Trwa ładowanie...
24-03-2007 06:20

Polacy o JP2: 2 kwietnia - najważniejsza data w historii

Dla 94% rodaków Jan Paweł II był autorytetem moralnym. Rocznicę jego śmierci, 2 kwietnia, ponad połowa Polaków uznaje za najważniejszą datę w historii - podaje "Rzeczpospolita".

Polacy o JP2: 2 kwietnia - najważniejsza data w historiiŹródło: AFP
dby2sxs
dby2sxs

Tak wynika z badań, jakie prowadziło na temat opinii Polaków o papieżu Wojtyle Centrum Myśli Jana Pawła II. Od śmierci papieża trwa dyskusja na temat pokolenia JP2 - czy istnieje, co je wyróżnia. Z badań Centrum wynika, że aż 71% Polaków czuje swą przynależność do pokolenia JP2.

Z pokoleniem JP2 identyfikują się praktycznie wszystkie generacje - nastolatki, dwudziestolatkowie, ale także starsze generacje, zwolennicy prawicy i lewicy, wierzący praktykujący i niepraktykujący oraz osoby w ogóle nieuczęszczające do kościoła.

Znamienne jest, że Jan Paweł II jest autorytetem moralnym dla prawie wszystkich osób wierzących i praktykujących oraz przeszło połowy tych, którzy w świątyniach nie bywają właściwie nigdy. Dla 94% Jan Paweł II to "mój papież". Większość badanych dostrzega uniwersalny wymiar postaci Jana Pawła II. Prawie 60% uznaje go za przewodnika dla całego świata, autorytet moralny, a 30% za głowę Kościoła katolickiego i przewodnika naszego narodu.

Przesłanie, jakie Jan Paweł II głosił przez 27 lat pontyfikatu, dotarło do niemal wszystkich Polaków. 92% z nas przynajmniej raz słuchało homilii Jana Pawła II w radiu i telewizji, połowa czytała w prasie. 30 procent Polaków przeczytało choć jedną książkę papieża. Niemal trzy czwarte uważa, że zna treść nauczania Jana Pawła II. Aż 81% twierdzi, że kieruje się w życiu wskazaniami papieża.

dby2sxs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dby2sxs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj