Trwa ładowanie...
29-03-2010 14:11

"Solidarność" chce zakazu handlu w każdą niedzielę

"Solidarność" znów chce walczyć o całkowity zakaz handlu w każdą niedzielę. W naszym regionie związkowcy próbowali przeforsować takie przepisy 7 lat temu w Łodzi.

"Solidarność" chce zakazu handlu w każdą niedzielęŹródło: Jupiterimages
dsqa3ia
dsqa3ia

Teraz "S" chce napisać projekt ustawy, która wprowadziłaby ogólnopolski zakaz handlu. Przedsiębiorcy jak zawsze straszą: to doprowadzi do masowych zwolnień.
- Niedziela powinna być dniem wolnym - mówi Waldemar Krenc, szef "S" w Łódzkiem. - To święto. Nie może być tak, że szef zmusza podwładnych, np. kasjerki hipermarketu, do pracy w ostatni dzień tygodnia.

Szef łódzkiej "S" dodaje, że szanuje kompromis zawarty kilka lat temu z przedsiębiorcami, dzięki któremu handel zabroniony jest w 11 dni w roku - m.in. w Wielkanoc i Boże Narodzenie - ale jeśli będzie projekt całkowicie zakazujący handlu, Krenc go podpisze.

A projekt ustawy w tej sprawie pisze Komisja Krajowa NSZZ "S". - Chcemy stworzyć specjalną ustawę do końca roku - zapowiada Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "S". - Potem trafi ona do Sejmu. Jeśli nie przez grupę posłów, to jako projekt obywatelski. Mamy poparcie m.in. stowarzyszeń skupiających właścicieli małych polskich sklepów. Są za tym, by w niedzielę handlowano tylko do godziny 12 - dodaje Bujara.

"S" chce, by na początku zakaz handlu obowiązywał w niedzielę od południa. Później - po weryfikacji kosztów społecznych takiego rozwiązania - zostałby wprowadzony całkowity zakaz handlu w niedzielę.

dsqa3ia

Ewentualne koszty społeczne to oczywiście zwolnienia, którymi straszą pracodawcy.

Właściciele dużych sieci handlowych uważają, że gdyby pomysł wszedł w życie, w ciągu półrocza pracę straciłoby 60 tys. osób z ponad miliona, które pracują w handlu. Rzecznik Tesco Michał Kubajek mówił nam niedawno, że niedzielny zakaz oznacza zamknięcie sklepów przez 60 dni w roku, a to może zmusić sieć do zwolnień.

Właśnie utraty pracy najbardziej obawia się pani Katarzyna, kasjerka jednego z łódzkich hipermarketów. - Wiadomo, że chciałabym mieć niedziele wolne, ale nie kosztem zwolnienia. To byłby dramat - wzdycha.

Z drugiej strony Joanna, ekspedientka w sklepie z ciuchami w łódzkiej Manufakturze, studzi te obawy: - Większość sieci szuka sprzedawców, pracujemy w małych zespołach, obciążeni ponad miarę. Nie wierzę, by zamknięcie sklepu na jeden dzień spowodowało zwolnienia - mówi dziewczyna.

"S" powołuje się na badania opinii ośrodka Pentor, z których wynika, że tylko 2 proc. Polaków robi zakupy w niedzielę.

W te wyniki wątpi Joanna Karpińska, rzeczniczka łódzkiej Manufaktury: - Niedziela jest w Manufakturze jednym z najlepszych dni w tygodniu - podkreśla.

dsqa3ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsqa3ia
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj