Trwa ładowanie...
d3opcuf

Afganistan: osiem egzekucji przez powieszenie

W Afganistanie powieszono ośmiu mężczyzn skazanych na karę śmierci za "zbrodnie, zwłaszcza na kobietach i dzieciach". Władze poinformowały, że straconych ma zostać wkrótce kolejnych ośmiu skazanych.

d3opcuf
d3opcuf

Były to pierwsze egzekucje po czteroletnim moratorium na wykonywanie kary śmierci w Afganistanie. Sprzeciw wobec jej wykonywania wyraziła w środę organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW), która uważa, że powrót egzekucji w kraju, który ma bardzo słabe sądownictwo, jest krokiem wstecz.

- Kara śmierci jest aktem okrucieństwa, który nigdy nie powinien być stosowany. Jej wykonywanie w Afganistanie, gdzie uczciwy proces jest niemożliwy, jest tym bardziej straszne - powiedział dyrektor HRW na obszar Azji Brad Adams.

Wśród powieszonych jest mężczyzna, który udusił kobietę i jej dwoje nieletnich dzieci, a także mężczyźni uznani za winnych porwań, gwałtów oraz zamordowania chłopców i dziewcząt. Władze podały, że wyroki śmierci zatwierdził prezydent Hamid Karzaj.

- Osiem egzekucji przez powieszenie jednego dnia to straszny krok wstecz dla Afganistanu. Prezydent Hamid Karzaj powinien wstrzymać kolejne egzekucje i zarządzić formalne na nie moratorium - uważa Adams.

d3opcuf

Rzecznik afgańskiego rządu Rafi Ferdous bronił decyzji władz. "Stosując tę karę, wprowadza się rządy prawa. Ta lekcja ma być zapamiętana. Skazani na śmierć otrzymali wyroki za terroryzm, ataki z użyciem materiałów wybuchowych i za samobójcze zamachy" - napisał w oświadczeniu.

Groźby talibów

Talibowie zagrozili afgańskim władzom represjami, jeśli ich bojownicy zostaną powieszeni. "Oni nie są kryminalistami, lecz jeńcami wojennymi. Jeśli kara śmierci zostanie wykonana, członkowie parlamentu, sędziowie i inni ludzie związani z administracją w Kabulu mogą spodziewać się odwetu" - napisali w komunikacie.

Egzekucje w Afganistanie były rzeczą codzienną za rządów talibów w latach 1996-2001, gdy skazywano na śmierć nie tylko za zbrodnie, ale i za występki przeciwko zasadom religijnym i tradycji. Wykonywanie kary śmierci odbywało się publicznie. Jednak od upadku Talibanu prawnie usankcjonowane egzekucje były rzadkością, a w latach 2001-2004 i od 2008 roku wprowadzono nieoficjalnie moratorium na karę śmierci.

Rozstrzelanie 15 więźniów w Kabulu w 2007 roku i kilkanaście egzekucji w 2008 roku wywołało międzynarodowe potępienie. Do wtorku w ciągu ostatnich czterech lat wykonano dwa wyroki śmierci.

d3opcuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3opcuf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj