Trwa ładowanie...
dtecvy9
usa
24-05-2004 21:40

USA planują supernowoczesny system kontroli granic

Amerykańskie Ministerstwo Bezpieczeństwa
Wewnętrznego planuje wprowadzenie kosztem 15 miliardów dolarów
skomplikowanego komputerowego systemu kontroli tożsamości
obcokrajowców udających się do USA.

dtecvy9
dtecvy9

Jak pisze "New York Times", ma on na celu sprawdzanie ich tożsamości jeszcze w ich kraju zamieszkania, kiedy zaczynają się starać o wizy wjazdowe do USA. Program, zwany "US- Visit", sprowadza się - wedle określenia jego autorów - do zastąpienia fizycznych granic USA granicami wirtualnymi.

Kontrola kandydatów na przyjezdnych będzie się odbywała za pomocą zintegrowanego sytemu baz danych i czujników biometrycznych, działających w krajach, których obywatele będą się ubiegać o wizy do USA.

Po zgromadzeniu w ten sposób pełnych danych o przybyszach, władze na ponad 300 punktach granicznych w USA, na lądzie, w portach lotniczych i morskich będą mogły natychmiast zidentyfikować przyjeżdżających.

Potem będą także w stanie wytropić ich w razie potrzeby w czasie ich pobytu w USA i stwierdzić, czy wracają do swego kraju zgodnie z terminem ważności swej wizy.

dtecvy9

Do przetargu o kontrakt na wprowadzenie systemu, mającego zintegrować około 20 rządowych baz danych, startują trzy wielkie korporacje: Lockheed Martin, Accenture i CSC (Computer Science Corp.).

Zwycięzca kontraktu będzie musiał zaproponować standardową metodę identyfikowania przybyszów z użyciem takich technik jak fotografie, elektroniczne odciski palców, skanowanie tęczówki oka czy mikroprecesory do odczytywania paszportów i identyfikacji pojazdów.

Zapowiedź wprowadzenia systemu, nad którym zaczęto pracować po ataku na USA 11 września 2001 r., wzbudziła już niepokój obrońców prywatności i swobód obywatelskich.

dtecvy9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtecvy9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj