Trwa ładowanie...
28-08-2006 04:00

Bezpieczniejszy świat noworodka

Z roku na rok w Polsce umiera coraz mniej noworodków. To znak, że jakość naszego systemu ochrony zdrowia poprawia się - informuje "Rzeczpospolita".

Bezpieczniejszy świat noworodkaŹródło: AFP
d5z5cek
d5z5cek

Według najnowszych danych tuż przed urodzeniem i tuż po nim umiera ośmioro noworodków na tysiąc porodów. Jeszcze w 1999 r. ten wskaźnik, nazywany umieralnością okołoporodową, wynosił 10,8 promila. Śmiertelność wśród dzieci spada. To sukces - podkreśla krajowy konsultant ds. ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki.

Najlepiej jest na Opolszczyźnie - tu wskaźnik umieralności okołoporodowej osiągnął 5,7 promila, czyli tyle, ile wynosi średnia dla krajów Unii Europejskiej. Najgorzej jest w sąsiednim województwie - na Dolnym Śląsku, gdzie tuż przed i tuz po porodzie umiera 9,32 dziecka na tysiąc. Właśnie w tym regionie sytuacja służby zdrowia jest od lat najtrudniejsza: szpitale toną w długach - pisze gazeta.

Trzeba jednak przyznać, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat województwo dolnośląskie wykonało ogromny skok - podkreśla prof. Radowicki.

Wśród przyczyn poprawy bezpieczeństwa noworodków lekarze wymieniają coraz lepszą opiekę nad przyszłymi matkami. Podkreślają, że są w stanie ratować noworodki, które urodziły się w 24. czy 25. tygodniu ciąży.

d5z5cek

Co trzeba jeszcze poprawić? Słabością służby zdrowia jest niejasny podział kompetencji między szpitalami, niska świadomość matek w ciąży, starzejący się sprzęt i bieda. Bardzo wiele z tych dzieci, które umierają przed lub tuż po porodzie, rodzą matki w bardzo trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Kobieta, która nie czeka na dziecko, jest sama i bez środków do życia, ucieka przed pomocą lekarską - mówi "Rzeczpospolitej" krajowy konsultant do spraw neonatologii prof. Ewa Helwich. (PAP)

d5z5cek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5z5cek
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj