Trwa ładowanie...
d1ua0z1
chile
28-02-2004 04:10

Sukces toruńskich alpinistów

Bogusław Kowalski, Wojciech Wiwatowski i
Krzysztof Belczyński - trójka alpinistów z Torunia, pokonała jedną
z największych ścian wspinaczkowych świata na Torre Sur w
Patagonii (Chile).

d1ua0z1
d1ua0z1

"Himalaizm kojarzy się z ośmiotysięcznikami, ale wszystkie zostały już zdobyte" - mówi "Gazecie Pomorskiej" Wojciech Wiwatowski, szef wyprawy i prezes Klubu Wysokogórskiego w Toruniu. "Postanowiliśmy zrobić coś innego, żeby na trwałe zapisać się w historii. Przygotowania do wyprawy trwały dwa lata. To była IV polska wyprawa. Torre Sur nie jest wysoką górą, ma niespełna 3000 tys. m. Jest za to niezwykle trudnym wyzwaniem dla alpinistów, bo wymaga wręcz akrobatycznej wspinaczki".

"Na Mount Everest najtrudniejszy odcinek ma ok. 1000 m, a tu, to prawie 1400 metrów drogi płaskiej jak stół, tyle, że w pionie" - dodaje Wiwatowski._ "Wybraliśmy odcinek na turni południowej, który pokonaliśmy techniką hakową w ciągu 21 dni. 14 nocy spędziliśmy w dwóch wiszących namiotach. Jeden straciliśmy, gdyż w pewnym momencie wiatr po prostu wyrwał go z lodowca"_.

W wyprawie towarzyszyli mu: 35-letni instruktor wspinaczki skalnej - Bogusław Kowalski i 32-letni Krzysztof Belczyński, absolwent UMK, dr astrofizyki, pracujący obecnie na Uniwersytecie w Chicago.

d1ua0z1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ua0z1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj