Trwa ładowanie...
13-05-2009 18:00

Witaminy mogą zagrozić życiu dziecka

Pediatrzy przestrzegają rodziców i opiekunów przed podawaniem dzieciom leków i witamin bez konsultacji z lekarzem. Wielu lekarstw, które mogą być stosowane u dorosłych nie można podawać dzieciom, bo mogą one przynieść nieodwracalne skutki albo stanowić zagrożenie życia.

Witaminy mogą zagrozić życiu dzieckaŹródło: Jupiterimages
d3p6ryk
d3p6ryk

Profesor Lidia Hyla-Klekot z Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii pokreśliła, że jedynie obniżenie gorączki u dziecka nie wymaga konsultacji z lekarzem. Zbyt wysoka temperatura może stanowić zagrożenie życia dziecka i w tym przypadku nie należy czekać na konsultację lekarską. - W domu zawsze powinien być środek obniżający gorączkę, bo u dzieci temperatura rośnie bardzo szybko. Rodzice powinni też zadbać o to, by dzieci same nie sięgały po leki. Bardzo często dochodzi do przypadkowych zatruć różnego rodzaju preparatami, których rodzice nie schowali przed najmłodszymi - zaznaczyła.

Profesor Hyla-Klekot podkreśliła, że bardzo często rodzice dają dzieciom leki bez konsultacji z lekarzem. - Dają pyralginę w dawkach niekontrolowanych i nieadekwatnych do wieku dziecięcego. Często podają aspirynę, uważając, że jest to lek powszechny w zwalczaniu przeziębień, a jest to lek dla dziecka niezwykle niebezpieczny i absolutnie zakazany do 12 roku życia - dodała.

Niektóre antybiotyki mogą uszkadzać szkliwo zębów dziecka, powodować zaburzenia wzrostu chrząstki, uszkadzać słuch lub nerki. Są leki, które już po spożyciu jednej tabletki mogą spowodować zgon dziecka, np. antydepresanty albo leki stosowane w leczeniu astmy.

d3p6ryk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p6ryk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj