Trwa ładowanie...
d4dk669
29-01-2007 09:06

Syndrom niedzielnego sportowca

Co drugiemu Polakowi niemal codziennie doskwiera ból kręgosłupa.

d4dk669
d4dk669

Ponad 9 mln Polaków cierpi na dolegliwości reumatyczne. Za kilka lat aż 40% z nich nie będzie zdolnych do pracy! W ubiegłym roku 40% orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano z powodu chorób reumatycznych, głównie kręgosłupa. W przyszłości takich orzeczeń będzie jeszcze więcej. Dolegliwości kręgosłupa ma 10% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a w szkołach średnich - ponad 25% młodzieży. Znam nawet przypadek młodzieńczego zapalenia stawów o nieznanym pochodzeniu u sześciomiesięcznego dziecka - mówi prof. Anna Romicka z Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Choroby narządu ruchu dawno przestały być objawem starzenia się, tak jak zmarszczki i siwe włosy. Na zwyrodnienia stawów kolanowych do niedawna chorowali głównie glazurnicy i parkieciarze, którzy przez wiele godzin muszą przebywać w pozycji klęczącej. Teraz na takie dolegliwości coraz częściej narzekają młodzi ludzie intensywnie uprawiający sport. Coraz częściej są to tzw. niedzielni sportowcy, którzy prosto zza biurka wyjeżdżają na urlop i po kilku godzinach jazdy samochodem zakładają narty - mówi dr Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, najlepszego ośrodka ortopedycznego według najnowszego rankingu tygodnika "Wprost" (przygotowanego we współpracy z wydawnictwem Termedia).

Dźwiganie w siłowni choćby niewielkich ciężarów doprowadza do przeciążenia kręgosłupa lędźwiowego. W ubiegłym roku liczba złamań, uszkodzeń łękotek i więzadeł krzyżowych kolana głównie młodych pacjentów Ortopedyczno-Rehabiliacyjnego Szpitala Klinicznego w Poznaniu zwiększyła się aż o 20%.

Sztywnienie stawów

Europejska Liga Reumatologiczna prognozuje, że do 2020 r. co najmniej dwukrotnie zwiększy się liczba Europejczyków cierpiących na zwyrodnienie stawów nazywane artretyzmem. Już teraz ponad 56% Polaków niemal codziennie doskwiera ból kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowego, co uznano za schorzenie cywilizacyjne. 42 proc. osób odczuwa bóle kości i stawów, a 32% cierpi z powodu bólu mięśni. Powodem może być zarówno nadmiernie aktywne uprawianie sportu, jak też siedzący tryb życia. Te problemy dotyczą szczególnie osób z predyspozycjami do artretyzmu. Prof. Michael Doherty, reumatolog z Nottingham University, uważa, że 50-60% takich schorzeń ma podłoże genetyczne. Prawdopodobnie odpowiada za nie kilkadziesiąt genów, których niekorzystne kombinacje mogą sprawić, że u niektórych osób choroba ujawni się już w młodym wieku.

d4dk669

Pierwsze dolegliwości, takie jak ból stawów i tkanek miękkich wokół stawów występują zwykle jedynie podczas wysiłku i mogą się pojawić w wieku zaledwie dwudziestu, trzydziestu lat. Początkowo powodują jedynie drobne utrudnienia w wykonywaniu codziennych czynności. Później dokuczają coraz bardziej, głównie nocą i po wstaniu z łóżka. Po latach, jeśli nie są leczone, doprowadzają do zesztywnienia stawów. U 4 mln Polaków właśnie na tym etapie jest choroba zwyrodnieniowa, która wkrótce uniemożliwi im wykonywanie pracy i doprowadzi do kalectwa.

Wystarczy codzienne, wielogodzinne posługiwanie się myszką od komputera, by spowodować zmiany zwyrodnieniowe w obrębie nadgarstka i tzw. zespół uciskowy związanych z nim nerwów. Na przeciążenia układu kostno-stawowego, szczególnie przeciążenia kręgosłupa, najbardziej narażone są osoby otyłe i unikające wysiłku fizycznego, ze słabymi mięśniami brzucha i grzbietu. Większość osób ignoruje dolegliwości i zgłasza się do lekarza, gdy na skuteczne leczenie jest za późno. Wczesna diagnostyka jest podstawą terapii chorób reumatycznych.

Zbigniew Wojtasiński

d4dk669
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dk669
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj