Trwa ładowanie...
d2ofnkz

Irakijczycy chcą więcej polskiego sprzętu wojskowego

Irackie ministerstwo obrony jest
zainteresowane kolejnymi zakupami polskiego sprzętu wojskowego,
zwłaszcza samochodami pancernymi Dzik, bronią strzelecką i
wyposażeniem indywidualnym - powiedział w Diwanii
ambasador Polski w Iraku Edward Pietrzyk.

d2ofnkz
d2ofnkz

Współpracy z Irakiem ma pomóc znów rozważane utworzenie przedstawicielstwa polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Irakijczycy chcą polskiego sprzętu, rzecz w tym, żebyśmy zdążyli na czas z dostawami. Mają kilkaset sztuk wozu opancerzonego Dzik, my przygotowujemy kolejne wersje do działań dziennych i nocnych - powiedział Pietrzyk.

Dodał, że Irakijczycy są zainteresowani także bronią strzelecką, indywidualnym wyposażeniem żołnierzy, w tym urządzeniami optoelektronicznymi.

Pietrzyk, który zanim został ambasadorem, był dowódcą Wojsk Lądowych, powiedział, że trzeba zrobić wszystko, by rozwijać współpracę techniczno-wojskową, w tym obejmującą szkolenie żołnierzy. Uznał to za swoje najważniejsze zadanie w Iraku, obok zmniejszania polskiej obecności wojskowej.

d2ofnkz

Rozwojowi współpracy ma służyć planowane w ciągu dwóch miesięcy utworzenie przedstawicielstwa polskiego przemysłu zbrojeniowego, wzorowane na targach kieleckich.

Ambasador wyjaśnił, że współpraca z wojskiem jest podyktowana także względami bezpieczeństwa, a "okrętem flagowym" branży zbrojeniowej jest grupa Bumar.

Irak to rynek bardzo chłonny i - co ważne - wypłacalny - powiedział Pietrzyk, przypominając, że obecnie wymiana handlowa ma wartość 70 mln dolarów rocznie, a w przeszłości sięgała 250 mln dolarów. (meg)

Jakub Borowski

d2ofnkz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ofnkz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj