Trwa ładowanie...
d1csqa0
29-02-2008 00:15

Nowe emerytury dla zatrudnionych w szkodliwych warunkach

W marcu do Komisji trójstronnej trafią dwie koncepcje rozwiązania problemu emerytur dla osób zatrudnionych w szkodliwych warunkach - zapowiada "Gazeta Prawna".

d1csqa0
d1csqa0

Koncepcje te zostały przygotowane przez resort pracy kierowany przez Jolantę Fedak. Jak dowiedziała się "GP", pierwsza koncepcja zakłada, że prawo do wcześniejszych emerytur uzyskają osoby urodzone w latach 1948-1968, które przed wejściem w życie reformy emerytalnej rozpoczęły pracę w szczególnych warunkach lub charakterze. Kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę mając 55 lat, a mężczyźni 60 lat.

Wysokość świadczeń będzie jednak zależeć od sumy kapitału początkowego i składek zgromadzonych w ZUS, która zostanie podzielona przez dalsze statystyczne trwanie życia. Eksperci podkreślają, że będą one bardzo niskie.

Drugi wariant zakłada, że od 2009 roku przyznawane będą emerytury pomostowe. Prawo do nich będą mieć wyłącznie osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub charakterze, której zbyt długie wykonywanie może spowodować negatywne skutki dla zdrowia pracownika lub zagrożenie dla innych osób. Prawa do świadczeń mogą wtedy nie uzyskać nauczyciele, którzy w zamian mają więcej zarabiać.

Obecnie prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonuje od 900 tys. do 1,3 mln osób - pisze "Gazeta Prawna". (PAP)

d1csqa0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1csqa0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj