11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pikieta przed komendą przy ul. Wilczej
RELACJA ZAKOŃCZONA

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pikieta przed komendą przy ul. Wilczej

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pikieta przed komendą przy ul. Wilczej
Źródło zdjęć: © PAP
Violetta Baran
10.04.2021 07:58, aktualizacja: 10.04.2021 14:26

W Warszawie trwają obchody 11. rocznicy katastrofy prezydenckiego Tu-154 w Smoleńsku. Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym odbywały się główne uroczystości, został szczelnie otoczony przez policję. Demonstrantów zepchnięto do Ogrodu Saskiego. Doszło do przepychanek. Zatrzymano co najmniej 6 osób, w tym lidera Strajku Przedsiębiorców Pawła Tanajno. Zorganizowano tam pikietę solidarnościową. Zapraszamy na relację na żywo.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację z obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Dziękujemy, że śledziliście sobotnie wydarzenia razem z nami.

W Smoleńsku zginęła cząstka każdego z nas, tam zginęło 96 rodzin a nie osób - powiedziała w sobotę na cmentarzu w Kaliszu Izabela Musielak, córka tragicznie zmarłej Gabrieli Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, która była jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej. 

Prezydent Andrzej Duda składa wieńce przed pomnikiem Lecha kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego.


Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński podczas uroczystości złożenia kwiatów na grobie Tomasza Merty na cmentarzu w warszawskim Grabowie.


Obraz
© PAP




Lider Strajku Przedsiębiorców Paweł Tanajno trafił prawdopodobnie do komendy przy ul. Wilczej. -  Policja nikomu nie udziela informacji na temat tego co się z nim dzieje. Nawet jego żonie. Nie wiemy nawet, czy umożliwiono mu kontakt z adwokatem - opowiada serwisowi wyborcza.pl. Przed komendą zebrała się grupa osób. Tworzą pikietę solidarnościową. Policja apeluje o rozejście się, informuje, że zgromadzenie jest nielegalne.



10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym - wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych, a także środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej zrzeszonych w Federacji Rodzin Katyńskich, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim. 

W sobotę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu są polscy dyplomaci i przedstawiciele duchowieństwa katolickiego ze Smoleńska.



Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz europosłanka Beata Szydło złozyli kwiaty przy grobie Zbigniewa Wassermana na cmentarzu na krakowskich Bielanach.

Obraz
© PAP

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu rozpoczęła się w sobotę ceremonia, w trakcie której zostanie uczczona pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W części ołtarzowej nekropolii odprawiona zostanie msza polowa. 




Grób stewardessy Justyny Moniuszko, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, na cmentarzu miejskim w Białymstoku.

Obraz
© PAP


Protestujący przywieźli ze sobą na pl. Piłsudskiego taczkę z podobizną Jarosława Kaczyńskiego.


Obraz
© WP

Według policji w Ogrodzie Saskim w sobotę protestowało kilkadziesiąt osób. -  Co najmniej sześć osób zostało zatrzymanych - poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także