprawek i watpliwości.

Punkt po punkcie przyjętych zostaje też 19 zmian w Kodeksie karnym wykonawczym. 

Posłowie komisji w równie błyskawicznym tempie przyjmują kolejne dwa artykuły nowelizacji wprowadzające zmiany w Kodeksie wykroczeń oraz w przepisach wprowadzających Kodeks karny.

Członkowie komisji przyjmują poprawki zaproponowane przez posła Budę. Zajmuje im to kolejne 3 minuty.

W ciągu zaledwie minuty posłowie przyjmują 16 kolejnych zmian w Kodeksie karnym.

Posiedzenie komisji wznowione.  Przewodniczący Marek Ast informuje, że zgłoszone przez posła Budę poprawki są już dostępne w wersji pisemnej. Członkowie komisji przyjmuja kolejne zmiany w Kodeksie karnym.

Przerwa w obradach komisji ustawodawczej przedłuża się. 


Członkowie komisji przyjmują kolejne poprawki dotyczące kar za atak na funkcjonariusza publicznego, korupcji, propagowania ustroju  nazistowskiego, komunistycznego, faszystowskiego lub nawoływania do  nienawiści na tle różnic   narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość  czy podrabianie dokumentów.  Po przyjęciu 92 zmian przewodniczący ogłasza 10-minutową przerwę.

Poseł Waldemar Buda PiS zgłasza kolejną rozległą poprawkę, dotyczącą kar dla pedofilów. Biuro legislacyjne stwierdza, że jest ona tak duża, że nie może się na jej temat wypowiedzieć. Poseł nie ma nawet kopii tekstu poprawki, by przedstawić ją przedstawicielowi BIura Legislacyjnego Sejmu.

Po kolei członkowie komisji przyjmują zmiany w Kodeksie karnym dotyczące kar za działania zmierzające do "pozbawienia niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej", próbę zabójstwa Prezydenta RP , szpiegostwo, zabójstwa, uszkodzenie ciała, finansowanie terroryzmu, uporczywe nękanie...

Czy są uwagi do zmiany 37? Uwag nie słyszę. Zmiana 37 została przyjęta. Czy są uwagi do zmiany 38? - zadaje pytania przewodniczący komisji. 

Poseł Borys Budka zwraca uwagę, że PO-KO złozyło projekt, w którym przestepstwa seksualne wobec nieletnich nie przedawniałyby się nigdy. Prosi, by się nad nim pochylić w drugim czytaniu.  Komisja przyjmuje jednak poprawkę posła Budy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także