Trwa ładowanie...
25-05-2010 14:10

Pacjenci są leczeni na korytarzu, a oddział stoi pusty

Jedna z największych lecznic w Krakowie funduje osobom chorym ciasne łóżko w przejściu, dyskomfort i niewygodę. Pacjenci, którzy trafiają na I oddział chorób wewnętrznych szpitala im. Żeromskiego, są leczeni na korytarzu.

Pacjenci są leczeni na korytarzu, a oddział stoi pustyŹródło: Polska Gazeta Krakowska
d3zq0np
d3zq0np

Gdy kilka dni temu reporterzy "Gazety Krakowskiej" sprawdzali warunki na I oddziale chorób wewnętrznych, na korytarzu przebywało pięć osób. Wszystkie wolne miejsca pod ścianą były zajęte. Obok siebie leżeli i mężczyźni, i kobiety.

- Oczywiście, że krępuję się i niezbyt dobrze się czuję w takich warunkach - mówi jedna z pacjentek, woli nie ujawniać swojego nazwiska. - Człowiek nawet nie może zmienić sobie bielizny. A przecież szpital jest takim miejscem, gdzie intymność powinna być zapewniona. Szkoda, że tak nie jest - dodaje z żalem kobieta.

Pan Jan (imię pacjenta zmienione) trafił do szpitala im. Żeromskiego w nocy. Ma 84 lata. - Czuję się bardzo źle, jestem słaby. Całą noc spędziłem na korytarzu - mówi reporterom "Gazety Krakowskiej". - Jasne, że niewygodnie, ciągle nad głową chodzą pielęgniarki, lekarze. Może znajdzie się dla mnie wolne łóżko na sali? Nie wiem - rozkłada ręce.

Pan Marek, krewny jednego z chorych: - Szpitale mogą mieć swoje problemy finansowe, ale kogo to obchodzi? Czy pani by się zgodziła na to, by pani mama, tata czy babcia leżeli na korytarzu, nie mogli normalnie się umyć, przebrać itd? Każdy chce mieć godne warunki w szpitalu, a pobyt na korytarzu do takich trudno zaliczyć - kwituje mężczyzna.

d3zq0np

Leszek Gora, rzecznik szpitala i jednocześnie rzecznik praw pacjenta w "Żeromskim", ubolewa nad tą sytuacją. - Staramy się zminimalizować niedogodności, najcięższych chorych kierujemy w miarę możliwości do sal. Tych z korytarza przemieszczamy, po wypisaniu wyleczonych pacjentów - mówi Gora. Rzecznik nie ukrywa jednak, że jest to trudne. - Kontrakt NFZ jest niedoszacowany, a pacjentów mamy bardzo dużo - wylicza.

Być może nie byłoby problemu z umieszczaniem chorych na korytarzu, gdyby dyrekcja lecznicy nie ograniczyła liczby łóżek na oddziałach chorób wewnętrznych, by wygospodarować na parterze szpitala pomieszczenia na oddział otolaryngologii. W efekcie liczba miejsc na I oddziale chorób wewnętrznych zmniejszyła się z 72 do 42, a nowy odddział otolaryngologii od kilku miesięcy stoi pusty.

Jego remont szacowany na trzy miliony złotych trwał prawie pół roku, w grudniu odbyło się nawet poświęcenie. - Nie mieliśmy pieniędzy na jego wyposażenie. Otrzymaliśmy już 500 tys. zł z budżetu miasta, niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg - tłumaczy Leszek Gora. Narodowy Fundusz Zdrowia mówi jednoznacznie, że pacjent przyjęty do szpitala powinien leżeć w sali.

- Jeśli takie sytuacje powtarzają się, dyrekcja powinna przemyśleć decyzje organizacyjne - zwiększenie bazy, zmianę struktury oddziałów - mówi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ. - Kwestie te jednak należą do zarządzających placówką - dodaje. Mimo to Jolanta Pulchna, rzecznik NFZ, zapewnia, że dyrekcja NFZ zwróci się do szpitala o wyjaśnienie tej sytuacji.

d3zq0np
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zq0np
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj