Trwa ładowanie...
d1fshd0
10-07-2008 23:00

Sejm skierował projekt rezolucji ws. Traktatu do komisji

Sejm skierował do komisji spraw
zagranicznych i ds. Unii Europejskiej przygotowany przez Prezydium
Sejmu projekt rezolucji wzywającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego
do jak najszybszego ratyfikowania Traktatu z Lizbony.

d1fshd0
d1fshd0

W czwartkowym, wieczornym głosowaniu posłowie oddalili wniosek klubu PiS o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za wnioskiem głosowało 143 posłów, 270 było przeciw, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Jednocześnie klub PO wycofał swój wniosek o natychmiastowe przejście do drugiego czytania projektu rezolucji.

"Sejm, podkreślając, że decyzja dotycząca przyjęcia traktatu jest suwerennym rozstrzygnięciem każdego państwa członkowskiego UE, zwraca się do prezydenta o uwzględnienie woli obu izb parlamentu i o jak najszybsze zakończenie procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony, a także o czynne wspieranie jego ratyfikacji w pozostałych państwach członkowskich UE" - czytamy w projekcie rezolucji.

Jak oceniono w projekcie, "wejście w życie Traktatu z Lizbony przyczyni się do umocnienia i usprawnienia UE, a także umożliwi jej rozszerzenie i pozwoli na głębszą integrację", dlatego - podkreślono w rezolucji - "Sejm stoi na stanowisku, że proces ratyfikacji traktatu powinien być kontynuowany".

d1fshd0

Za przyjęciem rezolucji opowiadają się kluby PO, PSL i Lewicy.

PSL chce jednak nieco złagodzić tytuł uchwały. Ludowcy zapowiedzieli złożenie poprawki, zgodnie z którą uchwała Sejmu nie będzie "wzywać" prezydenta do złożenia podpisu pod Traktatem, a będzie jedynie "skierowana" do głowy państwa.

Przeciwny rezolucji jest klub PiS. W trakcie debaty Paweł Kowal argumentował, że projekt jest przeciwko porządkowi państwa. Jest przeciwko interesom Rzeczypospolitej, bo ona zmierza do rezygnacji ze świętej zasady, że przyjmuje się traktaty zgodną wolą wszystkich narodów i państw - mówił poseł PiS.

Projekt Prezydium Sejmu to pokłosie niedawnej wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla "Dziennika" ocenił, że na razie - w świetle odrzucenia Traktatu Lizbońskiego w referendum w Irlandii - ratyfikowanie go w Polsce jest "bezprzedmiotowe". Później prezydent mówił, że jeżeli Irlandia zmieni zdanie i ratyfikuje Traktat, ze strony Polski nie będzie najmniejszej przeszkody do ratyfikacji.

W kwietniu parlament upoważnił prezydenta do ratyfikowania Traktatu Lizbońskiego.

d1fshd0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fshd0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj