Trwa ładowanie...
d3us64p
28-05-2008 13:50

Do bryndzy i oscypka dołączy miód wrzosowy

Po bryndzy podhalańskiej i oscypku, również miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich będzie miał unijny certyfikat. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio, w piątek miód zostanie wpisany przez Komisję Europejską na listę produktów chronionych.

d3us64p
d3us64p

Po 20 dniach od publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym, miód otrzyma logo mówiące o chronionym oznaczeniu geograficznym. Oznacza to, że miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich będzie można produkować tylko na ściśle określonym obszarze. Jego granice dokładnie opisano we wniosku o rejestrację. Znalazła się w nim też szczegółowa procedura wytwarzania miodu z wrzosowisk na Dolnym Śląsku, z wykorzystaniem wybranych pszczół.

Po czterech lat od wejścia do Unii, Polska będzie miała zarejestrowane tylko trzy produkty.

Na pozytywne zaopiniowanie i europejskie logo czeka ponad 30, między innymi staropolskie miody pitne, andruty kaliskie, kiełbasa lisiecka, rogal świętomarciński, obwarzanek krakowski, czy wielkopolski ser smażony.

Najwięcej regionalnych specjalności udało się zarejestrować Włochom i Francuzom - około 150. Z nowych krajów członkowskich przodują Czechy, gdzie kilkanaście produktów ma już unijne logo.

Beata Płomecka

d3us64p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3us64p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj