Trwa ładowanie...
13-08-2013 12:15

Pogoda już nigdy nie będzie normalna?!

W ostatnich latach zauważa się wyraźny wzrost częstości występowania zjawisk ekstremalnych w pogodzie. Pojawia się coraz więcej takich "atrakcji" jak trąby powietrzne, huragany, powodzie, wielkie śnieżyce i gradobicia. Co więcej, zwiększa się nie tylko liczba takich zjawisk, ale także ich zasięg - trafiają bowiem nawet tam, gdzie dotąd klimat wydawał się zupełnie bezpieczny. Takim obszarem jest choćby Polska.

Pogoda już nigdy nie będzie normalna?!Źródło: Thinkstock
d62kv75
d62kv75

W 2008 i 2012 roku po raz pierwszy przekonano się, że tornada w Polsce nie są zjawiskami niemożliwymi. Przemierzały po kilkadziesiąt kilometrów, niszczyły kolejne budynki, zabijały i raniły ludzi. Rzeczywistość znana dotąd jedynie z amerykańskich filmów w końcu stanęła przed naszymi oczami. Pogoda stała się huśtawką, a nawet najbardziej nieoczekiwane zjawiska wkroczyły do stałego repertuaru klimatu Polski.

Zimy i lata już od kilku lat przybrały wymiar ekstremalny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu temperatury przekraczające 35 stopni były w Polsce rzadkością, obecnie występują każdego roku, często kilkakrotnie, jak w bieżącym. Polskie zimy również nigdy nie należały do ekstremalnie mroźnych, tymczasem w ostatnim dziesięcioleciu mieliśmy kilka wyjątkowo zimnych przełomów lat.

Koniec kwietnia 2012 roku przyniósł dwa nietypowe zjawiska - wczesnowiosenną falę upałów, największą w historii, a także ostre gradobicia, jedno z nich zrujnowało całą wieś Bisztynek. Tymczasem jesienią poziom Wisły w Warszawie spadł do rekordowo niskiego poziomu. Jeszcze w 2013 roku na "zakopiance" jednego dnia spadło półtora metra śniegu.

Latem 2013 roku, które nadal trwa, pobitych zostało wiele rekordów temperatury dla poszczególnych miejscowości. Nigdy w historii pomiarów nie odnotowano aż trzech fal upałów, w których gdzieś padały rekordy, a tak było w lipcu i na początku sierpnia. Wygląda na to, że ekstremalne lato jeszcze się nie skończyło, ponieważ w przyszłym tygodniu znów pojawią się temperatury przekraczające 35 stopni.

d62kv75

Czego można się spodziewać w najbliższych latach? Prawdopodobnie intensyfikacji ekstremalnych zjawisk pogodowych. W dużej mierze jest to skutek coraz większej aktywności Oceanu Atlantyckiego, który mocno wpływa na pogodę w naszym kraju. Jeżeli Atlantyk pozostanie niespokojny, także Polska poniesie konsekwencje takiego stanu rzeczy.

Najważniejsze jest w tej sytuacji reagowanie na zmiany klimatu i dostosowanie naszego życia do występujących coraz częściej ekstremów. Jeżeli nie poczynimy zabezpieczeń, znów możemy obudzić się jako kraj z ręką w nocniku, tak jak podczas pamiętnej powodzi tysiąclecia z lipca 1997 roku.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

d62kv75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d62kv75
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj