Trwa ładowanie...
d22bjuw
bursztyn
23-04-2002 07:46

"Ożyły" owady z bursztynu

Fot. Science
W bursztynie sprzed 45 milionów lat młody niemiecki naukowiec odkrył całkowicie nową grupę owadów. I - jak informuje Gazeta Wyborcza - wkrótce przekonał się, że owady te nie wymarły.

d22bjuw
d22bjuw

Oliver Zompro, młody doktorant Instytutu Limnologicznego imienia Maksa Plancka w Ploen w zeszłym roku oglądając owady z bursztynu bałtyckiego doszedł do wniosku, że nie potrafi ich zaliczyć do żadnego spośród 30 znanych nauce rzędów owadów. Ale Zompro miał szczęście - kiedy parę miesięcy później oglądał kolekcje entomologiczne londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej, pokazano mu tajemniczego owada znalezionego w 1950 roku w Tanzanii.

Nikt nie był w stanie powiedzieć, co to za zwierzę. Po powrocie do Niemiec Zompro rozpoczął poszukiwania w kolekcjach niemieckich. Oprócz tego wysyłał e-maile do muzeów na całym świecie z pytaniem, czy w ich zbiorach nie znajduje się coś podobnego do tych owadów.

Wkrótce okazało się, że w prywatnej niemieckiej kolekcji jest bursztyn z dobrze zachowanym samcem tajemniczego zwierzęcia. Później w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie Zompro odkrył kolejny okaz przywieziony z Namibii 92 lata temu. Wtedy zaprosił do badań naukowców o większym doświadczeniu i wiedzy. Uczeni ustalili, że nie ma wątpliwości - mają przed sobą całkowicie nowy, 31. rząd owadów. (reb)

d22bjuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22bjuw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj