Trwa ładowanie...
23-02-2009 17:20

Safjan sędzią Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu

2 października były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Marek Safjan rozpocznie swoją sześcioletnią kadencję sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Jego kandydaturę zgłosił polski rząd, teraz zatwierdzi ją Rada Europejska.

Safjan sędzią Trybunału Sprawiedliwości w LuksemburguŹródło: PAP
d189etr
d189etr

Decyzję o wysunięciu kandydatury prof. Safjana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości polski rząd podjął kilka tygodni temu. Jednak "formalnie o nominacji decyduje Rada Europejska".

Prof. Safjan, który jest specjalistą m.in. prawa europejskiego i konstytucyjnego, zwrócił uwagę, że coraz większe znaczenie mają w Trybunale sprawy, związane z tematyką praw człowieka. Przypomniał też, że Trybunał Sprawiedliwości ma charakter Sądu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. - Trybunał zajmuje się najróżniejszymi sprawami. Od ochrony konsumenta, ochrony konkurencji i wolnego rynku, aż po współpracę wymiaru sprawiedliwości i europejski nakaz aresztowania - powiedział Safjan.

Trybunał został ustanowiony jako oficjalny sąd Wspólnoty Europejskiej w 1988 r. W skład Trybunału wchodzi 27 sędziów, mianowanych przez każde państwo członkowskie. Osoby te muszą spełniać w swym kraju przesłanki powołania na najwyższe stanowiska sędziowskie lub są najwybitniejszymi autorytetami w dziedzinie prawa. Obecnie polskim sędzią w Trybunale jest Jerzy Makarczyk. Sędziowie Trybunału są z zasady przedstawicielami Unii Europejskiej i nie mogą orzekać w sprawach, których stroną jest państwo, które ich nominowało.

Prof. Safjan jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Był przedstawicielem Polski w Komitecie ds. Bioetyki Rady Europy, uczestniczy w pracach Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności i francuskich stowarzyszeń prawniczych, m.in.: Asociation Internationale de Droit, Ethique et Science, AcadÚmie Internationale de Droit ComparÚ.

Jest autorem ok. 200 publikacji naukowych oraz autorem lub współautorem 18 publikacji książkowych z zakresu prawa cywilnego, prawa medycznego, europejskiego i konstytucyjnego. W swoich pracach podejmuje najnowsze problemy dotyczące etycznych i prawnych aspektów eksperymentów medycznych. W 1997-2006 był sędzia TK, a latach 1998-2006 prezesem TK. Jest członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce.

d189etr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d189etr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj