Trwa ładowanie...
10-06-2007 11:20

"Nie warto umierać za system głosowania w Radzie UE"

Kwestia systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej musi być tematem debaty podczas czerwcowego szczytu UE w Brukseli - uważa poseł PO Jan Rokita. Zgadza się z nim poseł SLD Jerzy Szmajdziński, ale zaznacza, że nie warto za tą kwestię umierać.

"Nie warto umierać za system głosowania w Radzie UE"Źródło: AFP
d2z2yxg
d2z2yxg

Nie ma żadnego powodu, żeby kwestie dotyczące podstawowych interesów Polski nie były tematem debaty na konferencji międzyrządowej. Stanowisko Polski, nierezygnującej z własnego interesu, doprowadzi do tego, że wszystkie kwestie, które są podnoszone przez poszczególne kraje UE, a które są ich zdaniem kwestiami dyskusyjnymi, staną na porządku dziennym konferencji międzyrządowej - powiedział Jan Rokita porannym programie Radia Zet "Siódmy dzień tygodnia". Dodał, że dla Polski jest to kwestia systemu głosowania, która musi stać się tematem debaty.

Nie może być tak, że wszystkie kraje mogą wnosić swój wkład do agendy konferencji, a Polsce by ktoś to odbierał - dodał polityk Platformy.

Jego zdaniem, na najbliższym szczycie UE, który odbędzie się w dniach 21-22 czerwca w Brukseli, nie dojdzie jednak do weta Polski w sprawie systemu głosowania.

Co do słuszności przeprowadzenia dyskusji na temat systemu głosowania podczas szczytu UE, z Rokitą zgodził się poseł SLD Jerzy Szmajdziński.

d2z2yxg

Zgadzam się z posłem Rokitą, w tym sensie, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tą kwestie postawić, ale na pewno za nią nie umierać - powiedział Szmajdziński, nawiązując do sformułowania premiera Jarosława Kaczyńskiego, że warto umierać za proponowany przez Polskę pierwiastkowy system liczenia głosów w Unii.

Ta sprawa może być postawiona po to, żeby sprawdzić siłę poparcia - dodał.

Podkreślił, że w dyskusjach w UE bardzo ważna jest "siła argumentu i zdolność koalicyjna". Jeśli nasza zdolność koalicyjna kończy się na Czechach, to tak jakby tej zdolności nie było - powiedział.

Według posła PSL Waldemara Pawlaka, w Unii Europejskiej trzeba prowadzić politykę szerzej, bardziej perspektywicznie, szukając koalicji z innymi krajami. Jego zdaniem, polska dyplomacja "prowadzi politykę punktową, czepia się jednego tematu". I jest "Nicea albo śmierć", "pierwiastek albo śmierć", i w końcu wychodzi tylko śmierć. Nie udało nam się osiągnąć żadnego takiego punktowego celu - ocenił Pawlak.

d2z2yxg

Lider PSL uważa zatem, że walka o pierwiastek nie przyniesie pożądanego rezultatu.

Dla wiceszefa klubu PiS, Tadeusza Cymańskiego, system głosowania w UE to sprawa kluczowa. To rozwiązanie (pierwiastkowe przeliczanie głosów) jest korzystne dla Polski, ale nie tylko dla Polski. Bardziej demokratyzuje UE, ale przede wszystkim oddala ryzyko dyrektoriatu, że będzie decydować tylko Wielka Brytania, Niemcy i Francja - powiedział poseł PiS.

d2z2yxg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2yxg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj