Trwa ładowanie...
03-01-2008 17:15

SLD: premier Tusk boi się prezydenta

Na stronach internetowych SLD umieszczono film, który - zdaniem Sojuszu - ma ukazywać zmianę stanowiska premiera Donalda Tuska ws. Karty Praw Podstawowych. W sprawie Karty Praw Podstawowych przyjął stanowisko Lecha Kaczyńskiego i PiS - dowodzą autorzy spotu, dodając że premier przestraszył się prezydenta.

SLD: premier Tusk boi się prezydentaŹródło: PAP
d2ofnkz
d2ofnkz

Zdaniem wicemarszałka Stefana Niesiołowskiego (PO), spot to czysta propaganda. Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (SLD) tłumaczy: Chcemy, by społeczna świadomość obejmowała także zmianę poglądów rządzącej koalicji.

Dwuminutowy film przygotowany przez SLD nosi nazwę "Ewolucja premiera Tuska" i - zdaniem Sojuszu - dokumentuje zmianę stanowiska obecnego szefa rządu w sprawie Karty Praw Podstawowych.

Spot przypomina m.in. fragmenty z telewizyjnej debaty Tuska z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Karta Praw Podstawowych mogłaby gwarantować w Polsce, podobnie jak w całej Europie, naprawdę godziwe życie ludziom - mówił Tusk w trakcie debaty.

Pan dobrze wie, że podpisanie Karty Praw Podstawowych nie wymusi na polskim prawodawstwie legalizacji eutanazji - zwracał się szef PO do Jarosława Kaczyńskiego w trakcie debaty.

d2ofnkz

O europejskie ideały Tusk walczyć chciał też jeszcze na początku listopada 2007 r., w Brukseli - stwierdzają autorzy filmu, przypominając wypowiedź Tuska, który mówił, że on i PO byliby skłonni podpisać kartę.

Zdaniem SLD, Tusk zmienił zdanie w sprawie Karty w czasie debaty nad wotum zaufania w Sejmie, gdyż przestraszył się prezydenta.

To, że jesteśmy dzisiaj wolnym narodem i to, że dzisiaj przestrzegane są w Polsce prawa europejskie i wolności europejskie nie wynika z traktatów międzynarodowych - cytowana jest wypowiedź premiera z debaty na expose.

W trakcie debaty Tusk ocenił również, że Karta Praw Podstawowych byłaby aktem pożytecznym, ale rzeczą najważniejszą jest bezpieczne doprowadzenie do finału ratyfikacji Traktatu Reformującego.

d2ofnkz

W tej sprawie przyjął stanowisko Lecha Kaczyńskiego i PiS - oceniają autorzy na końcu spotu.

Szmajdziński podkreślił, że film SLD jest tylko przypomnieniem faktów. Chcemy pamiętać, że co innego w tak istotnej sprawie jak Karta Praw Podstawowych koalicja mówiła przed wyborami, a co innego po wyborach, gdy głos w tej sprawie zabrali biskupi, kiedy głos zabrał Lech Kaczyński - podkreślił Szmajdziński.

Można to nazwać twardą opozycją. Jeśli w Polsce twarda opozycja będzie kojarzyć się z tym, że przypomina się o deklaracjach przedwyborczych i ich realizacji po wyborach, to my chcemy być twardą opozycją - podkreślił polityk Sojuszu.

d2ofnkz

Tymczasem Stefan Niesiołowski ocenił, że koalicja Lewica i Demokraci uprawia czystą propagandę i rozpaczliwie szuka sobie jakiegoś miejsca. Powtórzył, że Platforma jest za Kartą, ale nie dysponuje większością potrzebną do jej przyjęcia.

Ocenił, że wielką kompromitacją byłoby, gdyby Polska nie przyjęła Traktatu Reformującego, a nie da się - przy obecnym rozkładzie sił w parlamencie - przyjąć jednocześnie Traktatu i Karty.

13 grudnia ub.r. w Lizbonie przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej podpisali Traktat Reformujący UE. W imieniu Polski Traktat podpisał premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Główne postanowienia Traktatu to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych. Polska dołączyła się do brytyjskiego protokołu ograniczającego stosowanie Karty.

d2ofnkz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ofnkz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj