Koronawirus w Polsce i na świecie. Łukasz Szumowski o szczepionce. Relacja na żywo (14 czerwca)
RELACJA ZAKOŃCZONA

Koronawirus w Polsce i na świecie. Łukasz Szumowski o szczepionce. Relacja na żywo (14 czerwca)

Koronawirus w Polsce i na świecie. Łukasz Szumowski o szczepionce. Relacja na żywo (14 czerwca)
Źródło zdjęć: © Getty Images
Piotr Barejka
14.06.2020 09:34, aktualizacja: 14.06.2020 21:55

Łukasz Szumowski skomentował zarzuty opozycji w sprawie kupna sprzętu medycznego. Minister zdrowia podkreślił, że to był "czas jak na Dzikim Zachodzie". Dodał, że zamknięcie granic kosztowało nas "miliardy złotych tygodniowo". W kontekście szczepionki powiedział, że "wiosna przyszłego roku to realny termin".

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro.

Koronawirus. Portugalia również notuje wysokie wyniki zakażeń. Tamtejsze służby sanitarnej i komentatorzy podkreślają, że kraj należy do niechlubnej czołówki, jeśli chodzi o przyrost nowych przypadków - donosi Polska Agencja Prasowa. Od ponad miesiąca dobowy wynik nie było niższy niż 200. Łącznie COVID-19 potwierdzono u 36 690 osób. Liczba ofiar wynosi 1 517. 

Koronawirus. Hiszpania. Premier Pedro Sanchez wezwał rodaków do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego. Polityk obawia się drugiej fali epidemii - informuje PAP. - Zagrożenie ze strony SARS-CoV-2 nie minęło - tłumaczy hiszpański szef rządu.  

Koronawirus. Izrael zapowiedział, że deportuje syna amerykańskiej miliarderki i magnatki medialnej Shari Redstone. Powodem jest naruszenie kwarantanny - podaje Associated Press. Brandon Korff spotkał się ze swoją partnerką, 18-letnią izraelską modelką Yael Shelbi.

Koronawirus. Francja zmobilizowała około 500 miliardów euro na wsparcie gospodarki po kryzysie spowodowanym COVID-19. 

Koronawirus. Włochy. Kobiety częściej chorują, ale rzadziej umierają na COVID-19 - podaje PAP. Na początku epidemia stanowiły 39 proc., a teraz 54 proc., a wskaźnik wciąż rośnie. Z kolei statystycznie kobiety stanowią 41 proc. ofiar na SARS-CoV-2.

Koronawirus. Polska. - Scenariusz 25 tys. zmarłych w naszym kraju wciąż jest możliwy i to jeszcze w tym roku - uważa ekspert ds. zarządzania kryzysowego. Marcin Samsel w rozmowie z Kurierem Lubelskim powiedział, że "mało kto w Polsce przestrzega reżimu sanitarnego". Przekonuje, że nie będzie kolejnego lockdownu, bo "nie da się po raz drugi zamknąć ludzi w domach i zamrozić gospodarki". 

Jest szansa na to, że w ciągu pół roku, może trochę dłużej, zaczną być dostępne szczepionki na koronawirusa. Wiosna przyszłego roku to realny termin.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, cytowany przez portal niezależna.pl

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski przekonywał, że w większości województw mamy istotne spadki zachorowań. Dodał, że badania wykonywane górnikom są "wyjątkowe na skalę europejską, bo nikt tak nie bada bezobjawowych osób". - Duża część Polaków zapomniała o epidemii - powiedział minister zdrowia, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Koronawirus. Włochy. W ciągu ostatnich 24 godz. zmarło 67 osób, a 338 zostało zakażonych. Łącznie potwierdzono 237 tys. przypadków SARS-CoV-2 i 34 345 ofiar - podaje PAP.

Koronawirus. Wielka Brytania. W ciągu ostatniej doby zanotowano 36 ofiar SARS-CoV-2. To najniższy wynik od 21 marca, kiedy nastąpił lockdown kraju - donosi portal standard.co.uk. Wówczas doszło do 35 zgonów. Łącznie zmarło 41 698 osób.

Koronawirus. Komisja Europejska chwali się globalnymi działaniami w związku z CoVID-19. Utworzyła humanitarny most powietrzny UE do Demokratycznej Republiki Konga. Podczas trzech lotów trafi tam 40 ton ładunku humanitarnego. Pomoc wyniesie prawie 41 mln euro. 

Koronawirus. Rosja. Hotele muszą zgłaszać służbom sanitarnym, jeśli w jednym pokoju zamelduje się para, która nie jest małżeństwem - informuje Rossijskaja Gazieta. Dodatkowo wszyscy goście muszą mieć mierzoną temperaturę każdego dnia pobytu. Przy jednym stole mogą siedzieć tylko osoby mieszkające razem. Również pokoje powinny być sprzątane i dezynfekowane minimum raz dziennie - przypomina portal Meduza.

Koronawirus w Polsce. W lipcu nie odbędzie się Wielki Odpust Tuchowski, który co roku gromadził tysiące pielgrzymów z różnych części kraju - podaje ekai.pl. Uroczystości zostały przeniesione w związku z ogniskiem COVID-19, który potwierdzono w okolicy u około 70 osób.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski przekonywał, że decyzja o zamknięciu granic kosztowała nasz kraj "miliardy złotych tygodniowo". Podkreśla jednak, że to rozwiązanie było konieczne, ale ratować ludzi. Minister zdrowia podał liczbę zgonów na milion mieszkańców w poszczególnych krajach. 


- W Hiszpanii jest blisko 600, w Wielkiej Brytanii 570, we Francji 440, Włochy blisko 560, Niemcy 103, a Polska 28-29, czyli zupełnie, kompletnie inna skala - powiedział cytowany przez PAP. Komentując zarzuty ws. kupna sprzętu medycznego stwierdził, że to był "czas jak na Dzikim Zachodzie".

Koronawirus. Associated Press podnosi sprawę dokładności testów przesiewowych. Agencja zwraca uwagę, że są niedokładne. Tłumaczy na przykładzie USA, że błędne wyniki mogą doprowadzać do rozprzestrzenienia się choroby. Wszystko przez to, że społeczności będą bardziej się otwierać myśląc, że nie mają COVID-19. 


Dr Steven Woloshin z Dartmouth College przekonuje, że żadne z badań nie jest w 100 proc. pewne i trzeba "podnieść poprzeczkę". Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzegała przed testami firmy Abbott Laboratories. Wynik miał być dostępny w 15 minut, ale były wątpliwości, co do wiarygodności badania. 


Tymczasem testy publicznie chwalił Donald Trump. Błędne wyniki miały wynosić od 33 do 50 proc. Firma broniła się, że skuteczność badania wynosi od 91 do 95 proc., a problemem było niezastosowanie się do instrukcji. Specjaliści podkreślają, że przy milionie przebadanych 50 tys. wciąż miałoby niewłaściwie wyniki.

Koronawirus. Bułgaria. 75 nowych przypadków zanotowano w ciągu ostatniej doby. To o 30 mniej, niż w poprzednich 24 godz. Eksperci podkreślają jednak, że na razie nie można mówić o tendencji spadkowej - podaje Polska Agencja Prasowa. Łącznie zakażonych jest 3 266 osób, a 172 zmarły.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Kraj poluzuje od poniedziałku część restrykcji, jednak wiele z nich zostanie utrzymanych. Otwarte zostaną wszystkie sklepy, ale wciąż zamknięte będą puby, bary, restauracje, salony kosmetyczne i fryzjerskie. 


Jak podaje PAP,  brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że nie zostanie również zniesiony nakaz utrzymania dwumetrowego dystansu pomiędzy osobami. Być może odległosć zostanie zredukowana w kolejnym etapie znoszenia obostrzeń, czyli najwcześniej 4 lipca. 

Koronawirus na Białorusi. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 732 nowe przypadki. Zmarło pięć zakażonych osób. Jak podaje PAP, w niedzielę wzrost liczby zakażonych był wyższy niż w piątek i sobotę. Wtedy potwierdzono odpowiednio 704 i 721 przypadków.

Koronawirus w Polsce. Marszałek województwa śląskiego apeluje do Ivo Vondraka, swojego czeskiego odpowiednika. Proponuje rozmowę o otwarciu granicy, która zgodnie z decyzją czeskich władz pozostanie zamknięta dla mieszkańców Śląska. Marszałek zapewnia, że w obu regionach "sytuacja jest pod kontrolą". 

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także