Trwa ładowanie...
dsgtc4o
26-12-2009 07:10

Stoły wigilijne w skansenie w Ciechanowcu

Różne wieczerze wigilijne - w ubogiej chacie, chacie białoruskiej i dworku drobnej szlachty - można oglądać na corocznej wystawie, która w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia będzie czynna dla zwiedzających w skansenie - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie).

dsgtc4o
dsgtc4o

Jak powiedział etnograf z tej placówki Antoni Mosiewicz, nowością na tej cyklicznie pokazywanej wystawie jest w tym roku ozdoba wykonana z okrągłych opłatków nazywana "światem".

- Świat umieszcza się w pobliżu choinki - mówi Antoni Mosiewicz. Przycięte na okrągło opłatki tworzące niewielką kulę skleja się śliną. Eksponowany w Ciechanowcu "świat" jest przyczepiony do tramu, czyli ciemnej belki pod sufitem, na nitce, nad środkiem stołu. - Tam jest jego miejsce - tłumaczy Uszyńska. Ciechanowiecki "świat" jest zabarwiony na różowo.

Opłatkowy "świat" nawiązuje - jak podają źródła etnograficzne - do wizerunku Chrystusa Wszechświata trzymającego w dłoni kulę z zatkniętym krzyżem - symbol kuli ziemskiej. Etnograf Anna Uszyńska z ciechanowieckiego muzeum dodaje, że "świat" wiąże się też z symboliką słońca w kontekście przedchrześcijańskich wierzeń o narodzeniu słońca.

Uszyńska wyjaśnia, że "świat" w innych regionach Polski, zwłaszcza na południu, był bardziej ozdobny, w regionie mazowiecko-podlaskim - jeśli był - był skromny, miał kulisty kształt, bez wielu ozdób.

dsgtc4o

Wystawa w Ciechanowcu pokazuje przygotowania do wigilii - od tych w biednych wiejskich domach, do bogatej wigilii drobnoszlacheckiej. Jest też wigilia w chacie białoruskiej (wschodniopodlaskiej).

W tym roku w chacie białoruskiej pojawiła się drewniana kijanka, czyli dawny przyrząd używany do prania. Według wigilijnych wróżb, jak długa jest ta kijanka, tak długie kłosy będzie miało przyszłoroczne zboże.

W szlacheckim dworku znalazły się - jako nowe eksponaty - wykonane z metalu sierp i kosa, które - jak niegdyś wierzono - mają odstraszać gryzonie.

Wigilijne potrawy prezentowane w muzeum z konieczności są eksponatami. Wśród muzealnych "potraw" nie zabrakło kisielu z owsa, kompotu z suszonych gruszek. Są pierogi, kapusta, grzyby, ryby, jabłka i orzechy. W chacie białoruskiej wyeksponowano najważniejsze elementy prawosławnej wigilii - kutię i prosforę. Prosfora jest odpowiednikiem katolickiego opłatka.

Przy wigilijnych stołach stoją choinki udekorowane tradycyjnymi ozdobami z papieru i słomy.

dsgtc4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsgtc4o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj